نمکی:‌ علاوه بر خواهش از شیوه‌های دیگری برای کنترل کرونا استفاده می‌کنیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طرحی با عنوان فاصله گذاری اجتماعی آماده شده که سه‌شنبه در ستاد ملی کرونا به ریاست رییس جمهوری مطرح خواهد شد و به این ترتیب علاوه بر خواهش و تمنا، از شیوه‌های دیگری هم برای کنترل کرونا استفاده می‌کنیم.

سعید نمکی روز دوشنبه درباره آخرین وضعیت کنترل و مبارزه با ویروس کرونا در کشور افزود: البته فاصله گذاری اجتماعی به معنی قرنطینه سخت و بستن همه جا نخواهد بود و چنین اتفاقی هرگز در ایران نمی‌افتد. تلاش ما این است که همه مراکزی که مربوط به خدمات عمومی و مایحتاج مردم است دچار وقفه نشود، اما مجبوریم برخی رفت و آمدها و محل‌های تجمع را کنترل کنیم.

بیش از ۳۸ میلیون نفر غربالگری شدند

وزیر بهداشت درباره آخرین آمارهای طرح غربالگری و بیماریابی کرونا گفت: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به عنوان یک طرح موفق و الگوی جهانی جای خود را باز کرده و همراهی مردم با این طرح بسیار بالا بوده است. تاکنون ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در این طرح غربالگری شده‌اند و ۵۴۷ هزار نفر علائم داشتند که ۷۴ هزار نفر به مراکز بهداشتی و درمانی ارجاع شده و ۸ هزار نفر به بیمارستان‌ها ارجاع شده و ۳ هزار نفر واجد شرایط نگهداری یا دریافت درمان‌های ویژه بودند.

سیر صعودی در گزارش ابتلا خواهیم داشت

نمکی اظهار کرد: از امروز به بعد با توجه به آزمایش‌هایی که در روزهای گذشته در بیماران غربالگری شده اتفاق افتاده، سیر صعودی در موارد ابتلا خواهیم داشت؛ این به معنی بدتر شدن وضعیت نیست. کشور در شرایط مناسب‌تری نسبت به هفته‌های قبل است. زیرا هم تعداد مرگ‌ها نسبت به ابتلا کمتر شده و هم طرح غربالگری باعث شده بار مراجعه به بیمارستان‌ها کم شود. از طرفی افراد زودتر تشخیص داده شده و زنجیره انتقال ویروس قطع می‌شود.

به طور فعال به دنبال بیماریابی هستیم

وی ادامه داد: این آمارها نشان می‌دهد به صورت فعال به دنبال موارد ابتلا هستیم. در همه دنیا وقتی بیماریابی افزایش پیدا کند، گزارش بیماری هم افزایش خواهد یافت. بنابراین نتایج غربالگری به ما نمونه‌های جدید را معرفی کرده و آمارها شیب ملایم افزایشی خواهد داشت، اما این به معنی بدتر شدن وضعیت کرونا در کشور نیست؛ بلکه به معنی بیماریابی فعال است. از طرفی از مردم می‌خواهیم که ماندن در منزل را جدی گرفته و با وزارت بهداشت همکاری بیشتری انجام دهند.

دیروز در استان گلستان تعداد تخت‌های خالی ۲۰۰ مورد گزارش شده بود و تعداد تخت‌های خالی در گیلان تا دیروز ۳۰ درصد بود و امروز به ۴۰ درصد رسیده است. این نشان می‌دهد که همکاری مردم می‌تواند موثر باشد.

منبع:ایرنا