امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران ومالزی

سند یادداشت تفاهم همکاری مشترک ایران و مالزی در راستای توسعه و تعمیق روابط دوجانبه در بخش‌های مختلف کشاورزی به امضا رسید.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «سیدمجتبی خیام‌نکویی» معاون وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با وزیر کشاورزی مالزی، توسعه و تعمیق روابط دوجانبه در حوزه کشاورزی و انتقال فناوری مورد بررسی و توافق دو طرف قرار گرفت و بر این اساس سند یادداشت تفاهم همکاری‌های مشترک آموزشی و پژوهشی دو کشور به امضا رسید.

ایجاد ایستگاه تحقیقات مشترک میوه‌های گرمسیری و تبادل ژنتیکی این میوه‌ها، فراهم شدن فرصت‌های پژوهشی مشترک در حوزه‌های آبخیزداری، شیلات، باغبانی، آبیاری و حفظ نباتات، برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت و کارگاه‌های آموزشی مشترک از مهم‌ترین محورهای این سند همکاری است.

«سیدمجتبی خیام‌نکویی» رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه این دیدار گفت: مالزی نیاز به بسیاری از میوه‌ها همچون سیب، کیوی، پرتقال و نارنگی دارد و ما قابلیت صادرات این محصولات به این کشور را داریم.

وی با بیان اینکه با اجرای این تفاهم‌نامه تراز تجاری کشور به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت، افزود: مالزی تجربیات خوبی در بحث حلال دارد که قرار شد در این زمینه هم ، همکاری‌های خیلی نزدیکی داشته باشیم.

همچنین «محمد سبو» وزیر کشاورزی مالزی گفت: باید از تجربه و دانش فنی ایران در حوزه‌های مختلف به ویژه کشت برنج بدون آب و پرورش طیور و خاویار استفاده کنیم.

وی بیان کرد: در چارچوب این توافق نامه باید دامنه مراودات تجاری و خرید و فروش محصولات کشاورزی را توسعه دهیم.