یک تصورسایه پشت ارقام بودجه صداوسیما

این روزها و تا پایان سال ، مورد بودجه از مسایلی است که هر از گاه بحث برانگیز می شود.هرموضوع مربوط به بودجه و کاهش و افزایش رقم ها در مورد نهادها و طرح ها می تواند سوژه ای باشد که موافق و مخالف درباره اش اظهار نظر کنند. یک مورد تازه و بحث برانگیز که برون مرزها را هم تحت تاثیر خودش قرار داد افزایش قابل توجه و به ظاهر غیر معمول بودجه صدا وسیما بوده است.
این مورد ؛ هم در دولت و هم در بخش های دیگر مساله شد و پیرامون آن بحث گسترده گردید. نظر مخالفان افزایش غیر معمول بودجه صدا و سیما هر چه باشد ، طبیعتا تاثیرچندانی در تصمیم گرفته شده ندارد اما نکته ای که در این زمینه مطرح هست ، هدف و برنامه ایست که این افزایش را توجیه و منطقی می نمایاند! در این باره به سخنان سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس — گرچه تاحدودی مفصل است ، توجه کنیم؛
“سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: افزایش اعتبارات سازمان صداوسیما عین حکم برنامه هفتم است که مورد توافق دولت و مجلس قرار گرفت.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر این که بهتر است دولت‌ها به جای این اظهار نظرها، پاسخ دهند که برای فرهنگ جامعه چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ تاکید کرد: اکنون که مجلس یازدهم با دغدغه و با نگاه به ارتقاء تولیدات محتوایی و حرکت به سمت تولید آثار فاخر فرهنگی، هنری، تلویزیونی و سینمایی و همچنین به سمت حمایت از سبک زندگی ایرانی –اسلامی حرکت کرده است؛ طرح موضوعاتی، چون افزایش اعتبارات صداوسیما و سایر دستگاه‌ها یک فرار رو به جلو برای عدم پاسخگویی به مسائل و آسیب‌های اجتماعی در جامعه است.
راستینه ادامه داد: بنابراین ، این که برخی از مسوولین اخیراً به این موضوع پرداختند که افزایش اعتبارات حوزه فرهنگ باعث کسری منابع می‌شود، به هیچ وجه قابل قبول نیست. افزایش اعتبارات سازمان صداوسیما عین حکم برنامه هفتم است که مورد توافق دولت و مجلس قرار گرفت و ما عین حکم برنامه هفتم را برای بودجه ۱۴۰۳ پیش‌بینی کردیم.
راستینه توضیح داد: در برنامه هفتم مصوب شد که در سال اول اجرای این برنامه یعنی سال ۱۴۰۳، باید ۴۳ درصد افزایش اعتبارات در حوزه صداوسیما اتفاق بیفتد، آن هم نه برای موارد جاری، بلکه صرفاً برای تحقق جدولی که در آن تولید آثار فاخر تلویزیونی، سریال‌های الف ویژه، برنامه‌های محتوایی با محوریت کودک و نوجوان و سایر پیش‌بینی و تکلیف شده است؛ بنابراین افزایش ۴۳ درصد اعتبارات سازمان صداوسیما در سال ۱۴۰۳ عین حکم برنامه هفتمی است که مورد توافق دولت و مجلس قرار گرفت.”
نکته ای که در این مقال مورد نظر است بحث بودجه صدا و سیما نیست بلکه تصور سایه وار یست که تصمیم گیران انتظار دارند از این افزایش بدست آید!
در واقع آنان همچنان انتظار دارند صدا و سیمای “قهرمان” ، یک تنه از پس همه به ظاهرمشکلات فرهنگی بر بیاید.
مسلم است این افزایش بودجه برای تولید برنامه هایی که مخاطب جذب کند موثر خواهد بود لیکن مسایل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی در جامعه ما صرفا از طریق ساخت برنامه های مخاطب پسند قابل اصلاح نیست. آنچه در حال حاضر مردم را از صدا و سیما دور کرده یا تیغ تاثیر پیام های این غول رسانه ای را کند ساخته به ده ها و بدون اغراق شاید به صدها عامل وابسته و پیوسته است که با چند برنامه مخاطب پسند گره کورش باز نمی شود.ما درجامعه مان یک بسته بزرگ از مسایل پیچیده فرهنگی — اجتماعی داریم که برای رفعش نیز به یک بسته جامع از اقدامات و راه کارها نیاز داریم. یادمان باشد که با یک گل ، بهار نمی شود.

مدیرمسوول