10 موزه برتر دنیا، از نگاه بازدیدکنندگان

قسمت اول
مریم موسوی

● زندگی در دوران همه‌گیری یک ویروس، بخواهیم یا نخواهیم تغییر خواهد کرد. در عصر حاضر که همه چیز سرعت یافته است، از لحظه دیده‌شدن اولین مبتلایان به ویروس کووید19 در چین تا جهانی‌شدن آن، تنها حدود 4 ماه زمان برد. تغییرات اقتصادی، اجتماعی و سبک زندگی در دنیا از همان ابتدا شروع به تغییر کرد. استفاده از اینترنت و سایر ابزارهای تکنولوژیک گسترش یافت، طوری که برخی از نرم‌افزارها هر چند روز یک بار، آپدیت جدیدی را معرفی می‌کنند. بدیهی است که تفریح نیز در این ایام رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته است. از همان ابتدا تا کنون بحث تورهای مجازی، کنسرت‌های بدون شنونده حضوری، اکران آنلاین عمومی فیلم‌ها و تخفیف‌های فراوان برای بازدید مجازی از مهمترین موزه‌ها و کاخ‌ها، نمونه‌هایی از تغییر در چگونگی گذراندن اوقات فراغت است. هفته گذشته زیباترین کتابخانه‌های جهان را معرفی کردیم، تا سهم خود را در این گردش و سفر غیرحضوری ایفا کنیم. شاید معرفی سایر مکان‌ها و مقاصد گردشگری نیز فرصتی فراهم آورد که با حوصله، بدون نگرانی از هزینه، بدون اضطراب از مشکلات زبانی و … بتوان گشتی در دنیا زد.
موزه‌ها یکی از مقاصد اصلی گردشگری در جهان است. جایی که می‌توان تاریخ، فرهنگ و تمدن یک منطقه را در یک نگاه دید. موزه‌های معروف البته پا را از این هم فراتر گذاشته و تکه‌ای از شهرها و کشورهای دیگر را در خود جای داده‌اند. در موزه‌ای کوچک و محلی در شهر درسدن آلمان، کلکسیون ساعت حاکمی مربوط به 100 سال پیش هم از اشیای قابل نگهداری در موزه است و در لوور پاریس، دیوارهایی از تخت جمشید و شوش هم به نمایش گذاشته می‌شود. در واقع به زعم من؛ موزه فضایی برای نگهداری، مراقبت و نمایش گذشته به حال است.
وبسایت تریپ‌ادوایز (Tripadvisor) که در معرفی مکان‌های دیدنی، شهرهای پرطرفدار و حتی رستوران‌های دارای غذای خوشمزه– از نگاه مسافرین، ید طولایی دارد، بهترین‌های جهان را از نگاه مخاطب معرفی می‌کند (معمولا به صورت سالانه). این نوشته به استناد این وبسایت، نگاه مجملی به 10 موزه برتر دنیا می‌اندازد.

• موزه متروپولیتن نیویورک (Metropolitan Museum of Art)


این موزه در منهتن نیویورک و در مجاورت ضلع شرقی سنترال پارک و خیابان پنجم قرار دارد. این موزه در سال ۱۸۷۲ میلادی افتتاح شد. موزه متروپولیتن نیویورک حاوی مجموعه بزرگ و نادری از تاریخ اسلام و ایران باستان است. این مکان، سالیانه حدود ۴ میلیون بازدیدکننده دارد. قدیمی‌ترین دارایی این موزه حدودا مربوط به ۳۰۰۰۰۰ سال تا ۷۷۰۰۰ سال پیش، سنگ آتشزنه‌ای‌ یافت شده در مصر است.
این موزه سه سال متوالی به گفته بازدیدکنندگان به عنوان بهترین موزه معرفی شده است. برای بازدید از کل این موزه بیش از یک روز کامل زمان لازم است. از مدرن‌ترین آثار هنری تا قدیمی‌ترین اکتشافات را در این موزه می‌توان یافت.


• موزه ملی جنگ جهانی دوم (The National WWII Museum)

موزه ملی WWII ، که قبلاً با نام موزه ملی D — Day شناخته می‌شد ، یک موزه تاریخ نظامی است که در منطقه تجاری مرکزی نیواورلئان ، لوئیزیانا ، ایالات متحده آمریکا واقع شده است. این موزه بر سهم ایالات متحده در پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم متمرکز است. این موزه در سال 2000 تأسیس و بعدا در سال 2003 توسط کنگره ایالات متحده به عنوان موزه رسمی آمریکا در جنگ جهانی دوم تعیین شد. این موزه یک موزه وابسته به موسسه اسمیتسونیان (Smithsonian Institution) است. رسالت این موزه بر تجربه آمریکا در جنگ جهانی دوم تأکید دارد.
این موزه با به نمایش‌گذاشتن خاطراتی از جنگ جهانی دوم و تاثیر آن روی ایالات متحده آمریکا، مثل لباس‌ها و وسایل سربازان، به تقویت میهن‌پرستی و عدم فراموشی آنچه این کشور در جنگ متحمل شده است، تاکید می‌کند.


• موسسه هنر شیکاگو (Art Institute of Chicago)


این موزه در سال ۱۸۷۹ میلادی تأسیس شد. این مرکز از معتبرترین، قدیمی ترین و بزرگترین موزه‌های هنری در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود و در شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی نزدیک پارک معرف میلنیوم (Millennium Park) قرار دارد. موزه حاوی ذخایر هنری بسیار ارزنده‌ای است که حدود 300هزار مورد می‌توان در آن یافت. آثار معروف هنرمندانی مثل پیکاسو و ادوارد هوپر در این موزه نمایش داداه می‌شود.


• موزه اورسی (Musée d’Orsay)


این موزه از معروفترین موزه‌های پاریس و یکی از موزه‌های مهم نقاشی و مجسمه‌سازی جهان است. بنای این موزه در ساحل چپ رود سن و محل قبلی ایستگاه قطار پاریس است. در اصل قرار نبود این مکان خانه‌ای هنری باشد. این سازه به عنوان ایستگاه راه آهن در سایت Palais d’Orsay ساخته شده است و تا سال 1986 هم هنوز به موزه تبدیل نشده بود. این موزه محل نگهداری آثار هنری فرانسه بین سال‌های ۱۸۴۸ تا ۱۹۱۴ است. آثار

موجوددراین موزه شامل نقاشی،مجسمه،عکس و مبلمان است.
مهمترین علت معروفیت این موزه به خاطر مجموعه‌های سبک امپرسیونیستی (نزدیک به 500 نقاشی) و شاهکارهای پس از امپرسیونیسم(نزدیک به 1100 نقاشی) از جمله آثار کلود مونه و رنوار است. بسیاری از این آثار تا پیش از گشایش این موزه در سال ۱۹۸۶ در گالری ملی ژو دو پوم، موزه لوور و موزه ملی هنر مدرن نگهداری می‌شد.


• موزه آرمیتاژ (State Hermitage Museum and Winter Palace)


موزه ارمیتاژ، آرمیتاژ یا هِرمیتاژ واقع در سن پترزبورگ روسیه، با ۳ میلیون اثر هنری که البته همه به‌طور هم‌زمان نمایش داده نمی‌شود، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است که در سال 1764 تاسیس شد. البته این موزه از سال 1852 درهای خود را به روی بازدیدکنندگان گشود.
مجموعه عظیم ارمیتاژ در چهار بنا به نمایش گذاشته شده‌است. بنای اصلی، کاخ زمستانی نام دارد و در گذشته محل سکونت رسمی تزارهای روسیه بوده‌است. موزه ارمیتاژ شعبه‌هایی بین‌المللی در آمستردام، لندن و لاس وگاس نیز دارد. از جمله هنرمندانی که آثارشان نقاط قوت مجموعه هنر غرب در موزه ارمیتاژ هستند، می‌توان به میکل‌آنژ، لئوناردو داوینچی، پیتر پل روبنس، آنتونی فان دیک، رامبرانت، آگوست رودن، کلود مونه، پل سزان، ونسان ون گوگ، پل گوگن و پابلو پیکاسو اشاره کرد.
این موزه مجموعه آثار متعددی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به نشان‌ها، لباس‌ها و جواهرات سلطنتی، مجموعه متنوعی از جواهرات ساخته فابرژه و بزرگترین کلکسیون موجود در جهان از طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی اشاره کرد.