AMD به پژوهشگران کرونا توان پردازشی بسیار زیادی اهدا می‌کند

AMD به پژوهشگران ویروس کرونا، 7 پتافلاپس توان پردازشی اهدا می‌کند

AMD و Penguin Computing، یکی از شرکت‌های هلدینگ جهانی SMART و یکی از شرکای AMD، دو روز پیش اعلام کردند که دانشگاه‌های نیویورک، MIT و Rice آمریکا، اولین دانشگاه‌هایی هستند که سیستم‌های پردازش قوی یا همان HPCهای AMD را به‌عنوان قسمتی از کمک‌های AMD به تحقیق درمورد COVID-19 دریافت می‌کنند.

AMD همچنین اعلام کرد که یک سیستم پردازش ابری که قابلیت‌های یک ابرکامپیوتر را دارد را نیز در اختیار محققانی برگزیده در سرتاسر دنیا قرار خواهد داد. این ابرکامپیوتر از پردازنده مرکزی AMD EPYC (پردازنده‌های رده‌بالای سرور AMD) و شتاب‌دهنده‌های گرافیکی AMD Radeon Instinct (پردازشگرهای گرافیکی مخصوص یادگیری ماشین و هوش‌مصنوعی) استفاده می‌کند و در محل کمپانی Penguin Computing قرار گرفته است. روی هم رفته، این تجهیزات اهدا شده، بیش از 7 پتافلاپس قدرت پردازشی را در اختیار محققانی که در حال پژوهش روی ویروس کرونا هستند، قرار می‌دهد.

Lisa Su، مدیرعامل AMD، در رابطه گفت: تکنولوژی‌ پردازش سنگین (HPC) نقش ضروری در تحقیقات حول بیماری‌های ویروسی مدرن دارد. این فناوری‌ها کمک می‌کنند که روش کارکرد ویروس‌ها را عمیق‌تر بفهمیم و نهایتاً پیشرفت راه‌های درمانی و ساخت واکسن را سرعت ببخشیم. ما در AMD بهمراه شرکای فناوری خود، مفتخریم که به تمام محققان سرتاسر جهان با سیستم‌های پردازشی خود در راستای مبارزه با COVID-19 و پیشرفت علم پزشکی کمکی کرده باشیم.

از دانشگاه‌هایی که این تکنولوژی‌ها را دریافت کرده‌اند، انتظار می‌رود که از این ظرفیت محاسباتی برای کارهای پردازشی مربوط به این بیماری همه‌گیر شامل: ژنتیک، توسعه‌ی واکسن، دانش انتقال بیماری و مدل‌سازی استفاده کنند. همچنین دانشمندانی که در دیگر نقاط جهان روی ویروس کرونا تحقیق می‌کنند نیز می‌توانند برای دسترسی از راه دور به خوشه‌ی پردازش ابری AMD واقع در Penguin Computing، درخواست خود را به ایمیل COVID-19HPC@amd.com ارسال کنند.

دانشگاه‌های نامبرده شده در حال آماده‌سازی برنامه تحقیقاتی خود و زیرساخت‌های لازم برای دریافت این تجهیزات هستند. در ادامه به قسمتی از گفته‌های مسئولین هر کدام از این دانشگاه‌ها می‌پردازیم.

دانشگاه نیویورک

Russel Caflisch، مدیر سازمان علوم ریاضیاتی NYU، می‌گوید: همه‌گیری COVID-19 تاثیر بسیار بزرگی روی تحقیقات دانشگاهی داشته است؛ هم از نظر سو و جهت این پژوهش‌ها و هم از نظر اینکه سریعاً به نتایج آنها نیازمندیم. بنابراین این هدیه در زمان مناسبی بدست ما رسیده و ما بسیار از AMD سپاسگزاریم. محققان NYU در رشته‌های مختلف از منابع محاسباتی اهدا شده توسط AMD برای پاسخ به جوانب مهم فاجعه‌ی COVID-19 استفاده می‌کنند. جوانبی مانند: کشف دارویی برای درمان COVID-19 و کلاً ویروس‌های جهش‌یافته‌ی SARS که در آینده نیز پیدا می‌شوند، به‌دست آوردن نتایج تحقیقاتی مرتبط از تحقیقات گسترده‌ی پزشکی موجود، آنالیز و تحلیل تصویر‌های پزشکی برای آزمایش بیماران و تحلیل گرایش‌های سیاسی و رفتار رأی دهندگان در زمان فشارهای مالی.

دانشگاه Massachusetts Institute of Technology

Daniel Huttenlocher از MIT می‌گوید ما در MIT همگی برای مقابله با همه‌گیری COVID-19 و روی اثرات آن در حال پژوهش هستیم. چه اثرات فوری آن مانند مدل‌سازی، آزمایشات و درمان و چه اثرات آن در طولانی مدت مثل کشف راه‌های درمانی جدید و واکسن‌ این بیماری. تقریباً تمام این کارها نیاز به پردازش و محاسبات دارد و بسیاری از آنها به سیستم‌های پردازش سنگینی نیاز دارند که AMD سخاوتمندانه به ما اهدا می‌کند.

دانشگاه Rice

در مرکز فیزیک زیستی نظری، یکی از محققین دانشگاه Rice، آقای Jose Onuchic، برای درک اینکه چگونه پروتئین‌های سطحی ویروس کرونا باعث تسهیل ورود ویروس به سلول‌های انسان می‌شوند، از یافته‌های قبلی خود در مورد ویروس آنفولانزا نوع A استفاده می‌کند. دانشمندی دیگر، آقای Peter Wolynes، از تئوری‌های پایه‌ای خود درمورد تاشدن پروتئین‌ها برای آزمایش هزاران مولکول دارویی و یافتن بهترین کاندید برای استفاده در کلینیک‌های آزمایشی، استفاده می‌کند.

Peter Rossky، مدیر مؤسسه‌ی علوم طبیعی Rice، می‌گوید: هدیه‌ی AMD تاثیر بسیار بزرگی روی قدرت محاسباتی Rice برای مبارزه با COVID-19 خواهد گذاشت. ما روش‌های پیشرفت را دردست داریم؛ اما تحقیقات گسترده نیاز به سیستم‌های پردازشی پرسرعت و جدید دارند. سیستم‌های فوق‌پیشرفته‌ای که با کمک AMD به دست ما می‌رسد، بسیار بر سرعت پیشرفت به سمت شکست ویروس می‌افزاید.

شرکای AMD در این اکوسیستم

AMD در این پروژه، با شرکای تجاری خود نظیر Penguin Computing، گیگابایت و انویدیا همکاری کرده تا با ترکیب توانایی‌ها هر یک، بهترین نتیجه حاصل شود. انویدیا با سوییچ‌های هوشمند سطح بالای Mellanox HDR 200G InfiniBand برای انتقال هر چه سریع‌تر دیتا و کمترین تأخیر و گیگابایت با نودهای محاسباتی G290-Z21 خود که برای استفاده در خوشه‌های محاسباتی شرکت Penguin استفاده می‌شوند.

این کلاسترها حول یک پردازنده‌ی 48 هسته‌ای AMD EPYC 7642 و هشت شتاب‌دهنده‌ی گرافیکی Radeon Instinct M150 ساخته می‌شوند.

تعهد AMD برای تحقیقات درباره‌ی COVID-19

صندوق AMD COVID-19 HPC با هدف تامین قدرت پردازشی لازم برای سرعت‌بخشی به تحقیقات پزشکی حول COVID-19 و دیگر بیماری‌ها در موسسات تحقیقاتی ایجاد شده و افزون بر اهدای سیستم‌های HPC به ارزش 15 میلیون دلار، AMD کمک‌های بسیاری، هم از نظر تکنولوژی و هم از نظر منابع فنی به آزمایشگاه ملی Lawrence Livermore برای مدل‌سازی مولکولی رسانده است.

شهر سخت افزار/