رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت؛

اسهال ویروسی نسبت به سال گذشته افزایش یافت

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد اسهال ویروسی که به صورت طغیانی در بعضی از مناطق کشور مشاهده می‌شود، نسبت به سال گذشته افزایش ۲.۷ برابری داشته است.

به گزارش پایکاه خبری معیارپرس به نقل از صبای سلامت، محمد مهدی گویا افزود: ظرف ۲ ماه گذشته حدود ۳۰ هزار مورد اسهال در نظام ثبت اطلاعات سلامت کشور به ثبت رسیده که به نظر می‌رسد حدود ۶۵ درصد از کل اسهال‌های کشور را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه همه مواردی که ثبت شده از نظر بیماری وبا کنترل شده و همگی منفی بوده‌اند، ادامه داد: هرچند تا پایان مهر نظام سلامت کشور برای تشخیص فوری و مراقبت از بیماری وبا و سایر بیماری‌های اسهالی در آماده‌باش قرار دارد و شاید هنوز زود باشد که در مورد سال جاری قضاوت شود اما آنچه اکنون مشاهده می‌شود، افزایش موارد بیماری اسهال ویروسی است.

گویا اظهارداشت: عمده موارد بیماران بررسی شده مربوط به اسهال ویروسی بودند و اکنون نیز این بیماری شایع است و لازم است هموطنان نکات بهداشتی در رابطه با پیشگیری از این بیماری را به دقت رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه انتهای فصل بهار، تابستان و حتی ماه مهر فصولی هستند که موارد مبتلا به بیماری‌های اسهال افزایش می‌یابد گفت: عمده این موارد ناشی از مصرف آب غیربهداشتی و لوله‌کشی نشده همچنین میوه و سبزیجاتی که خوب ضدعفونی نشده‌اند، هستند.

در استان‌های گرمسیری شایع‌تر است
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اظهار داشت: این موارد تقریبا در همه استان‌های کشور دیده می‌شود ولی در استان‌های گرمسیری به نسبت استان‌های دیگر، شایع‌تر است. مهم‌ترین بیماری که در بین بیماری‌های اسهالی برای نظام سلامت کشور اهمیت دارد، اول بیماری وبا و بعد اسهال‌های خونی است که معمولا منشاء باکتریایی دارند.

وی با اشاره به اینکه در بعضی از سال‌ها موارد بیماری‌های اسهالی بیشتر از سال‌های قبل است، گفت: یکی از عوامل تاثیرگذاری در افزایش موارد بیماری‌های اسهالی بارندگی‌های کم سال قبل و استفاده از آب‌های غیرمطمئن به دلیل کمبود منابع آب آشامیدنی تصفیه شده در آن سال خاص است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر اضافه کرد: سال جاری هم شاهدیم که موارد بیماری‌های اسهالی افزایش یافته بنابراین مردم هنگام مسافرت و صرف غذا در بیرون از منزل از یکسو و از سوی دیگر رعایت بهداشت فردی به ویژه شستشوی دست و رعایت نکات ضدعفونی در هنگام مصرف میوه و سبزیجات دقت لازم را داشته باشند.

آماده باش دانشگاه های علوم پزشکی کشور
به گفته گویا، همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که وظیفه کنترل این بیماری‌ها را به عهده دارند از ابتدای سال جاری در وضعیت آماده‌باش به سر می‌برند. اقدامات لازم صورت گرفته، نمونه‌های مدفوع بیماران بررسی شده و نکات لازم به دانشگاه‌ها اعلام شده است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد بر اساس آنچه اکنون شاهد هستیم در رابطه با بیماری‌های اسهالی، تابستان سختی در پیش رو داشته باشیم بنابراین انتظار داریم هموطنان نهایت همکاری را با نظام سلامت کشور داشته باشند.

ثبت ۱۶۹۲ مورد مسمویت غذایی
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت یادآرو شد: تاکنون یک هزار و ۶۹۲ مورد بیماری در کشور از ابتدای سال جاری در رابطه با مسمویت غذایی به ثبت رسیده که همه موارد ناشی از مواد غذایی خوب نگهداری نشده بوده است.

وی تصریح کرد: اقدامات کنترلی توسط دانشگاه های علوم پزشکی انجام شده و ۸۸ درصد موارد ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت تشخیص داده شده و منابع آلوده کننده نیز تحت کنترل قرار گرفته است.

انتهای پیام/