رفتارها و عادت‌هایی که به ریه‌هایتان آسیب می‌زنند

ریه‌های شما یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدنتان هستند. ریه‌ها اکسیژن را به بدن می‌رسانند و کربن دی‌اکسید آن را دفع می‌کنند. اگر می‌خواهید ریه‌هایتان را سالم نگه دارید، باید بدانید چه رفتارها و عادت‌هایی به آن‌ها آسیب می‌زنند تا از آن‌ها اجتناب کنید.
سیگار کشیدن
سیگار کشیدن یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید برای ریه‌هایتان انجام دهید. مواد شیمیایی فراوانی که در دود سیگار و قلیان وجود دارند به لوله‌های برونش، ریه‌ها و مژک‌های سیستم تنفسی آسیب می‌زنند. خوشبختانه ترک سیگار می‌تواند تنفس‌تان را تقریباً خیلی زود بهبود دهد و این اتفاق معمولاً 72 ساعت بعد از ترک سیگار شروع می‌شود.
استفاده از خوشبوکننده‌ی هوا مطمئناً فضای خانه را مطبوع می‌کند اما ریه‌هایتان نیز آسیب خواهند دید. این وسیله‌ها معمولاً حاوی VOCs هستند که راه‌های تنفسی را دچار اختلال می‌کنند. حتی محصولات خوشبوکننده‌ی طبیعی نیز بدون خطر نیستند
در معرض دود دست‌دوم سیگار قرار گرفتن
زندگی کردن با یک فرد سیگاری نیز برای ریه‌هایتان خطرناک است. دود دست‌دوم سیگار دارای حدوداً 4000 ماده شیمیایی است که همگی به سیستم تنفسی آسیب می‌زنند. ضمناً این مواد می‌توانند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهند. قرار گرفتن در معرض دود دست‌دوم سیگار می‌تواند سبب آسم، برونشیت و سایر بیماری‌های تنفسی بشود. برای حفظ سلامت ریه‌هایتان سعی کنید در معرض دود دست‌دوم قرار نگیرید و سیگاری‌های دوروبرتان را تشویق کنید تا این عادت مضر را ترک کنند.
زندگی با دود دست سوم سیگار

دود دست سوم سیگار به اثرات به جا مانده از دود روی لباس، مو و مبلمان گفته می‌شود که می‌تواند به سلول‌های پوششی سیستم تنفسی آسیب وارد کند. مثلاً اگر چند روز قبل از ورود شما به خانه کسی در آنجا سیگار کشیده باشد، حتی اگر اکنون شما بوی دود سیگار را حس نکنید، آثار به جا مانده از دود سیگار روی فرش و پرده و زمین و دیوار باز هم می‌تواند به ریه‌های شما آسیب بزند. آثار دود سیگار حتی تا سال‌ها می‌تواند روی وسایل باقی بماند. اگر قصد نقل‌مکان به خانه‌ای را دارید که متعلق به یک فرد سیگاری بوده است، باید آن را کاملاً تمیز و پاکسازی کنید. مخصوصاً اگر می‌خواهید از همان پرده‌ها و مبلمان استفاده کنید.
به اندازه کافی ورزش نکردنورزش و تحرک بدنی نه تنها به حفظ تناسب اندام و وزن سالمتان کمک می‌کند بلکه عملکرد ریه‌هایتان را نیز تقویت می‌نماید. اگر ورزش را به طور منظم انجام دهید، عضلاتتان قوی‌تر شده و به اکسیژن کمتری نیاز خواهند داشت، در نتیجه با کمترین تحرک به نفس‌نفس زدن نخواهید افتاد.
ورزش در هوای آلوده

نزدیک خیابان‌های شلوغ یا مکان‌های صنعتی ورزش کردن
ورزش و تحرک به معنی تنفس هوای بیشتر است. اگر هوایی که تنفس می‌کنید آلوده باشد، ریه‌هایتان مقدار بیشتری مواد شیمیایی مضر به درون می‌کشند. بنابراین فضای ورزشی‌تان باید به دور از کارخانه‌ها، جاده‌ها و خیابان‌های پرتردد و بزرگراه‌ها باشد. سعی کنید در فضاهای سبز ورزش کنید.
به ندرت خانه را گردگیری کردن
هوایی که تنفس می‌کنید دارای گرد و خاک زیادی است که به ریه‌هایتان آسیب خواهند زد و باعث انواع عفونت‌های تنفسی خواهند شد. محیط خانه را به طور مرتب گردگیری و تمیز کنید. گرد و خاک مبلمان را بگیرید، جاروبرقی بکشید و کف و دیوارها را بشویید.
مکرراً از شومینه‌های هیزمی استفاده کردن
گرم شدن کنار یک شومینه‌ی هیزمی در روزهای سرد زمستانی، خیلی لذت‌بخش و رخوت‌انگیز است؛ اما آسیب‌های زیادی نیز به ریه‌هایتان می‌زند. دود چوب حاوی انواع و اقسام مواد شیمیایی است که ریه‌ها و لوله‌های برونش را تحریک کرده و می‌توانند ریسک ابتلا به بیماری‌های تنفسی را افزایش دهند.
هر وقت شومینه هیزمی روشن می‌کنید از چوب خشک استفاده کرده و آتش را بزرگ نکنید تا از تأثیرات مضر آن تا حدودی بکاهید.
روشن نکردن تهویه هنگام دوش گرفتن

وقتی که دوش می‌گیرید یا حمام می‌کنید، یادتان باشد تهویه را روشن کنید. همین عادت ساده، تکثیر قارچ و کپک را به حداقل می‌رساند. کپک‌های حمام معمولاً به صورت لکه‌های کوچک سیاه‌رنگ ظاهر می‌شوند. کپک برای ریه‌ها مضر است، خصوصاً برای کسانی که آسم یا آلرژی دارند.
بازسازی خانه

بازسازی کردن خانه‌ای که آزبست دارد
آیا قصد دارید خانه‌ای را بازسازی کنید که حاوی آزبست است؟ این کار را به کارشناسان محول کنید. تنفس کردن فیبرهای آزبست، حتی به میزان کم، برای ریه‌ها فوق‌العاده خطرناک است. ریسک ابتلا به یک ذات‌الریه‌ی مزمن چیزی است که نتیجه‌ی آن ممکن است سال‌ها بعد معلوم شود.
تست نکردن خانه از جهت گاز رادون
آیا با گاز رادون آشنایی دارید؟ این گاز رادیواکتیو، دومین علت شایع سرطان ریه در خیلی از کشورهاست. گاز رادون که بی‌بو و کاملاً نامرئی است از طریق شکاف‌ها و درزها، لوله‌ها و پنجره‌ها وارد خانه می‌شود. تنها راه اینکه بدانید آیا خانه‌تان رادون دارد یا نه این است که یک کیت تست رادون بخرید. اگر متوجه شدید خانه‌تان رادون زیادی دارد، از یک متخصص برای رفع مشکل کمک بگیرید.
هرگز ریه‌ها را چکاپ نکردن
اگر واقعاً یادتان نمی‌آید آخرین بار کی به پزشک مراجعه کردید، پس حتماً هر چه زودتر این کار را بکنید. بسته به سن و سوابق پزشکی‌تان، پزشکتان ممکن است چند تست غربالگری و معاینه از شما به عمل آورد تا مطمئن شود که ریه‌هایتان سالم هستند. منتظر نمانید تا علائمی بروز کنند و بعد به پزشک مراجعه کنید. برخی از بیماری‌های تنفسی در ابتدا بدون علامت‌اند و تشخیص به موقع می‌تواند سلامت ریه‌هایتان را نجات بدهد.
اجاق‌گاز را تمیز نکردن
مرتباً تمیز کردن اجاق‌گاز علاوه بر اینکه عمر آن را بیشتر می‌کند بلکه خطر مسمومیت با NO2 را نیز به حداقل می‌رساند. NO2، راه‌های تنفسی را دچار التهاب کرده و احتمال بستری شدن در اثر بیماری تنفسی را افزایش می‌دهد.
پخت و پز با هود خاموش
فرقی نمی‌کند چه مدل اجاق گازی دارید. هر بار که پخت و پزی انجام می‌دهید، ذرات ریزی در هوا پراکنده می‌شوند. این آلاینده‌ها ریه‌ها را تحریک کرده و می‌توانند مشکلات تنفسی و حملات آسم ایجاد کنند. برای تصفیه کردن هوای داخل خانه هنگام پخت و پز، از هود استفاده کنید.
تمیز نکردن دستگاه بخور

دستگاه بخور یا رطوبت ساز می‌تواند بسیار مفید باشد، خصوصاً در خانه‌هایی که هوای داخل آن خشک است؛ اما برای اینکه از این وسیله واقعاً سود ببرید، باید آن را مرتباً تمیز کنید. اگر به ندرت پیش می‌آید دستگاه بخورتان را تمیز کنید، در نهایت باکتری‌ها و کپک در آن تجمع می‌کنند و شما تأثیر این ذرات محرک و مضر را بعداً و به مرور زمان احساس خواهید کرد.
به اندازه کافی آب ننوشیدن
بدن انسان بیشتر از آب تشکیل شده است، بنابراین مهم است که به اندازه کافی آب بنوشید تا بدنتان هیدراته بماند. اگر بدنتان کم آب شود، ارگان‌های اصلی بدنتان، خصوصاً ریه‌ها آسیب خواهند دید.
مکرراً دست‌ها را نمی‌شویید
آیا می‌دانستید که 80 درصد از عفونت‌های تنفسی توسط تماس پخش می‌شوند؟ برای محافظت از ریه‌ها در برابر عفونت‌ها، دست‌ها را مکرراً با آب و صابون بشویید. قبل از غذا دست‌ها را بشویید و اگر دچار سرماخوردگی هستید باید بعد از هر عطسه و سرفه یا قبل از لمس صورت، دست‌ها را بشویید.
از رنگ‌های شیمیایی استفاده می‌کنید
رنگ روغن که به دیوارها می‌زنید اگر حاوی ترکیبات ناپایدار (VOC) باشد می‌تواند ریه‌ها را تحریک کند. برای به حداقل رساندن خطرات این رنگ برای سلامتی، رنگ‌های طبیعی را انتخاب کنید که دارای کمترین میزان ترکیبات ناپایدار باشند.
باز نکردن پنجره ها

پنجره‌ها را بسته نگه می‌دارید
شاید بسته نگه داشتن پنجره‌ها جلوی آلودگی‌های صوتی را بگیرد؛ اما برای ریه‌هایتان خوب نیست، خصوصاً اگر خانه‌تان مجهز به سیستم تهویه نباشد. باز کردن پنجره‌ها می‌تواند هوای داخل خانه را تهویه کند و ریسک ایجاد کپک را با کاهش رطوبت پایین بیاورد.
از خوشبوکننده‌های هوا استفاده می‌کنید
استفاده از خوشبوکننده‌ی هوا مطمئناً فضای خانه را مطبوع می‌کند اما ریه‌هایتان نیز آسیب خواهند دید. این وسیله‌ها معمولاً حاوی VOCs هستند که راه‌های تنفسی را دچار اختلال می‌کنند. حتی محصولات خوشبوکننده‌ی طبیعی نیز بدون خطر نیستند. برای خوشبو کردن هوای خانه می‌توانید از جوشاندن پوست پرتقال با چوب دارچین استفاده کنید.
از پاک‌کننده‌های شیمیایی استفاده می‌کنید
هرچند محصولات پاک‌کننده‌ی شیمیایی که در خانه استفاده می‌شوند، باکتری‌ها را پاکسازی می‌کنند؛ اما خطری برای ریه‌هایتان محسوب می‌شوند. در مطالعه‌ای، محققان دریافتند زنانی که به طور مرتب از مواد پاک‌کننده‌ی شیمیایی استفاده می‌کنند، ظرفیت ریه‌هایشان کمتر است. برای کاستن از تأثیرات محصولات پاک‌کننده‌ی خانگی بر ریه‌هایتان از پاک‌کننده‌های طبیعی مثل سرکه استفاده کنید.

تبیان/