دوربین‌هایی که از «سردار» بازماند

سلیم غفوری از رویکرد جدی شبکه مستند در پرداختن به حاج قاسم سلیمانی خبر داد و تأکیدکرد که به دلیل ویژگی‌های شخصی حاج قاسم، دوربین مستندسازان چندان نتوانست در این سال‌ها او را همراهی کند

سلیم غفوری مدیر شبکه مستند درباره پخش و ساخت مستندهایی با رویکرد پرداخت به سردار حاج قاسم سلیمانی بیان کرد: از روز ۱۳ دی ماه، چند مستندِ آماده پخش درباره سردار سلیمانی که پیش از این هم پخش شده بود از شبکه مستند روی آنتن رفت، اما برای ساخت و تولید کارهای جدید در این زمینه، جلساتی برگزار کردیم تا به جمع‌بندی‌های جدیدی برسیم.

وی تصریح کرد: با این حال پرداختن به سردار حاج قاسم سلیمانی در اولویت‌های شبکه است و با جدیت، هم در قالب برنامه‌های کوتاه‌تر و هم در قالب مستندهای بلند به این موضوع می‌پردازیم اما درباره کمیت و کیفیت آن باید به تصمیم‌گیری‌های مشخصی برسیم.

مدیر شبکه مستند درباره اینکه مذاکره‌ای با مستندسازان شاخص و نهادهای مرتبط در این ارتباط خواهند داشت یا خیر؟ عنوان کرد: امیدواریم در روزهای آتی چنین جلساتی برگزار کنیم. در این سال‌ها هم شاید به طور مستقیم درباره شخصیت سردار حاج قاسم سلیمانی مستندی ساخته نشده باشد ولی درباره حواشی کارهای او آثاری به تولید رسیده است.

سختی تولید مستند از زندگی شخصی و کاری حاج قاسم

وی اضافه کرد: خیلی از مستندسازان دوست داشتند درباره ایشان آثاری را تولید کنند، اما با توجه به محدودیت‌ها و ویژگی‌های خاصی که زندگی او داشت، تولید مستند در این باره ساده نبود. این موضوع هم قابل فهم است؛ شخصیتی که زندگی جهادی و امنیتی داشت، طبیعتاً دوربین مستندسازان چندان امکان همراهی با او را نداشت. با این حال خیلی‌ها تلاش کردند در مقطعی مستندهایی درباره ایشان کار کنند اما بنا به همان دلایلی که گفته شد، شرایط مهیا نبود.

غفوری با اشاره به مصاحبه‌ای که چندی پیش از طرف سایت رهبر انقلاب با سردار سلیمانی انجام شده بود اظهار کرد: حاج قاسم سلیمانی خودش هم روحیه‌ای داشت که چندان اهل حضور رسانه‌ای نبود. به طور مثال به جز همین مصاحبه‌ای که از او در فضای رسانه‌ای پخش شد، گفتگوی دیگری با رسانه‌ها نداشت. شاید در قدیم در برخی از مستندهایی که در حوزه جنگ و دفاع مقدس بود گفتگوهای کوتاهی انجام داده بود. به طور مثال سال‌ها پیش در مستندی که روایت فتح درباره شهید همت کار کرده بود و یا برخی دیگر از همرزمان شهید مصاحبه‌هایی انجام شده بود.

وی در پایان گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی به جز این‌ها که ذکر شد مصاحبه و گفتگوی دیگری نداشت که شاید بخشی به روحیات شخصی و بخشی هم به فضای کاری ایشان برمی‌گشت. مهر