گردشگری شرق آسیا (ژاپن)

مریم سادات موسوی

قسمت اول

خواندن روزانه اخبار مربوط به واکسیناسیون ویروس کرونا، تا حدی امیدبخش است. به نظر می‌رسد کشورهای زیادی واکسیناسیون را به درصد خوبی رسانده‌اند و محدودیت‌های مربوط به این بیماری را کم کرده‌اند. برخی از کشورها هم به سرعت به سمت واکسیناسیون عمومی پیش می‌روند. کاهش آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری بعد از حدود 2 سال، امید بیشتری برای انسان‌ها آورده است. هرچند هنوز این موضوع جزو نگرانی‌های بشر است و نه در سطح حکومت‌ها و نه مردم به وضعیت عادی برنگشته ، رفتن به سمت وضعیت کمتر مضطرب‌کننده محسوس است.
همین موضوع بهانه‌ای است تا بتوانیم به وضعیت گردشگری نگاه تازه‌ای داشته باشیم. هرچند آسیب‌هایی که ویروس کرونا به این صنعت زد، بسیار زیاد بوده است و بعضا جبران ناپذیر. اما به نظر می‌رسد این صنعت در حال پیداکردن راه‌های موثر در رابطه با وضعیت خود است. پروازهایی که در داخل کشورها و یا در سطح بین‌المللی تست کووید – 19 منفی را برای اجازه پرواز نیاز دارند. و یا داشتن کارت واکسیناسیون در بعضی موارد الزامی است. همه اینها می‌تواند کمک کند انتقال ویروس از مبدا به مقصد و برعکس کمتر اتفاق بیافتد.
به هر حال نمی‌توان از این نکته غافل شد که در کنار ورشکستگی بسیاری از کسب و کارها، سبک‌های تازه از گردشگری هم تعریف شده است؛ مثل گردشگری طولانی مدت و یا تک مقصده. گویی انسان از روزی که فهمید می‌تواند سفر کند و از روزمرگی رها یابد، به راحتی نمی‌تواند این لذت را از زندگی خود حذف کند. هرچند سفرکردن برای او تغییرات دارد ولی از بین هم نمی‌رود.
در سری یادداشت‌های پیش رو، می‌خواهیم دوباره به معرفی مقاصد کمتر معروف و شناخته‌شده بپردازیم. شاید شرق آسیا موضوع جالبی برای شروع این سری از یادداشت‌ها باشد. و در هر دوره به بخش‌های مختلفی از کره زمین سر بزنیم. کسی چه می‌داند شاید سفر هم به این مقاصد روزی آسان شود، چه از نظر سلامت جسمی و چه از نظر هزینه‌های عجیبی که این روزها زندگی را سخت‌تر کرده است.در این یادداشت سری به ژاپن می‌زنیم.
مجمع‌الجزایر ژاپن کشوری جزیره‌ای در آسیای شرقی واقع در شمال غربی اقیانوس آرام است. ژاپن از شمال با روسیه، از غرب با دریای ژاپن، چین، کره شمالی و کره جنوبی مرز آبی دارد. ژاپن یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادی جهان و سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است. ژاپن یک کشور پادشاهی مشروطه است که برمبنای قانون اساسی ژاپن اداره می‌شود.
این کشور در پایان جنگ جهانی دوم، تمامی متصرفات فراسوی دریایی خود، از جمله کشور کره را که در آن زمان ۴.۵ درصد کل کشور را تشکیل می‌داد، از دست داد و باعث شد امروزه، وسعت کنونی ژاپن به ۳۷۸۰۰۰ کیلومتر مربع تقلیل یابد. ژاپن با جمعیتی در حدود ۱۲۶.۴۷۶.۰۰۰ نفر یازدهمین کشور پرجمعیت جهان است. توکیو پایتخت ژاپن با بالغ بر ۱۳ میلیون نفر جمعیت از بزرگترین و گرانترین پایتخت‌های جهان است(ویکیپدیا).
یـن (با علامت اختصاری ¥ و کد ایزوی JPY) واحد پول ژاپن است. ین پس از دلار آمریکا و یورو، سومین واحد پول پرمعامله در بازارهای بورس جهان است. ین ژاپن در سال ۱۸۷۱ به وجود آمد و قانون پول جدید و رایج ژاپن مانند سیستم پولی اروپا در مورد واحد‌های پولی رن، سن و ین ایجاد شد.
ژاپن ۳۱.۱۹ میلیون گردشگر بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ را به خود جلب کرد. این کشور دارای ۲۱ سایت میراث جهانی، از جمله قلعه هیمه‌جی، آثار تاریخی و باستانی کیوتو و بناهای تاریخی شهر باستانی نارا است. جاذبه‌های معروف دیگر عبارتست از توکیو و هیروشیما، کوه فوجی و استفاده از هتل و چشمه آب گرم.


گزارش رقابت و مسافرت جهانگردی و گردشگری سال ۲۰۱۷ ، ژاپن را از بین ۱۴۱ کشور جهان در رتبه چهارم قرار داد که بالاترین رتبه در آسیا بود. ژاپن تقریباً در تمام جنبه‌های برجسته مانند بهداشت، سلامت، ایمنی و امنیت و منابع فرهنگی و سفرهای تجاری نمرات نسبتاً بالایی کسب کرد.
در وبسایت لست سکند در مورد مردم ژاپن نوشته است: مردم ژاپن عمدتا آرام، کم سر و صدا، با ادب، تعارفی، مهربان و البته دیرآشنا هستند (خلق و خوی کاملا شرقی). احترام به بزرگتر یک اصل است که در روابط روزانه نیز تا حدودی مشهود است. در جامعه ژاپن ترکیب سنت و مدرنینه را به خوبی می توان حس کرد.
نسل جوان تا حدودی با انگلیسی آشنایی داشته و درصورتی که سوالی از آن ها بپرسید، می‌توانند کمکتان کنند. هر چند اگر زبان انگلیسی هم ندانند، اکثرا با ایما و اشاره و … کارتان را راه می اندازند.
در همین وبسایت می‌خوانیم، کشور ژاپن یکی از کشورهای امن دنیاست اما به قول معروف “احتیاط شرط عقل است”. مواظب پاسپورت، پول نقد و دیگر کالاهای ارزشمند همراه خود باشید و از تردد به صورت تنها در مکان های خلوت و در ساعات غیر متعارف خودداری کنید.
حتما یک کپی از پاسپورت و ویزای خود را در هتل یا جای دیگری (جدا از پاسپورت) همراه داشته باشید.
بهتر است یک کپی (اسکن) آن را برای خودتان ایمیل کنید تا درصورت مفقول شدن پاسپورت، در کشور غریب بدون هویت نباشید. البته این توصیه در مورد هر مقصد گردشگری خارجی صادق است.
یکی از جذابترین نقاط گردشگری ژاپن را باید کوه فوجی دانست. وبسایت سفر با تو می‌گوید، این کوه بسیار زیبا که تمام مدت سال پوشیده شده از برف است، با ارتفاع سه هزار و هفتصد و هفتاد و شش متر بلندترین نقطه کشور ژاپن است. نکته‌ جالب درباره این عارضه طبیعی این است که این کوه در میان دشت‌ها و سرزمین‌هایی قرار دارد که تا کیلومترها در اطراف آن زمین‌های صاف و هموار قرار گرفته است. کوه زیبای فوجی به نماد اصلی کشور ژاپن تبدیل شده است و همانطور که در کارتون‌ها، انیمه‌ها و کارت پستال‌های ژاپنی مشهود و مشخص است . کوه افسانه‌ای فوجی پیوندی نا گسستنی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ژاپن خورده است از همین رو در سال ۲۰۱۳ یونسکو این سرزمین و کوه را در آثار ملموس جهانی قرار داد.
همین وبسایت می‌گوید، یکی دیگر ازشگفتی‌های ژاپن که بسیاری راتحت تاثیر خود قرار داده است، کاخ امپراطپری توکیو می‌باشد. جالب است بدانید که ژاپن تنها کشوری است که طولانی‌ترین تاریخ امپراطوری را از زمان گذشته تا به امروز داشته است. کاخ امپراطوری توکیو دارای دیوارهای بلندی است به همراه خندق‌های عمیق که توسط پارکی تاریخی محصور شده است. قدمت این پارک بر می‌‍گردد به قرن ۱۷ میلادی زمانی که این کشور توسط امپراطوران و پادشاهانش اداره می‌شد و یکی از قدرتمندترین کشورهای دنیا بوده است.
همه بخش‌های امپراطوری را در ژاپن نمی‌توان دید. اما یکی ازبخش‌هایی که برای همه مردم و جهانگردان قابل بازدید است باغ هیگاشی گیون شرقی است که با داشتن درختان بسیار زیبا قطعا شما را مبهوت خود خواهد کرد. محله‌ای دیگر که در نزدیکی این مجموعه قرار دارد محله گینزا نام دارد که پر شده است از مغازه های محلی و تئاتر معروف کابوکی – زا که در آن هنرمندان به اجرای نمایش‌ها و پرفرمنس آرت‌های مختلف می‌پردازند.
در این یادداشت توانستیم اشاره کوچکی به ژاپن، کلیاتی در مورد جغرافیا، تاریخ و فرهنگ این کشور داشته باشیم. به دو تا از دیدنی‌های طبیعی و انسان‌ساخت این کشور اشاره کردیم. با این حال این کشور دیدنی‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی زیادی در کنار عادات غذایی و بحث تکنولوژی دارد که اشاره به آن ها هم می‌تواند جالب باشد. در یادداشت بعدی به جزییات بیشتری در مورد این کشور می‌پرازیم.
ادامه دارد…