10 موزه برتر دنیا، از نگاه بازدیدکنندگان (2)

قسمت دوم
مریم موسوی


● در شماره گذشته در ادامه معرفی دیدنی‌های جهان، 5 موزه برتر دنیا از نگاه بازدیدکنندگان را معرفی کردیم. مرجع انتخاب موزه‌ها وبسایت Tripadvisor است که اطلاعات مربوط به مقاصد گردشگری توسط مخاطب در این سایت بارگذاری می‌شود. هدف از معرفی دیدنی‌ها در این قسمت، فراموش‌نکردن گردشگری در ایام شیوع ویروس کرونا است. در این شماره نیز به 5 موزه دیگر سفر می‌کنیم.

▪ بنای یادبود و موزه ملی 11 سپتامبر (The National 9/11 Memorial & Museum)

بنای یادبود و موزه ملی 11 سپتامبر، یک یادبود و موزه در شهر نیویورک به مناسبت بزرگداشت حملات 11 سپتامبر سال 2001 است. این یادبود در محل مرکز تجارت جهانی واقع شده است. محل سابق برج‌های دوقلو که در طی حملات 11 سپتامبر تخریب شدند. این موزه توسط یک موسسه غیرانتفاعی اداره می شود که مأموریت آن جمع‌آوری بودجه برای برنامه‌ریزی و بهره‌برداری از یادبود و موزه, در سایت مرکز تجارت جهانی است.
بلافاصله پس از حملات و تخریب مرکز تجارت جهانی برای قربانیان و دست‌اندرکاران عملیات نجات و بازیابی، یک یادبود در نظر گرفته شد. برنده مسابقه یادبود، مایکل آراد از معماران هندل، یک شرکت مستقر در نیویورک و سانفرانسیسکو بود. در آگوست 2006، بنیاد یادبود مرکز تجارت جهانی و اداره بندر نیویورک و نیوجرسی ساخت‌وسازهای سنگین بنای یادبود و موزه را آغاز کردند.
این بنا از زمان بازکردن درهای خود در سال 2014، بیش از 10 میلیون بازدیدکننده داشته است. این موزه یک اثر تاریخی است که تقریباً 3000 قربانی از دست رفته را ارج می نهد ، اقدامات قهرمانانه اولین پاسخ‌دهندگان و غیرنظامیان را مستند می‌کند و داستان فاجعه‌ها را در همان محلی که مرکز تجارت جهانی زمانی استوار بود، روایت می‌کند.

▪ موزه ملی مردم‌شناسی مکزیک (National Museum of Anthropology (Mexico))

به گفته سایت تریپ‌ادوایزر “در تاریخ باستان در موزه ملی مردم شناسی در مکزیکو سیتی گامی به عقب بردارید”. موزه ملی مردم‌شناسی (به اسپانیایی: Museo Nacional de Antropología، MNA) موزه ملی مکزیک است. این مکان بزرگترین و پر بازدیدکننده‌ترین موزه در مکزیک است.
این موزه که در مکزیکوسیتی واقع شده است، شامل آثار باستانی و مردم‌شناسی قابل توجهی از میراث پیش از کلمبیای مکزیک، مانند سنگ خورشید (یا تقویم آزتک ها) است و در سال 1825 تاسیس شد که شامل بزرگترین مجموعه هنر باستانی مکزیک در جهان است و هم چنین دارای نمایشگاه های مردم نگاری در مورد گروه‌های بومی امروزی مکزیک. آثار در دو طبقه بزرگ به نمایش گذاشته شده‌اند و بقایای انسان باستان، اشیای هنری، چهره‌ها و ظروف سفالی مربوط به دوره قبل از کلاسیک را نشان می‌دهد که قدمت آن ها به 5000 سال قبل از میلاد بازمی‌گردد.
این موزه (همراه با بسیاری دیگر از موزه‌های ملی و منطقه‌ای مکزیک) توسط موسسه ملی مردم‌شناسی و تاریخ (National Institute of Anthropology and History) اداره می‌شود. این یکی از چندین موزه‌ای بود که توسط رئیس جمهور مکزیک آدولفو لوپز ماتئوس(Adolfo López Mateos) در سال 1964 افتتاح شد.
ارزیابی از موزه بین افراد مختلف متفاوت است. یکی آن را گنجینه‌ای ملی و نمادی از هویت می‌داند. دیگری تلفیقی از یک ایده ایدئولوژیک، علمی و سیاسی.

▪ موزه آکروپولیس آتن، یونان (Acropolis Museum, Athens, Greece)

موزه آکروپولیس (به یونانی: Μουσείο Ακροπόλεως)، بزرگ‌ترین موزه یونان و یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان در رابطه با آثار مربوط به تمدن یونان باستان است. موزه آکروپولیس بخش بزرگی از گنجینه و آثار باستانی مرتبط با اکتشافات مجموعه تاریخی آکروپولیس را در خود جای داده‌است. موزه جدید آکروپولیس در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۹ میلادی، افتتاح شد. این موزه در فاصله ۴۰۰ متری موزه قدیم قرار دارد.
موزه آکروپولیس شامل یکی از عالی‌ترین نمایشگاه‌های هنری است که به طور خاص در آثار یافته‌های باستان شناسی و مکان‌های آکروپولیس متمرکز شده است. این موزه در سال 1976 تاسیس شد و در منطقه تاریخی Makriyianni واقع شد.
یونان چند دهه است که تلاش می‌کند مجسمه‌ها و آثار حکاکی شده‌ای از معبد پارتنون را که در سال ۱۸۰۶ میلادی، توسط سفیر وقت بریتانیا در زمان امپراتوری عثمانی از این کشور خارج و به موزه بریتانیا منتقل شد را، از دولت بریتانیا بازپس بگیرد.

▪ موزه دل‌پرادو مادرید، اسپانیا (Prado National Museum, Madrid, Spain)

موزه دِل‌پرادو (به اسپانیایی: Museo del Prado) برترین دیدنی فرهنگی مادرید و یکی از بزرگترین گالری های هنری جهان است که در مادرید واقع شده. این موزه یکی از برجسته‌ترین موزه‌های جهان در زمینه هنر اروپایی از سده ۱۲ تا اوایل سده ۱۹ میلادی است که بر پایه کلکسیون سلطنتی اسپانیا بنا نهاده شد.
این موزه به عنوان موزه نقاشی و مجسمه تأسیس شد. در عین

موزه دِل‌پرادو (به اسپانیایی: Museo del Prado) برترین دیدنی فرهنگی مادرید و یکی از بزرگترین گالری های هنری جهان است که در مادرید واقع شده. این موزه یکی از برجسته‌ترین موزه‌های جهان در زمینه هنر اروپایی از سده ۱۲ تا اوایل سده ۱۹ میلادی است که بر پایه کلکسیون سلطنتی اسپانیا بنا نهاده شد.
این موزه به عنوان موزه نقاشی و مجسمه تأسیس شد. در عین

حال از کلکسیون مهم و بزرگی شاملِ ۵۰۰۰ تابلوی نقاشی، ۲۰۰۰ تصویر چاپی، ۱۰۰۰ عدد سکه و نشان و نزدیک به ۲۰۰۰ عدد آثار زینتی تاریخی تشکیل شده‌است.
مردم محلی و گردشگران به طور یکسان به دیدن آثار استادان بزرگ اروپایی می‌آیند (مانند والاسکز ، گویا ، رافائل و روبنس) که در یک ساختمان نئوکلاسیک قرن 18 قرار دارد و در سال 1819 به عنوان موزه افتتاح شده است. طبق وبسایت تریپ‌ادوایزرنکته جالبی در مورد این موزه وجود دارد: دل‌پرادو با ورود رایگان از بازدیدکنندگان استقبال می‌کند.
یکی دیگر از ویژگی‌های این موزه این است که به عنوان موزه نقاشان شناخته می‌شود نه موزه نقاشی و دلیل آن نمایش آثار زیادی از نقاشان بزرگ است که همین امر به اهمیت موزه دامن زده است.

▪ موزه ویکتوریا و آلبرت، انگلستان (Victoria and Albert Museum, London, UK)

موزه ویکتوریا و آلبرت (به صورت مختصر V & A وی اِی) در لندن، انگلستان از برترین موزه‌های جهان به جهت داشتن ذخائر غنی آثار هنری، و بزرگ‌ترین موزه جهان از نظر هنرهای تزئینی است. این موزه که مسکن دائمی مجموعه بیش از ۴٫۵ میلیون اشیاء گوناگون است در سال ۱۸۵۲ تأسیس گردید و به نام ملکه ویکتوریا و پرنس آلبرت که در جوانی درگذشت نام‌گذاری شد. این موزه در منطقه برامپتون لندن از شهرک سلطنتی کنزینگتون و چلسی، واقع شده‌است. این موزه از نهادهای عمده فرهنگی است. خدمات این موزه عبارتند از: موزه تاریخ طبیعی، موزه علوم و رویال آلبرت هال. موزه ویکتوریا و آلبرت یک نهاد دولتی غیر دپارتمان است که با حمایت «وزارت فرهنگ، رسانه و ورزش» گردانیده می‌شود. مانند سایر موزه‌های ملی بریتانیا، بازدید و ورود به این موزه از سال ۲۰۰۱ به صورت رایگان بوده‌است.
موزه ویکتوریا و آلبرت مساحتی برابر ۵٫۱ هکتار را پوشش می‌دهد. و دارای ۱۴۵ گالری‌است. گستره مجموعه‌های آن از ۵۰۰۰ سال آثار هنری، از دوران باستان تا به امروز، از فرهنگ‌های اروپا، شمال آمریکا، آسیا و شمال آفریقا.
■ مجموعه معرفی موزه‌ها، بحثی جالب و تمام‌نشدنی است. از آنجایی که منبع ما برای این معرفی نگاه گردشگر را در اولویت قرار داده بود، ممکن است موزه‌های مطرح دیگری باشند که در این نوشته به آن نپرداخته باشیم. موزه‌هایی که احتمالا بازدیدکندگان کمتری از این 10 مورد داشته‌اند.