گردشگری شرق آسیا (چین)

مریم سادات موسوی

قسمت سوم

گفتن و نوشتن از چین کار ساده‌ای نیست. کشوری با بیش از ۷۰۰۰ سال تاریخی که می‌توان در منابع یافت. کشوری که از لحاظ طبیعی زیبایی‌های زیادی دارد. از نگاه تاریخی و فرهنگی دارای پیشینه‌ای طولانی است و همین وضوع در دیدنی‌های گردشگری این کشور نیز قابل فهم است. در دو یادداشت قبل کمی از موقعیت تاریخی، ساسی وجغرافیای این کشور گفتیم و به برخی از دیدنی‌های آن نیز اشاره کردیم. قطعا صحبت از همه دیدنی‌های چین کار راحتی نیست. در این نوشته در مورد چند جاذبه دیگر صحبت می‌کنیم و بیشتر به جاذبه‌های فرهنگی، غذایی و سنتی می‌پردازیم.

• غار موگای

غار موگای که با نام غار هزار بودا نیز شناخته می‌شود، در بیابان گبی جای گرفته‌ است و شامل ۴۹۲ معبد می‌شود. نقاشی‌دیواری‌هایی ارزشمند و بیش از سه هزار مجسمه در این غارها قرار دارند که قدمت آن‌ها به قرون ۴ تا ۱۴ میلادی بازمی‌گردد. از غار موگای به‌عنوان بزرگ‌ترین و غنی‌ترین خانه‌ی هنر بودایی در جهان یاد می‌شود و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.(وبسایت کجارو)

• شهر باستانی پینگایو

شهر باستانی پینگایو در قرن ۱۴ میلادی، پایتخت مالی کشور چین محسوب می‌شد. امروزه به دلیل وجود بناهای تاریخی، این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. خیابان‌های باریک قرون وسطایی و فروشگاه‌های قدیمی این شهر شما را به سفری در زمان می‌برد. در پینگایو تعداد زیادی مکان تاریخی از دوران امپراتوری مینگ و چینگ نیز به‌جای مانده است. در ماه سپتامبر جشنواره فانوس در این شهر برگزار می‌شود و سراسر پینگایو رنگ و بویی عاشقانه به خود می‌گیرد. (وبسایت کجارو)

• قصر پوتالا

قصر پوتالا نام صومعه مقدس بودائیان و اقامت‌گاه سابق دالایی لاما است که در شهر لهاسا در تبت قرار دارد. قبر هشت دالایی لاما در عمارت قصر سرخ قرار دارد. قصر پوتالا دارای بیش از یک‌هزار اتاق است. در قصر پوتالا بیش از بیست هزار مجسمه و آثار ارزشمند و بی‌نظیر هنری قرار دارد. با وجود این که قصر پوتالا دارای یک‌هزار اتاق است، اما اتاق خواب شخصی دالایی لاما، تنها دارای مساحتی به اندازه ۰.۴۶۵ متر مربع بوده است. قصر پوتالا مظهر بودائیسم تبتی و نقش مهم آن در اداره سنتی کشور تبت بوده است. این مجموعه بر فراز کوهستان سرخ در مرکز دره لهاسا و در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح زمین واقع شده‌است.

• پارک دیزنی لند چین

پارک تفریحی دیزنی‌لند نام یک پارک تفریحی است که در کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا واقع شده. این پارک در ۱۷ام ‏ژوئیه سال ۱۹۵۵ میلادی باز شد. مالک و گرداننده این پارک شرکت والت دیزنی است. این پارک تا کنون مورد بازدید ‏بیش از ۵۱۵ میلیون نفر از زمان افتتاح قرار گرفته‌است. اواسط سال ۲۰۱۶ بود که تم پارک مشهور دنیا، دیزنی لند، درهای ششمین پارک بی‌نظیر خود را با بهترین امکانات ‏تفریحی و رفاهی در شانگهای گشود. این پارک که پس از گذشت مدتی هم اکنون به یکی از جاذبه‌های بی بدیل این شهر بدل ‏شده است، همواره خوش درخشیده است و توانسته است گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب کند. (وبسایت لست سکند)

• دریاچه هانگزو

دریاچه غرب یا شیهو دریاچه آب شیرین واقع در مرکز تاریخی هانگزو، مرکز استان ژجیانگ در شرق چین است. این دریاچه شامل معابد، باغ‌ها، و جزیره مصنوعی است و به عنوان مکانی فرهنگی شناخته می‌شود. دریاچه غرب برای زیبایی‌های طبیعی و آثار تاریخیش شاعران و نقاشان زیادی را تحت تأثیر قرار داده‌است و از جمله مهم‌ترین منابع الهام بخش برای طراحان باغ چینی بوده‌است و بازتاب دهنده پیوند ایده‌آل بین انسان و طبیعت است. این مکان فرهنگی در سال ۲۰۱۱ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
دیدنی‌های چین نه در قالب کلمات به این زودی تمام می شود و نه در عکس و فیلم. بعید می‌دانم مسافری قصد سفر به این کشور را بکند و در زمانی کمتر از دو سه ماه فشرده و با برنامه‌ریزی کامل بتواند همه دیدنی‌های طبیعی، تاریخی، انسان‌ساخت و مذهبی و غیر از آن را ببیند. این ها تازه فقط دیدنی‌های ملموس است. از دیدنی‌ها و جاذبه‌های غیر ملموس این کشور یک میلیارد و خرده‌ای نفری که خرده‌اش چندبرابراز جمعیت کشور ما بیشتر است و تاریخی بسیار کهن دارد، نباید غافل شد.
هر سال، در چین و شهرهای مختلف آن، جشنواره ها و فستیوال‌هایی برگزار می‌شود که همه افراد می‌توانند در آن شرکت کنند. در حقیقت فستیوال های چین از جمله جاذبه های رنگارنگ و جذاب و در عین حال رایگان چین است. جشن‌های چینی در تمام جهان طرفداران خود را دارد و با شروع سال جدید چینی، شروع می‌شود.
یکی از جشنواره‌های چینی به گفته وبسایت الی گشت، فستیوال بهاری است که با افسانه ای شنیدنی روبه روست. نام دیگر آن را جشن سال نوی چینی‌ها می‌دانند که یکی از مهم‌ترین جشن‌ها و فستیوال‌های چینی است. جشن بهاری هم چنین قدیمی‌ترین فستیوال در این کشور است که بیشتر از ۴ هزار سال تاریخ دارد و به همین دلیل، معنا و ارزش بسیاری برای چینی‌ها دارد. مردم این کشور پهناور هر سال با شروع سال قمری و از همان روز اول جشنواره بهاری را شروع می‌کنند. اولین روز از اولین ماه سال قمری تا روز ۱۵ ام آن را برای برگزاری این جشن آماده می‌شوند.
این فستیوال که شاید مهمترین فستیوال چین است، آداب و رسومی دارد که اشاره به آن خالی از لطف نیست:
درست کردن غذایی به نام دومپلینگ که در حقیقت نوعی پیراشکی خمیری است که خانواده های چینی برای خوش یمنی و اتفاقات خوب در سال جدید می پزند. تهیه این غذا، برای اولین شام و گردهمایی فامیل به دور هم، نیاز به همکاری تمام افراد دارد.
مردم چینی معتقدند که روشن کردن ترقه و آتش بازی در شب هنگام، هیولای وحشتناک نیان را از آن‌ها دور می‌کند. قبل از این که این جشن شروع شود، تمام مردم خانه‌های خود را تمیز می‌کنند. به کودکان اسکناس شانس داده می شود. بزرگسالان به عنوان هدیه به کودکان، درون پاکت‌های قرمز رنگی، اسکناس شانس می‌دهند.
مردم چین تا انتهای شب اولین روز عید بیدار می‌مانند و معتقدند که با این کار تمام ارواح بد را دور می‌کنند و برای سال جدید آماده می‌شوند. نوشتن طومارهای نامه و آرزوی خوشبختی در سال جدید برای یکدیگر از رسوم دیگر است. و نهایتا بازدید از تمام فامیل. جوانان و دوستان هر یک به زادگاه خود باز می‌گردند و از تمام آشنایان دیدن می‌کنند.
وبسایت سلام پرواز در مورد جشن قایق اژدها یا جشن اژدها که در زبان محلی به نام “Duanwu Festival” نام برده می‌شود، نوشته است. یکی از خاص‌ترین و شگفت‌انگیزترین جشن‌‌های ملی کشور محسوب می‌‌شود و به مدت ۵ روز در پنج ماه متوالی برگزار می‌شود. این جشن دیدنی روایتگر مرگ و زندگی و افسانه‌ معروف چینی به نام ” Chu Yuan” است که به نوعی در این فستیوال گنجانده شده. این جشن، تاریخی بیش از ۲ هزار سال را یدک می‌کشد.
از رسم‌های این جشن این است که عموم مردم کوفته برنجی یا دومپلینگ‌های خوشمزه پخته و در کنار هم می‌خورند. بعد از انقلاب در چین این روز را به نام ” Poets Day ” نام نهاده‌اند و موضوعی که بسیار جالب است این بوده که چینی‌ها بر این اعتقاد هستند که اولین شعر در تاریخ چین در این روز سراییده شده است.
ادامه دارد…