شاعران ۱۵ کشور جهان از صلح می‌سرایند

شاعرانی از ۱۵ کشور جهان عازم جزیره کیش می‌شوند و با شرکت در جشنواره «صلح و دریا» اشعار سروده شده خود با موضوع صلح و دریا را می‌خوانند.

نشست خبری نخستین دوره دو جشنواره بین‌المللی شعر «آفتاب نهان» و «صلح و دریا» روز چهارشنبه ۵ مهرماه در مرکز شعر و موسیقی و سرود صداوسیما با حضور علیرضا قزوه، رییس مرکز شعر و موسیقی و سرود صداوسیما، غلامرضا ملکوتی، دبیر اجرایی جشنواره و مجید مصلحی، قائم مقام مرکز و مدیر جشنواره برگزار شد.

علیرضا قزوه، رییس مرکز شعر و موسیقی صداوسیما با اعلام این خبر در یک نشست خبری گفت: شاعرانی از کشورهای اسپانیا، آلمان، آرژانتین، لوکزامبورگ، کوزوو، صربستان، لهستان، بوسنی، لبنان، عراق، هلند، هندوستان، افغانستان و تاجیکستان در این جشنواره حضور دارند.

وی با یادآوری این که یک سال و ده ماه از مسوولیتش در این دفتر می‌گذرد اظهار داشت: قبلا این دفتر مربوط به موسیقی و سرود بود و در این دوره شعر هم اضافه شده است. در این مدت چندین جشنواره شعر داخلی برگزار کردیم. جشنواره صلح اولین جشنواره جهانی و بین‌المللی است که شامل جشنواره‌های صلح و دریا و آفتاب نهان می‌شود. روز شنبه، هشتم مهر در خانه کتاب افتتاح این جشنواره را با کمک وزارت فرنگ و ارشاد اسلامی خواهیم داشت. یکشنبه، نهم مهر در سالن همایش‌های صداوسیما اختتامیه آفتاب نهان را خواهیم داشت و دهم و یازدهم مهر نیز جشنواره «صلح و دریا» در کیش برگزار می‌شود. روز چهارشنبه دوازدهم مهر نیز اختتامیه دیگری در حوزه هنری تهران داریم که مجموعا ۵ جلسه و برنامه مختلف در این مدت برگزار می‌شود.

رییس مرکز شعر و موسیقی و سرود صداوسیما با اعلام این خبر که علاوه بر خودش مرتضی امیری اسفندقه و ایرج قنبری داوری نهایی مسابقات شعر را انجام داده اند اظهار داشت: البته در بخش بین‌الملل داوری نداریم و شاعران مشهور را دعوت کرده‌ایم. آن ها در جشنواره صلح با محور صلح و دریا مهمان ما هستند. در این جشنواره‌ها می‌خواهیم بگوییم ایران محور صلح است و ما صلح طلب و خواهان انرژی پاک هستیم. در نهایت هدفمان این است که شاعران برای ایران و خلیج فارس شعر بگویند. دو شاعر خارجی در وصف جزیره کیش اشعاری سروده‌اند که در این جشنواره خوانده خواهد شد. شاید در این مدت شاعران دیگری هم شعر بسرایند. کیش برای ما هم جنبه توریستی و هم جنبه ملی — میهنی دارد. ما اصرار نمی‌کنیم که آن ها درباره کیش شعر بگویند. ولی وقتی زیبایی‌های جزیره را ببینند شاید یک شعر دلی بگویند.

قزوه افزود: محتوای اشعاری که در این جشنواره ارائه می‌شود ضد جنگ و دیدگاه شاعران به ما نزدیک است. به عنوان مثال یکی از شاعران خارجی درباره برخورد ظالمانه پلیس آمریکا با یک سیاهپوست شعری سروده است.

شاعران ۱۵ کشور جهان در کیش از صلح می‌سرایند

غلامرضا ملکوتی، دبیر اجرایی جشنواره نیز در ادامه نشست با اعلام این خبر که ۹۳۳ اثر از ۵۰۰ شاعر به جشنواره «آفتاب نهان» رسیده است گفت: ۲۲ نفر شاعر برگزیده انتخاب شدند که روز یکشنبه هفته آینده از این افراد تقدیر می شود. این اشعار در کتابی ۲۹۵ صفحه‌ای چاپ شده است. همچنین بولتنی تهیه شده که اشعار ترجمه شده شاعران خارجی در آن آمده است.

پاسداشت دانشمندان شهید هسته‌ای

مجید مصلحی، قائم مقام مرکز و مدیر نخستین دوره جشنواره بین‌المللی شعر آفتاب نهان نیز در این نشست گفت: این رویداد با هدف ایجاد جریان هدایت گر و موج آفرین در حوزه ادبی متناسب با نیازهای سازمان انرژی اتمی، «پاسداشت دانشمندان شهید عرصه صنعت هسته‌ای و خانواده‌های معظم ایشان»، «تبیین ابعاد مختلف علوم و فناوری هسته‌ای در توسعه کشور»، «شناسایی و حمایت از آثار خلق شده با موضوع علم و فناوری هسته‌ای و دانشمندان شهید این عرصه» و «تولید سرودهای ماندگار در این زمینه» برگزار خواهد شد.

به گفته وی شهدای والامقام هسته‌ای، صنایع هسته‌ای، علم‌اندوزی و حمایت از دانشمندان به منزله استکبارستیزی، دستاوردها و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و صنعت هسته‌ای و بهداشت درمان از جمله موضوعات این جشنواره هستند.

گفتنی است؛ نخستین دوره جشنواره بین‌المللی شعر آفتاب نهان با همکاری مرکز شعر و موسیقی و سرود صداوسیما و سازمان انرژی اتمی ایران برگزار می‌شود