گردشگری شرق آسیا (چین)

مریم سادات موسوی

قسمت دوم

در یادداشت قبلی از سری یادداشت‌های مربوط به گردشگری شرق آسیا، در مورد چین صحبت کردیم. طی ۱۰ سال اخیر، چین در زمره کشورهای با آمار بالای گردشگر ورودی و خروجی است. در مورد گردشگری خروجی شاید در نوشته دیگری صحبت کنیم. اما گردشگر ورودی عاملی است که صحبت در مورد جاذبه‌های این کشور را معنادار می‌کند. هفته گذشته مختصری از جغرافیا، تاریخ، سیاست، جمعیت و فرهنگ چین را معرفی کردیم. در یادداشت این هفته و هفته آینده به دیدنی‌های طبیعی و انسان‌ساخت در کنار جاذبه‌های فرهنگی، خوراکی و جشن‌ها می‌پردازیم.

• شهر ممنوعه

شهر ممنوعه که با نام کاخ موزه پکن نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از قصرها را شامل می‌شود که در مرکز شهر پکن، پایتخت چین قرار گرفته‌اند. با حدود ۱۰۰ هکتار مساحت، این مجموعه متشکل از ۹ هزار اتاق است. ساخت قصرها از قرن ۱۵ میلادی، در زمان حکمرانی دودمان مینگ آغاز و تا دوران سلطنت دودمان چینگ نوسازی و بازسازی شد.
شهر ممنوعه به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه‌ی بناهای باستانی چوبی به‌جامانده در دنیا، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در حال حاضر موزه مجموعه آثار کشف شده از سلسله‌های مینگ و چینگ در این مجموعه قرار دارد و محل مناسبی برای آشنایی با تاریخ ژرف کشور چین است. (وبسایت کجارو)

• دیوار چین در نزدیکی پکن

دیوار چین یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری چین است که سمبل بی چون و چرای قدرت نظامی چینی‌های باستان به حساب می‌آید. دیوار بزرگ چین هم چنین بزرگترین سیستم دفاعی نظامی دنیا است. این دیوار که در شمال چین امتداد یافته است از دهانه رود Yalu در شرق شروع می‌شود و در Jiayu Pass در غرب به پایان می‌رسد. طول دیوار بزرگ چین ۸۸۵۱٫۸ کیلومتر برآورد شده است. (وبسایت لحظه آخری)

• سربازان سفالی چین در ژیان

جاذبه دیدنی مهم و قابل توجه بعدی تراکوتا واریِرز (Terracotta Warriours) یا سربازان سفالی چین است. رئیس جمهور سابق فرانسه “ژاک شیراک” زمانی درباره این جاذبه چین این طور اظهار نظر کرد : “کسی نمی‌تواند ادعا کند از چین دیدن کرده بدون این که تراکوتا واریرز را دیده باشد”. سربازان سفالی چین یکی از برجسته‌ترین کاوش‌های باستان شناسی در قرن بیستم است که در طول دهه ۱۹۷۰ کشف شده. (وبسایت لحظه آخری)

• بودای لشان

بودای بزرگ لشان که با نام بودای بزرگ لیشان نیز شناخته می‌شود، در بخش جنوبی استان سیچوآن در چین، در نزدیکی شهر لشان قرار دارد و در دوران سلسله تانگ (حدود ۸۰۰ سال بعد از میلاد مسیح) ساخته شده‌ است. این مکان نخستین پرستشگاه بودایی‌ها و یکی از مهم‌ترین مکان‌های مقدس بودیسم محسوب می‌شود. ارتفاع این پیکره‌ی سنگی ۷۱ متر است و بزرگ‌ترین بودای سنگی دنیا به‌شمار می‌رود. عرض شانه‌های آن ۲۸ متر است و سرش ۱۴.۷ متر طول و ۱۰ متر عرض دارد. روی پاهای ۸.۵ متری این مجسمه به راحتی ۱۰۰ نفر جای می‌گیرند. بودای بزرگ لشان در سال ۱۹۹۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شد. هرچند این مجسمه در طول سالیان متمادی در معرض آب و هوا قرار داشته و آسیب‌هایی دیده، اما از عظمت آن کاسته نشده است. (وبسایت کجارو)

• قصر تابستانی

قصر تابستانی پکن که در سال ۱۷۵۰ میلادی ساخته شده است، شاهکاری در طراحی باغ‌های چینی است. در این محوطه چشم‌انداز طبیعی ‏تپه‌ها و آب‌ها با سرسراها، معابد، پل‌ها و قصرهای ساخته دست بشر ترکیب شده است و مجموعه‌ای هماهنگ که واجد ارزش‌های زیباشناختی ‏والایی است را به وجود می‌آورد. مجموعه باستانی قصر تابستانی پکن از سال ۱۹۹۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. تپه «عمر طولانی» (با ارتفاعی حدود ۶۰ متر) و دریاچه کونمینگ (که حدود دو سوم مساحت کل مجموعه را تشکیل می‌دهد) مهم‌ترین عناصر ‏طبیعی مجموعه قصر تابستانی پکن هستند. این مجموعه که در کل نزدیک به ۳ کیلومتر مربع مساحت دارد، حدود ۷۰ هزار متر مربع از ‏عمارت‌های گوناگون را در خود جای داده است. مجموعه قصر تابستانی پکن که ‏حول محور «برج بخورات بودایی» ساخته شده است، بیش از ۳ هزار سازه و عمارت کوچک و بزرگ چون پل‌ها، راهروها، تالارها، برج‌ها و… را در ‏خود جای داده است. این مجموعه را می‌توان به چهار محوطه اصلی که عبارتند از: محوطه تپه پیشین، محوطه تپه پسین و پشت دریاچه، محوطه ‏بارگاه و محوطه جلوی دریاچه تقسیم کرد. ‏(وبسایت لست‌سکند)

• پارک ملی زمین شناسی ژانگی دانکسیا

پارک ملی زمین‌شناسی ژانگی دانکسیا ۳۲۲ کیلومتر مربع مساحت دارد. این منطقه که برای فرم‌های صخره‌ای رنگارنگ خود شهرت دارد، یکی از زیباترین چشم‌اندازهای زمین‌شناسی چین به‌شمار می‌رود و نمونه‌ی مشابهی ندارد. این زمین‌ها به دلیل وجود شن‌های قرمز و فشار وارد شده از طرف زمین به آن‌ها، به شکل امروزی در آمده‌اند. در سال ۲۰۱۰، پارک ملی زمین شناسی ژانگیه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. . (وبسایت کجارو)

• معبد آسمانی

‏‏پادشاهان سلسله‌های مینگ و چینگ هر سال در این معبد ‏مراسم پرشکوهی برای آسمان و برکت محصولات فراوان بر پا کرده‌اند . شاه در چین فرزند آسمان نامیده می‌شده و با این هویت کشور را ‏حکمفرمایی می‌کرده است. لذا برگزاری مراسم قربانی آسمان اختیار خاص شاه بوده است. معبد آسمانی در جنوب شهر ممنوعه قرار دارد و ‏مساحت آن ۴ برابر شهر ممنوعه است . جنوبی‌ترین دیوار معبد آسمانی چهار گوشه؛ نشانه زمین و شمال‌ترین ضلع دیوار نیم‌دایره نشانه ‏آسمان است. این طراحی از ایده باستانی چین درباره آسمان گرد و زمین چهار گوشه سر چشمه گرفته است. معبد آسمانی به معبد داخلی و ‏خارجی تقسیم می‌شود و دو دیوار گرد آن را فرا گرفته است . ساختمان های اصلی در یک خط از جنوب تا شمال معبد داخلی آرایش ‏یافته است که شامل یوان چیو؛ “خوان چون یو” و سالن” چی نیان” است. (وبسایت لست سکند)


‏ پادشاهان سلسله‌های مینگ و چینگ هر سال در این معبد ‏مراسم پرشکوهی برای آسمان و برکت محصولات فراوان بر پا کرده‌اند . شاه در چین فرزند آسمان نامیده می‌شده و با این هویت کشور را ‏حکمفرمایی می‌کرده است. لذا برگزاری مراسم قربانی آسمان اختیار خاص شاه بوده است. معبد آسمانی در جنوب شهر ممنوعه قرار دارد و ‏مساحت آن ۴ برابر شهر ممنوعه است . جنوبی‌ترین دیوار معبد آسمانی چهار گوشه؛ نشانه زمین و شمال‌ترین ضلع دیوار نیم‌دایره نشانه ‏آسمان است. این طراحی از ایده باستانی چین درباره آسمان گرد و زمین چهار گوشه سر چشمه گرفته است. معبد آسمانی به معبد داخلی و ‏خارجی تقسیم می‌شود و دو دیوار گرد آن را فرا گرفته است . ساختمان های اصلی در یک خط از جنوب تا شمال معبد داخلی آرایش ‏یافته است که شامل یوان چیو؛ “خوان چون یو” و سالن” چی نیان” است. (وبسایت لست سکند)

• پایگاه تحقیقاتی پاندای غول پیکر در چنگدو

به گزارش فرانک مجیدی در وبسایت پزشک، مرکز تحقیقات چِنگدو در چین، مسلماً یکی از جذاب‌ترین مکان‌های روی زمین است. این مرکز، پانداهای غول‌پیکر دوست‌داشتنی را از خطرات مختلف حفظ می‌کند. مهدکودک پانداها در این مرکز، به طور تخصصی به منظور پرورش پانداها و احیای تعداد رو به کاهش این جانور زیبا، به وجود آمده‌است و از ۱۸۶۴ بچه پاندا نگهداری می‌کند. هر توله‌ی پاندا، منحصر به‌فرد است. این سخن، تنها به این دلیل نیست که آن‌ها شیرین و عزیز هستند، بلکه بیشتر به این خاطر است که پرورش و اصلاح نژاد این گونه، بسیار دشوار است. پانداهای ماده، تنها ۲ تا ۳ روز خاص در سال می‌توانند نوزادی متولد کنند و هر دو سال، تنها یک فرزند به دنیا می‌آورند.

• رودخانه یانگ تسه و سه غبار

رود یانگ‌تسه طولانی‌ترین رودخانه آسیا و سومین رودخانه طولانی جهان (پس از نیل و آمازون) است. نام جدید چینی آن «چانگ جیانگ» است و بسیاری از نقشه‌های جدید از این نام استفاده می‌کنند. این رودخانه بیش از ۶۳۸۰ کیلومتر طول دارد. سرچشمه آن استان چینگهای در غرب چین است و پس از حرکت به سمت شرق به دریای چین شرقی می‌ریزد. به طور سنتی این رودخانه را مرز بین شمال و جنوب چین دانسته‌اند گرچه رودخانه هوآی نیز چنین جایگاهی دارد. سد سه‌دره، بزرگ‌ترین سد جهان، بر روی این رودخانه ساخته شده‌است. طبق گفته های باستان شناسی،اولین جایی که برنج در آن اهلی شده کنار این روخانه بوده است. روی این رود نیروگاه آبی دارای دو توربین هزار مگاواتی وجود دارد دارد. بزرگی رود یانگ‌تسه از مهم ترین منابع درآمد چین است. ادامه دارد…