گرم و جذاب، با ده‌ها اثر طبیعی و تاریخی [استان هرمزگان]

تکه‌ای از من تکه‌ای از زمین

مریم سادات موسوی

استان هرمزگان دارای ویژگی های زیادی است، یکی از این ویژگی ها که باعث منحصر به فرد شدن آن می باشد، جاذبه های گردشگری بی نظیر آن است ماتلاش می کنیم در این گزارش بسیاری از آن‌ها را برای شما معرفی کنیم.امابجاست قبل ازمعرفی دیدنی های طبیعی یاتاریخی این منطقه،ازیک رسم جذاب که میان مردم دریانوردهرمزگان صدهاسال است که جاریست سخن بگوییم وتوصیه کنیم اگربه هنگام اقامت شمادرمنطقه این اتفاق رخ می دادحتمادیدن آن راازدست ندهید!

اوشار یک سنت چند صد ساله

یکی از رسوم دیرینه در استان هرمزگان رسم “اوشار” است. در استان هرمزگان معمولاناخداها صاحبان لنج ها نیز می باشند ، ناخدا هایا صاحبان جهاز ،به ندرت لنج آماده می خرند بلکه به کارگاه های لنج سازی سفارش ساخت می دهندولنج ها یا باری هستند یا صیادی. اوشار به آب انداختن لنج است که با مراسم ویژه ای انجام می شود و خریداران لنج سفارش داده شده را روی دریا تحویل می گیرند تا اگر عیبی داشت مشخص شود و اگر لنج خوب ساخته نشده باشد ممکن است آب به داخلش نفوذ کند یا بر روی آب تعادل نداشته و به پهلو کج شود. در گذشته به آب انداختن لنج نیز با دست انجام می شده است و هنگام به آب انداختن لنج برای ایجاد هماهنگی بین افراد آواهای کار زمزمه می شده.

نقاشی منحصر به فرد طبیعت

آبشار تزرج حاجی آباد در ۱۷۵ کیلومتری شمال بندرعباس در جاده منتهی به روستای برآفتاب واقع شده است، تزرج یکی از نقاط کوهستانی این شهرستان می باشد که در جاده منتهی به روستای برآفتاب واقع شده است. آبشار تزرج، از ارتفاعات پیرامون روستا سرازیر می‌شود، یکی از زیباترین آبشارهای مناطق جنوبی ایران است و جذابیت خاصی به این روستای گرم جنوبی بخشیده است. اطراف آبشار از نخل و گیاهان طبیعی پوشیده شده است.

یادگاری از عروس بنادر ایران

خانه فکری بندر لنگه، یادگار روزهای پر رونق «عروس بنادر ایرانی» است. خانه تاریخی فکری یا عمارت فکری، در شهرستان بندر لنگه واقع شده‌است و قدمت این بنا به حدود۷۵ سال می‌رسد و توسط مرحوم عبدالواحد فکری، از تجار معروف بندرلنگه ساخته شد و مساحتی بالغ بر ۲۶۰۰ متر مربع دارد.

نماد حفظ سنت های کهن

بندر کنگ در ۶ کیلومتری شرق بندر لنگه قرار دارد. فاصله بندرکنگ تا بندرعباس ۱۶۵ کیلومتر است. منطقه‌ای گسترده‌ ای است از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران. بیشتر اهالی کنگ شافعی مذهب و فارسی زبان هستند و با لهجه بندری صحبت می کنند .

موزه ای که سمبل قدمت است

موزه مردم شناسی بندر کنگ از موزه های مهم تاریخی و مردم شناسی در جنوب ایران است. موزه مردم شناسی و دریانوردی بندرکنگ توسط افراد خیّر، ناخداها و جاشوهای این بندر تاسیس شده است. در این موزه وسایل و نقشه هایی که ناخداها و جاشوها در زمان دریانوردی از آن ها استفاده می کردند به معرض نمایش در آمده است. این موزه در حال حاضر به یک جاذبه گردشگری در شهر کنگ تبدیل شده است به طوری که مسافران و مهمانان این بندر پس از اقامت و گردش در این شهر، از این موزه بازدید می کنند و باعث شده است که هر تازه واردی به بندرکنگ پس از دیدار از این موزه زیبایی و جذابیت آن را در بیرون برای دیگران بازگو نماید.

میراثی باقدمتی ۲هزارساله

بندرلنگه یکی ازشهرهای هرمزگان است که مکان های دیدنی تاریخی بسیاردارد.بندرلنگه قلعه ای داردکه سال هاقبل دردست پرتغالی هابودوقلعه زیباوپررمزورازی است. قلعه لشتان نام قلعه‌ای بر فراز «شاهین کوه» در بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه است. «قلعه لشتان» در شش کیلومتری شمال شرقی شهرستان بندر لنگه ودر شمال روستای بارچاه واقع شده‌است. تاریخ بنای این قلعه به سدهٔ نهم هجری بر می‌گردد. قلعه لشتان در دوران گذشته و در جنگ های محلی نقش مهمی داشته ‌است. برخی نیز عقیده دارند این قلعه در عهد هخامنشی احداث شده و بیش از۲۰۰۰ سال قدمت دارد.

چشمه چاه احمد

چشمه چاه احمد در مسیر جاده بندر خمیر به بندرلنگه و دو راهی خرک قرار دارد. در نزدیکی مظهر چشمه یک استخر طبیعی به شکل مربع وجو دارد که طول هر ضلع ان در حدود ۵ متر است . آب این چشمه از شکاف سنگ های آهکی دولومیتی از زمین خارج می‌شود و در حوالی چشمه نیز دو باب اتاقک ساخته شده‌است که مورد استفاده مسافران قرار می‌گیرد. آب این چشمه در ردیف آب های گوگردی با کاتیون های مختلف گرم است .

آبشار پلکانی و فصلی بِدو

آبشار بدو در استان هرمزگان واقع است. این آبشار فصلی از ارتفاعات کوه بِدو در شمال روستای لمزان واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب بندرعباس سرچشمه می گیرد. آبشار به صورت پلکانی به پایین می ریزد. وجود اشکال پلکانی منظم در این آبشار مناظر زیبایی خلق کرده است. از دیگر جاذبه های این منطقه می توان به گنبد نمکی لمزان واقع در جنوب روستا اشاره کرد.

طولانی ترین پل تاریخ ایران

پل تاریخی لاتیدان که به طولانی ‌ترین پل تاریخی ایران نیز شهرت دارد در سال ۱۳۷۲ بر اثر وقوع سیلاب در نزدیکی روستای نیم کار شهرستان خمیر از خاک بیرون آمد. این پل با ۵۰۰ سال قدمت و طول یک کیلومتر، دارای ۲۳۳ دهانه بوده که امروزه تنها ۳۳ دهانه آن سالم و بیش از ۲۰۰ متر آن قابل احیاء است. این پل در زمان شاه عباس اول و در جریان احداث جاده کاروان رو ساخته شده و نقش موثری در نقل و انتقال نیرو و تدارکات برای باز پس گیری منطقه خلیج فارس از استعمارگران پرتغالی داشته است.

قلعه اسرارآمیز فین

قلعه فین واقع در بخش فین شهرستان بندرعباس بر روی تپه ای مرتفع قرار دارد. قدمت این قلعه را از روی سفال‌های بدست آمده می‌توان به قرون میانه اسلامی نسبت داد ، احتمالاً در زمان ساخت جنبه نظامی داشته ‌است ، یک قلعه باشکوه، عجیب و اسرارآمیز در جنوب ایران. قلعه ای که خود را به رخ تمام گردشگران این شهر می کشد. این قلعه و تپه طبیعی آن فضای بزرگی رادر بر می گیرد که بیشترین طولش ۲۹۰ متر و بیشترین عرضش ۱۸۰ متر است.

آب گرم گنو

این چشمه در دره ای قرار دارد که کوه گنو و ارتفاعات سخت آهکی، از شمال و جنوب، آن را در برگرفته است. از آب این چشمه، جهت آبیاری نخلستان و استحمام استفاده می شود ، آب چشمه گنو از دسته آب های گوگردی خیلی گرم (کلروره مولفاته کلسیک گوگردی) می باشد و ‏این چشمه دو استخر زنانه و مردانه نسبتاً بزرگ تمیز دارد که به تأسیساتی مانند چندین رواق کوچک برای استراحت و اقامت مسافران، محل فروش نوشیدنی و غیره تجهیز شده است. محوطه اطراف چشمه پر از درختان نخل بسیار زیبا و سرسبز است ، پساب این چشمه پس از خارج شدن از استخرها، نخلستان های پایین دست را سیراب می کند.

بکرترین غارنمکی

غارخرسین دربخش سیاهو،روستای درگزدرشمال شرقی ودر۸۰کیلومتری بندرعباس واقع شده است. درخرسین قندیل های نمکی متعددی می بینیم که جزء جدا نشدنی این غار زیبا و بکر هستند. جریان آب شوری در غار وجود دارد که در فصل زمستان و بارش های شدید دارای سرعت نسبتا زیادی به سمت خارج غار است. این منطقه به دلیل دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد خود در مقایسه با سایر گنبد های نمکی موجود در استان، دارای چشم انداز های منحصر به فرد به خصوص آبشار نمکی، قندیل های متنوع با ستون های عظیم نمکی می باشد.

کوه گنو زیستگاه نادر طبیعی

شمال بندرعباس با آب و هوایی مطبوع سرزمینی کوهستانی، از جمله مناطقی است که کمتر شناخته شده‌اند و از نظر آب و هوایی با فضای مرسوم و معمول تفاوت دارند. کوه گنو با ۲۳۴۷ متر ارتفاع در ۲۹کیلومتری شمال غربی بندرعباس غربی بین دهستان های فین ، سیاهو و ایسین واقع شده‌است . این کوه در مقایسه با آب و هوای گرم بندرعباس ، آب و هوایی نسبتاً معتدل دارد و به همین مناسبت نیز از اهمیت زیست محیطی و تفریحگاهی برخوردار است. این منطقه کلا توسط حفاظت محیط زیست محفاظت می شود و جزو زیستگاه های نادر طبیعی توسط یونسکو به ثبت رسیده، گونه های گیاهی نادری در این منطقه وجود دارد که در دنیا بی نظیر است.

یکی از استثنایی ترین روستاهای ایران

کچین روستایی در حد فاصل ۵۰ کیلومتری بندرعباس و ۳۵ کیلومتری بندرخمیر است. جالب است بدانید که روستای گچین از دریا حدود ۱۰ کیلومتر فاصله دارد و روستای بندری محسوب نمی شود و مهمترین چیزی که این روستا را در کشور متمایز کرده وجود معادن اورانیوم است. به مرور و با گذشت سال ها و سرازیر شدن مشتریان مغازه ها ، در نهایت بازار گچین شکل گرفت.
به نظر برخی ازدست اندرکاران گردشگری ایران ،روستای گچین یکی از استثنائی ترین روستاهای ایران است چون با وجود دوری از شهر و حتی وجودراه های نا مناسب ،شهرت بسزائی کسب کرده طوری که اکثر مسافرین آدرس گچین را می پرسند.

بناب روستایی با جاذبه های گردشگری

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان روستای سرسبز بناب است. بایدیادآورشدکه بعد از رودخانه وچشمه ها ی آب آن — که مکان هایی دنج و مناسب را برای تفریح و استراحت بوجود آورده اند، نخلستان های انبوه — که از ابتدای ورودی روستا تا چشمه اصلی آب که اصطلاحاً به آن گم گفته می شود کشت شده اند یا به صورت خود رو رشد و نمو نموده اند، چهره شگفتی به این روستاداده اند.
این روستا دارای چشمه آب بزرگی است که به همین دلیل بناب نام گرفته است. بناب به معنی بن آب می باشد، چشمه آب این روستا،آب نخل های خود روستا و رویدر را تامین می کند.

رودخانه وچشمه آب گرم خورگو

رودخانه آب گرم که از چشمه های آب گرم خورگو سرچشمه گرفته از کنار این آبادی گذشته و سرانجام به خلیج فارس می ریزد. این چشمه آب معدنی که تعداد آن ها سه چشمه‌ است، از طریق جاده فرعی منشعب از جاده بندرعباس به سیرجان قابل دسترسی اند . از دو راهی جاده بندر عباس سیرجان تا مظهر چشمه اول در حدود ۲۸ کیلومتر فاصله‌ است.

بندر کوهستک با قدمتی از دوران زندیه و قاجاریه

قدمت کوهستک به دوران زندیه و قاجاریه می رسد. ﺁﺏ ﻭ ﻫﻮﺍﯼ ﺁﻥ ﺩﺭ ﻓﺼﻞ ﺗﺎﺑﺴﺘﺎﻥ، ﮔﺮﻡ ﻭ ﻣﺮﻃﻮﺏ ﻭ ﺩﺭ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ، ﻣﺮﻃﻮﺏ ﻭ ﻣﻌﺘﺪﻝ ﺍﺳت. قلعه ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﻭ ﮔﻮﺭﺳﺘﺎﻥ ﻗﺪﯾﻤﯽ، ﺍﺯ ﻧﺸﺎﻧﻪﻫﺎﯼ ﺍﯾﻦ ﺗﺎﺭﯾﺨﭽﻪ ﺍﺳﺖ. ﻣﺮﺩﻡ ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥﻫﺎﯼ ﺑﻠﻮﭼﯽ ﻭ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﺑﺎ ﮔﻮﯾش ﺑﻨﺪﺭﯼ ﺳﺨﻦ ﻣﯽﮔﻮﯾﻨد بیشتر زنان و دختران از روبنده و برقع استفاده می کنند و از لباس های بندری و بلوچی استفاده می کنند و مردان نیز ترکیبی از لباس های بندری، بلوچی ،هندی و عربی استفاده می کنند.

قدیمی ترین قلعه به جا مانده از تاریخ درمیناب

قلعه هزاره میناب واقع در ۹۰ کیلومتری مرکز استان هرمزگان نشانگر تاریخی کهن و تمدنی به قدمت ۲۵۰۰ سال اقتدار و حکومت در این سرزمین است. قلعه هزاره یا قلعهٔ بی بی مینو ، در بخش مرکزی شهرستان میناب واقع شده و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. قلعه هزاره‌ تنها بنای تاریخی موجود در شهر میناب است.

امامزاده سید سلطان محمد

امامزاده سید سلطان محمد(س)بر اساس شواهد تاریخی و روایات سینه به سینه، نسبشان به امام کاظم علیه السلام می رسد . بقعه متبرکه وی در روستای پیرچوگان ، در ۱۲۰ کیلومتری بندرعباس مرکز استان هرمزگان و ۴۵ کیلومتری شهرستان رودان واقع شده است. از زمان های گذشته تا کنون ساختمان این بقعه چند بار تجدید بنا شده است. آخرین بنای آن ، بنایی مجلل و باشکوه است که شامل ۴ رواق ، ۴ شبستان و گنبد و گلدسته های با عظمتی می باشد .

معبد عشاق در میناب

روستای گروگ میزبان این بناهست ، درمیان مردم این منطقه افسانه ای نقل می شودبراین معنا که حدود چهارصد سال پیش، دو جوان از طوایف متخاصم به هم دل می بندند وطبیعتا با مخالفت شدیدبزرگان دوطایفه رو به رو می شوند. این واقعه به مرگ آن ها ختم می شود. سپس پیکرهای دو عاشق نگون بخت را بر شتر سوار کرده و به سوی مقصد نامعلومی حرکت می دهند. شتر، جسد عشاق را در مکانی بر زمین می گذارد که بعدها اقوام آن دو — که شایدپس ازمرگ جانسوزدوعاشق دشمنی راکنارگذاشته بودند، بنای یادبودی در آن جا می سازند. چون این منطقه آب نداشته ولی شتران زیادی داشته، در ساخت بنا به جای آب از شیر شتر استفاده کرده اند.
معبد عشاق مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان میناب، بخش بیابان، دهستان سیریک، روستای گروگ واقع شده است.

قلعه کمیز

” قلعه کمیز” درفاصله ۱۲کیلومتری شرق شهرستان رودان (دِهبارز) واقع شده‌ است. قلعه کمیز که نشانه هویت و پایمردی مردم این سامان می باشد، چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. مهم ‌ترین اقوال در مورد قلعه کمیز خبر از نبردهای متعدد قوم دِهبارز با دشمنان خارجی می‌دهد.
این قلعه مهم ترین منطقه گردشگری شهرستان رودان است و مربوط به دوران صفویه و قاجاریه ا‌ست. این قلعه مربوط به اواسط دوران‌ های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان رودان، بخش مرکزی، روستای کمیز واقع شده است.

چشمه ای که با تغییر فصل، تغییر طبع می دهد

در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر ستان حاجی آباد در مجاورت کوه کوچک وصخره ای ، در نزدیک ترین فاصله با گنبد سبز حضرت علی علیه السلام در زیر سایه گسترده درختان ،چشمه بیضی شکل « سبز پوشان» با وسعت ۱۵ متر مربع و عمق ۵/۲ از زیر تخته سنگی پهن بسیار زیبا جان می گیرد و یکی از بزرگترین چشمه های گسترده استان هرمزگان می شود. چشمه سبز پوشان استان هرمزگان جالب است زیرا در تابستان سوزان جنوب، آبی خُنک و زلال وپایین تر از دمای بدن انسان داشته و در زمستان سرد و خشک ، آبی ولرم، دلنشین و متناسب با دمای بدن انسان دارد و شنا را دلپذیر و خاطره انگیز می کند. این چشمه از جمله مکان‌های دیدنی و گردشگری زیبای شهرستان حاجی آباد محسوب می‌شود.

معبد هندوها

معبد هندوها در بلوار امام خمینی رو به روی بازار روز بندرعباس در استان هرمزگان قرار دارد. این معبد برای نیاز های هندوهای مقیم شهر بندرعباس که از سال های ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴ شمسی سکونت داشته و به کارهای تجاری می پرداختند ساخته شده است.

جزیره قشم

جزیره قشم یکی ازجزیره های استان هرمزگان است که به عنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس در تنگه هرمز قرار دارد. این جزیره در چند دهه اخیر به یکی از مکان ‌های توریستی و گردشگری تبدیل شده ‌است. این جزیره طبیعتی بکر و زیبا دارد و تاریخ آن به درازای دوران ساسانیان است، همچنین جز ءجذاب ترین جاهای دیدنی جنوب ایران است.

نزدیکترین راه آبی به سوی قشم

بندرپل در جنوب ایران و در کنار سواحل استان هرمزگان قرار دارد و از توابع شهرستان بندر خمیر می‌باشد. بندرپل در ۷۰ کلیومتری بندرعباس قرار دارد و هر ساله پذیرای مهمانان زیاد نوروزی است که برای رفتن به جزیره قشم از این بندر عبور می‌کنند. به دلیل نبود راه ارتباط زمینی به قشم خودروهایی که قصد رفتن به قشم دارند از بندر پل که نزدیک ترین نقطه خشکی به قشم است توسط بارج و یدک کش به بندر لافت در جزیره قشم منتقل می‌شوند.

درگهان یکی از مهم ترین بندرگاه های هرمزگان

دَرْگَهان یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران است. درگهان تا پیش از سال ۱۳۸۵ یک روستا بود. این شهر از زمان ‌های دور مرکز تجاری جزیره قشم و مهم ‌ترین بندرگاه این نواحی بوده و می‌باشد. در حال حاضر نیز با داشتن مراکز تجاری متعدد و مشهور خودش میعادگاه خیل عظیم مسافرانی است که گاه فقط برای بازدید از غروب به یادماندنی این شهر به همراه خرید از مراکز تجاری آن، به جزیره قشم سفر می‌کنند. در ایام نوروز تعداد گردشگران در این شهر خارج از تصور است . مراکز خرید تا ساعت های پایانی شب هم بسیار شلوغ و پر هیاهو می باشد.

دره ستارگان

دره ستاره ها با قدمت حدود ۲ میلیون سال، که بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشى از باد و باران و رگبارها به وجود آمده است، شاهکار کم نظیر طبیعت در جزیره زیباى قشم است. ویژگی ها و دیدنی های دره ستاره ها باعث شده تا این دره به عنوان بخشی از ژئو پارک جزیره قشم، جزء آثار طبیعی در سازمان یونسکو به ثبت برسد. ژئو پارک جزیره قشم با آثار طبیعی و تاریخی فوق العاده زیبا، تنها ژئو پارک خاورمیانه است.

غاری یادگار از دوره مادها

غار خوربس یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان قشم است. غار خربس دارای معماری صخره‌ای بوده و در نتیجه تخلیه ماسه‌ ها از داخل حفره‌های سنگ‌های ارتفاعات روستای خوربس که مشرف به ساحل جنوبی جزیره می‌باشد، به وجود آمده است. در دل ارتفاعات روستای خوربس، آثاری از معماری صخره‌ای دیده می‌شود که به عقیده برخی از محققین، نیایشگاه پیروان میترائیسم و یا پرستشگاه آناهیتا (خدای آب) بوده‌است. یک رشته کوه طولانی وجود دارد که در دل آن معماری صخره ای شگفتی قرار دارد. ورود به این فضای صخره ای از طریق روزنه های غار مانندی ممکن است که تعداد آن ها به نُه روزنه در سه ردیف می رسد.

منطقه حفاظت شده حرا

منطقه حفاظت شده جنگل های حرا از جاهای دیدنی جنوب ایران در استان هرمزگان است. گونه جنگلی حرا (مانگرو) از ویژگی های اکوسیستم سواحل جنوبی ایران است که به طور پراکنده، از تنگه هرمز به سمت شرق و اقیانوس هند در سواحل عمان پدید آمده است. این جنگل ها در سواحل خلیج فارس، در اطراف بندر لافت، شمال جزیره قشم، بندر خمیر و در کانون های متراکم دیده می شوند. حرا درختی ست آب شورزی که هنگام مد آب دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود.

قدیمی ترین چاه های طلا ایران

پیشینه تاریخی بندر لافت درجزیره قشم به احتمال زیاد به هزاره اول قبل از میلاد می رسد. چاه‌های طلاکه دربندرلافت قراردارد، برای مردم مقدس بوده به ‌طوری که در کنار آن‌ها قربانی می‌کنند و به درختان مجاورش دخیل می‌بندند. هر کدام از چاه‌ها در گویش محلی به اسمی خوانده می‌شود. برخی نحوه ‌ی ساخت آن را مانند چاه‌های ساسانی می‌دانند. چاه های طلای لافت مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است.

قبرستان های متروکه وتاریخی قشم

در شهر قشم چندین گورستان دایر و متروکه با قدمت زیاد وجود دارد. در‌این گورستان هاقبور زیادی با دست خط حجاران ، و سنگتراش‌ی هاى مشابه قبور سایر گورستان‌هاى منطقه که دارای قدمت در حدود ۹۰۰ سال مى‌باشد، وجود دارد. بسیاری از‌این قبور در زیر خاک است و بعضا گوشه‌هایی از‌این قبور با فرسایش خاک اکنون مشخص شده است.

خاص ترین غار نمکی جهان

غار نمکی جزیره قشم یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت در این جزیره زیبا و رویایی ایران است و تاکنون بیش از ۶۰۰۰ متر از این غار‌ شناسایی شده و به عنوان طویل‌ترین غار نمکی جهان شناخته شده است. غارهای نمکی عموما در گنبدهای نمکی به وجود می‌آیند. اگر گنبدهای نمکی در مناطق خشک و نیمه خشک از نظر اقلیمی مانند جنوب ایران واقع گردند، به‌ علت بارش کم، پدیدار شدن آن‌ها در سطح زمین دوام بیش ‌تری داشته و در آن‌ها احتمال به وجود آمدن غارهای نمکی بیش‌تر می‌باشد.

هنگام ودلفین ها

جزیره هنگام در ۲ کیلومتری جزیره قشم قرار دارد و یکی از بکر ترین جزایر خلیج فارس است. این جزیره در ایام خاصی از سال میزبان دلفین های زیبا و دلفریبی می شود که سفر برایتان جذاب تر از گذشته خواهد شد. پیشنهاد می شود جزیره هنگام را در لیست جاهای دیدنی جنوب قراردهید

هرمزودره مجسمه ها

در جنوب ایران جزیره‌ای به نام هرمز واقع شده است که با خاک متفاوت ، کوه و پرتگاه‌های مرتفع خود می‌تواند انگیزه‌ای برای سفر به این دیار را در تک تک شما به وجود آورد.
کوه‌های رنگارنگ، صخره‌های شکل گرفته در طول میلیون‌ها سال، سنگ‌های باشکوه نمکی دردره مجسمه هاو زیباتر و جذاب‌تر از همه، خاک رس، جزیره هرمز را به یک مقصد دیدنی و تماشایی تبدیل کرده است.

جزیره هرمز یکی از مناطق بکر جنوب ایران به مساحت ۴۲ کیلومتر مربع در ورودی خلیج فارس و در ۸ کیلومتری بندرعباس واقع شده است. به دلیل موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به تنگه هرمز از لحاظ بازرگانی اهمیت بسیاری دارد. فاصله این جزیره تا جزیره قشم با قایق های تندرو ۳۰ دقیقه است.

جزیره کیش

جزیره کیش یکی از جزایر خلیج فارس و از مکان های دیدنی جنوب ایران در هرمزگان است. واقعاً کیش نیازی به تعریف ندارد و به تنهایی درباره آن می توان صفحه ها نوشت. جزیره کیش دنیایی از جاذبه های دیدنی دارد که پیشنهاد می کنیم سفر به آن را جداگانه برنامه ریزی کنید. از جمله مناطق دیدنی آن می توان کشتی یونانی، شهر باستانی حریره، شهر زیر زمینی کاریز و… را نام برد. همچنین می توانید از ساحل درختان نارگیل کیش دیدن کنید و از منطقه استوایی آن غرق لذت شوید.