بودجه باید اصلاح شود / از آزادسازی بلند مرتبه سازی بی‌خبرم

به گزارش پایگاه خبری معیارپرس به نقل از پیام کنفرانس؛ چمران با انتقاد از بودجه تصویبی ۱۴۰۱ در مجلس گفت: بودجه درنظر گرفته شده از سوی مجلس بودجه خوبی نیست و از سال ۱۴۰۰ هم پایین تر است. ما انتظار داریم که هم در برنامه و بودجه و هم در دولت اقداماتی انجام شود چون با بودجه ۱۴۰۱ نمی‌توان ۵۰ متر از یک تونل را هم پیش برد. 

به گزارش خبرنگار شهر، مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران یکشنبه- ۲۸ آذر ۱۴۰۰- در حاشیه سی و دومین جلسه شورا در جمع خبرنگاران درخصوص آزاد شدن بلند مرتبه سازی در تهران گفت: سال ۹۶ برای بلند مرتبه سازی در کمیسیون ماده ۵ طرحی تهیه و تصویب شد و قانون بلندمرتبه سازی سال ۹۵ ملغی شد و ساخت و ساز پس از آن خلاف قانون بوده است. 
رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: پس از آن این طرح به شورای عالی شهرسازی رفت و تا الان پاسخی داده نشده و من هم از اینکه گفته شده بلندمرتبه‌سازی آزاد شده است خبری ندارم و با ما هم مشورت نشده است. البته آن موقع نظرات خودم را علاوه بر کمیسیون ماده ۵ به شورای عالی شهرسازی و معماری به صورت خصوصی اعلام کردم. انشاءالله که برنامه خوب باشد پیشنهاد ما این بود که اگر بلندمرتبه‌سازی در نقاط خاص و در بین منازل مسکونی نباشد با شرایطی مانند رعایت فاصله مشکلی ندارد. 
چمران درباره بودجه ۱۴۰۱ که در مجلس تصویب شده است، گفت: بودجه درنظر گرفته شده از سوی مجلس بودجه خوبی نیست و از سال ۱۴۰۰ هم پایین تر است و ما انتظار داریم که هم در برنامه و بودجه و هم در دولت اقداماتی انجام شود چون با بودجه ۱۴۰۱ نمی‌توان ۵۰ متر از یک تونل را هم پیش برد. 
او افزود: با این بودجه نمی‌توان کاری را پیش برد و شوخی است باید اصلاح اساسی در بودجه ۱۴۰۱ انجام گیرد که البته این مسأله سخت است. 
رئیس شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد:‌ اگر واقعا می‌خواهند تهران در موضوعاتی بهبود پیدا کند باید بودجه اصلاح شود.

چمران در ابتدای این جلسه نیز ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: حضرت فاطمه الگو و نمونه زنی آگاه و مبارز بود که در مکتب اسلام پرورش یافته بود. شاید کمتر روی مبارزات مثبت حضرت فاطمه صحبت شده که حق است بیشتر از این صحبت شود. 
رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: جنبه مبارزاتی ایشان بحث ولایت و رهبری جامعه اسلامی بود که درواقع رهبری جامعه اسلامی بعد از پیامبر چگونه‌ باشد. این بانوی بزرگوار در این زمینه یک جهاد و مبارزات مثبت و منفی را آغاز کرد و این اتفاق بسیار مهم بود. 
چمران بیان کرد: مبارزه مثبت ایشان برای شکل گیری حکومت واقعی اسلام بود و وقتی این مبارزات به نتیجه نرسید ایشان مبارزه منفی خود را شروع و قبر خود را پنهان ساخت و سال های سال، سوال ما این بود چرا و این مبارزات چه بود؟ البته هنور هم این مبارزه باقی است. 
او افزود: بنابراین تلاش و کار این بانوی جوان در تاریح ماندگار شد و  راه ایشان همیشه به عنوان الگو برای زنان جامعه اسلامی و حتی روش مبارزه برای مردان باقی می ماند. انشاءالله ما ذره ای از این خورشید تابان بهره ببریم. 
رئیس شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد: ۲۷ آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه و روز شهادت آیت الله  مفتح در سال ۵۸ است. ما چند سالی با مبارزات ایشان آشنا بودیم و در مسجد قبا از نزدیک شاهد مبارزات ایشان و روشن بینی ایشان بودیم. یاد و نام این مرد بزرگ را باید به خاطر داشت. 
چمران گفت: ایشان روز عید فطر سال ۵۷ نماز عید را در تپه های قیطریه خواند و شهید باهنر هم در آن روز سخنرانی کرد و در ادامه اولین تظاهرات بزرگ خیابانی از آنجا شروع شد و مردم شعار استقلال آزادی حکومت اسلامی را سر دادند. 
او در ادامه بیان کرد: فردا ۲۹ آذر روز تجلیل از شهید تندگویان است. ایشان در اسارت صدامیان بود و تاریخ شهادتشان مشخص نیست. یاد و نام شهید را گرامی می داریم.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به سالگرد تبعید مقام معظم رهبری به ایرانشهر در روز ۲۸ آذر سال ۵۶، عنوان کرد: نتیجه تبعید ها و شکنجه ها امروز به بار نشست و ما از رهبری بزرگ ایشان برخورداریم و خدارا شاکریم که از وجود ایشان بهره مندیم. انشاءالله ما قدر شخصیت بزرگ ایشان را بعد از امان راحل بشناسیم و بدانیم.