۱۰ هزار هسته فناور در پارک‌های علم و فناوری کشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دراستان زنجان گفت: در زمان حاضر بیش از ۱۰ هزار هسته فناوری در پارک‌های علم و فناوری کشور وجود دارد و حمایت‌های لازم نیز از فعالان در این مراکز انجام می‌شود.

محمدعلی زلفی‌گل افزود: وزارت آموزش و پرورش دانش آموزان را تعلیم سپس در اختیار وزارت علوم قرار می دهد، در وزارت علوم نیز شرایطی را ایجاد می کنیم تا هسته های فناور شکل گرفته و سپس آموزش دیدگان این مراکز در اختیار معاونت ریاست جمهوری قرار گرفته و شرکت های دانش بنیان شکل گیرد.

وی به موضوع مهاجرت نخبگان اشاره کرد و اظهار داشت: نخبگان ما سه انتظار دارند، مهیا کردن بسترهای نرم افزاری و سخت افزاری برای کارهای تحقیقاتی و علمی مورد نیاز، تامین حداقل ها برای زندگی و معیشت و این که جایگاه آنان مورد توجه قرار گیرد و در شرایطی قرار بگیرند که احساس  کنند برای کشور خود موثر هستند.

این عضو کابینه سیزدهم تاکید کرد: با تحقق این مهم نه تنها مهاجرت نخبگان را شاهد نخواهیم بود بلکه نخبگانی که در سال های گذشته کشور را ترک کرده اند نیز به وطن خود باز می گردند.

زلفی گل اضافه کرد: این وزارتخانه در حوزه پژوهش و فناوری بسترسازی های لازم را انجام می دهد، افراد صاحب ایده را به مراکز رشد و پارک های علم و فناوری سوق داده و امکانات در اختیار آنان قرار می دهد و حمایت های مالی نیز از آن ها انجام می شود.

وی با بیان این که در این فرآیند تلاش می شود افراد بتوانند ایده خود را به محصول تبدیل کنند، ادامه داد: بر این اساس هسته فناور و شرکت دانش بنیان تشکیل می شود که در نهایت برای دانش بنیان  شدن آن نیز خوشبختانه از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تعدادی از پارک ها علم و فناوری مجوز شرکت های دانش بنیان نوع سه داده می شود که در نتیجه در جذب افراد صاحب ایده، حمایت های لازم انجام می شود تا این افراد بتوانند ایده خود را به محصول تبدیل کنند.

زلفی گل تصریح کرد: شتاب دهنده هایی در مراکز پارک های علم و فناوری مستقر می شوند تا روند تبدیل ایده ها به محصول سرعت بگیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که  استان زنجان به لحاظ علمی در وضعیت استثنایی قرار دارد، ادامه داد: دانشگاه زنجان بستر فیزیکی و زیرساخت های منحصر به فردی در کشور دارد به طوری که بیش از ۴۰۰ هکتار زمین و چندین هکتار فضای فیزیکی بسیار مناسب در اختیار دارد و چندین شرکت دانش بنیان و مراکز نوآوری آن نیز در حد بسیار عالی است.

وی با اشاره به این که دانشگاه علوم پایه زنجان نیز پرچم دار علوم پایه در سطح کشور است، خاطرنشان کرد: استادان این دانشگاه نه تنها در تولید علم سرآمد هستند بلکه در زمینه فناوری و دانش بنیان نیز فعال هستند و این موضوع نشان می دهد دانشگاه تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان می تواند پرچمدار علم و فناوری در کشور نیز باشد.

منبع:ایرنا