کدام زیباتر است؟ اسپانیا یا فرانسه

مریم سادات موسوی

قسمت اول (اسپانیا)

پیش از همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، اسپانیا و فرانسه در صنعت گردشگری با هم رقابت می‌کردند. معمولا رتبه یک و دو از نظر بالاترین تعداد گردشگران ورودی مختص این دو کشور بود. البته در سال‌های اخیر چین و آمریکا هم توانسته بودند گردشگر ورودی را افزایش دهند و در سال‌هایی جای یکی از این کشورها را بگیرند. با این حال همچنان گردشگرپذیرترین کشورها این دو شناخته می‌شود.
قاعدتا مثل هر مقصدی که در زمان شیوع کرونا با کاهش گردشگر مواجه شده، این مقاصد هم از این قاعده مستثنا نیستند. آمار ورود گردشگران در سال 2020 به میزان 77 درصد نسبت به سال 2019 کاهش داشته است. برای کشورهایی که بخش مهمی از اقتصاد را گردشگری بر عهده دارد، چنین کاهشی خسارت بزرگی محسوب می‌شود.
شروع واکسیناسیون اما می‌تواند امید تازه‌ای برای این کشورها، به خصوص اسپانیا باشد که در فصل تابستان با ساحل‌های معروفش میزبان علاقمندان بسیاری بوده است. درست است که سفر هنوز موضوع در دسترسی نیست و از طرفی با هزینه‌های فراوانی که دارد به راحتی به سبد ما ایرانی‌ها برنمی‌گردد، ولی می‌توان نگاهی به دیدنی‌های این دو کشور انداخت و درکی از این که چرا تا این حد برای مسافران جذاب هستند داشت.
در این سری از یادداشت‌ها درباره این کشورها، توضیح مختصری از تاریخ و جغرافی آن ها و نهایتا جاذبه‌های گردشگریشان ارائه خواهدشد. این که کدام یک از این دو مقصد دیدنی‌تر است و می‌تواند انتخاب گردشگران باشد را هم به سلیقه فردی خوانندگان واگذار می‌کنیم. هرچند در اروپا خیلی کار پیچیده‌ای نیست که دو کشور را با هم در یک سفر گنجاند.
▪ ️مختصری از تاریخ اسپانیا
اسپانیا، با نام رسمی پادشاهی اسپانیا کشوری مستقل در شبه جزیره ایبری واقع در اروپای غربی و عضو اتحادیه اروپا است. سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم‌مرز است.
زبان رسمی این کشور اسپانیایی است. قلمروی اسپانیا افزون بر سرزمین اصلی شامل جزایر بالئارس در دریای مدیترانه، جزایر قناری در سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس، دو شهر خودمختار سبته و ملیلیه در آفریقای شمالی هم‌مرز با کشور مراکش و چندین جزیره مسکونی و غیر مسکونی دیگراز جمله آلبوران، شافاریناس، آلوزماس و ولزدلا گومرا است.
قدیمی‌ترین ساکنان شبه جزیره ایبری تشکیل‌دهندگان تمدّن‌های ایبری، باسکی و سلتی بوده‌اند. در حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد از این منطقه تحت فرمان حکومت روم قرار گرفت و در اوایل قرون وسطی ژرمن‌ها ایبریا را تصرف کردند. پس از ژرمن‌ها ایبریا توسط موروهای مهاجم تصرف شد. پس از آن، حکومت‌های کوچک مسیحی به تدریج و طی چند قرن زمام امور را در ایبریا به دست گرفتند. مسیحیت در سده نخست پس از میلاد وارد این سرزمین شد و در سده دوم میلادی فراگیر شد. بیشتر بنیان‌های زبانی و مذهبی و قوانین اسپانیای امروزی ریشه در این دوره دارد. در قرن هشتم تقریباً همه شبه جزیره ایبری توسط موروهای مسلمان که از شمال آفریقا آمده بودند، فتح شد. این فتوحات بخشی از کشورگشایی‌های خلیفه اموی بود. تنها بخش کوچکی در نواحی کوهستانی شمال غرب شبه جزیره در برابر هجوم مسلمانان دست به مقاومت زد.
بعدها و با خروج مسلمانان، حکومت‌های بعدی در این کشور شکل گرفت تا به وضعیت کنونی یعنی امپراتوری اسپانیا رسید. امروزه اسپانیا کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است.

▪️ دیدنی‌های اسپانیا

• سویا
به نقل از وبسایت چطور، سویا یکی از جاهای دیدنی اسپانیا و یک شهر اندلوسی کامل است. پر از کافه‌های پرشور، رقصنده‌های سنتی، خیابان‌هایی پوشیده از درختان پرتقال و معماری مربوط به شمال آفریقا. گردش روزانه در اطراف مناطق زیبای رودخانه‌ی گوادالکیبیر مانند میدان گاوبازی وایت واش و میدان طلایی مربوط به قرن ۱۳ یا حتی بهتر از این پیوستن به یک تور قایق سواری از جاذبه‌های این منطقه است.
• گرانادا
همان وبسایت در مورد گرانادا می‌گوید: موروها (مسلمان‌های اسپانیا) بیش از هفت قرن بر شبه‌جزیره‌ی ایبری فرومان‌روایی کردند و میراث آن‌ها هنوز هم در معماری، هنر و سبک پخت‌وپز این منطقه زنده است. برای دیدن عظمت سلطنت آن‌ها باید کاخ الحمرا را که یکی از جاهای دیدنی اسپانیاست، از نزدیک بینید. یک قصر ۱۰۰۰ ساله مجموعه‌ی نظامی در گرانادا و نگین معماری اسلامی در این منطقه است.
• قصر آلکازار- سویل
وبسایت گردشگری ایوار در مورد این قصر توضیح می‌دهد. برای هر گردشگر عجیب خواهد بود که در قلب شهر سویل اسپانیا یک قصر با ساختار شرقی را تماشا کند. قصر آلکازار سویل یکی دیگر از نمونه‌های حضور معماری شرقی و اسلامی در کشور اسپانیا است و به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین قصرهايی شناخته می‌شود که هنوز هم مورداستفاده قرار می‌گیرد.
این قصر در طول تاریخ خود دوره‌های مختلفی را تجربه کرده است و به دست گروه‌های مختلف افتاده است. همین امر باعث شده امروز طی بازدید از آن ،بتوانیم رگه‌هایی از تأثیرات فرهنگ‌های مختلف که در این قصر حضور داشته‌اند را نیز تماشا کنیم. باغ‌های مختلفی که در مجموعه آلکازار قرار دارند و هرکدام متعلق به یک دوره زمانی خاص است. علاوه بر این، هرکدام از این باغ‌ها داستان‌ها و افسانه‌های خاصی را در خود جای داده‌اند.
• کلیسای ساگرادا فامیلیا – بارسلونا
به توصیه ایوار، اگر فرصت بازدید از تنها یک جاذبه در سراسر اسپانیا را داشته باشید، بهتراست کلیسای ساگرادا فامیلیا را انتخاب کنید. اگرچه ظاهر این کلیسا شبیه به معماری‌های قرون‌ وسطایی است، ولی جالب است بدانید که ساخت آن هنوز به اتمام نرسیده است!
کار ساخت این کلیسا در سال ۱۸۸۲ شروع شد و انتظار می‌رود که اگر همه‌چیز به‌صورت خوش‌بینانه پیش برود، ساخت آن در سال ۲۰۲۶ به اتمام برسد، تقریباً حدود یک قرن پس از مرگ معمار اصلی آن. علی‌رغم ناتمام بودن ساخت این کلیسا، ساگرادا فامیلیا همچنان به‌عنوان پر بازدیدترین جاذبه در کشور اسپانیا شناخته می‌شود و سالانه بیش از ۴.۵ میلیون گردشگر از آن بازدید می‌کنند.
• مسجد – کلیسای جامع قرطبه – کوردوبا
مسجد — کلیسای جامع قرطبه در زمان حکومت مسلمانان بر اسپانیا ساخته شده بود و ساخت آن نیز حدود دو قرن و نیم به درازا کشیده بود. البته ساختن چنین شاهکاری قطعاً مستلزم صرف زمانی بسیار طولانی است. این مسجد با حدود ۲۴ هزار مترمربع مساحت، در زمان خود به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مسجدهای دنیا شناخته می‌شد و در ساخت آن ۸۵۶ ستون سنگی به‌کار رفته است؛ ستون‌هایی که جنس بیشتر آن‌ها سنگ‌های باارزش و قیمتی مانند مرمر یا گرانیت است.
هرسال حدود ۱.۵ میلیون گردشگر از این جاذبه دیدنی و شگفت‌انگیز بازدید می‌کنند. بسیاری از این گردشگران از تماشای تنوع سبک‌های معماری به‌کاررفته در این بنای مذهبی شگفت‌زده می‌شوند.
• فواره جادویی بارسلون (فواره مونت جوییک)
وبسایت کجارو به فواره جادویی بارسلون یا فواره مونت جوییک اشاره می‌کند. این فواره با نمایشی از نور، آب و رنگ بازدیدکنندگان را مجذوب خود می‌کند. در این اجرا، موسیقی نیز همراه رقص رنگین آب می‌شود. این فواره در نزدیکی موزه روستای اسپانیایی، مقابل موزه ملی هنر کاتالونیا و روی تپه مونت جوییک قرار دارد و برای نمایشگاه بین‌المللی بارسلون در سال ۱۹۲۹ ساخته شده است. هر نیم‌ساعت یک‌بار می‌توان از اجرای نمایش بی‌نظیر این فواره‌ها لذت برد.
• کلیسای سن ایزیدورو
در همان وبسایت از کلیسای سن ایزیدورو در شهر سویا (سویل) می‌خوانیم. قدمت آن به قرن چهاردهم میلادی باز‌می‌گردد. از این کلیسا با طراحی پیچیده بنا، به‌عنوان شاهکار هنری و معماری یاد می‌شود و محراب کلیسا با طرح‌های فرشتگان صورتی، زیبایی چشمگیری دارد.
• ساحل سن‌سباستین
سن سباستین شهری است زیبا به شکل هلال ماه با خط ساحلی خیره‌کننده که از شهرهای لوکس و ساحلی اسپانیا به شمار می‌رود. این شهر آب و هوایی فوق‌العاده و سواحلی شگفت‌انگیز برای گذراندن یک تعطیلات رؤیایی دارد.
آب‌های فیروزه‌ای به همراه شن‌های سفید رنگ ساحل لاکونچا در این شهر، مکانی امن و سرشار از آرامش را برای قدم زدن، شنا و گرفتن حمام آفتاب در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. ساحل لاکونچا دارای خط ساحلی طولانی است که تا کیلومترها ادامه پیدا می‌کند. این خط ساحلی که از جاذبه‌های فوق‌العاده زیبای شهر سباستین است در امتداد خود کافه‌ها و رستوران‌های زیادی دارد که هر کدام با نوشیدنی‌های جذاب و غذاهای متنوع در محیطی شاد آماده پذیرایی از گردشگرانی هستند که بعد از یک شنا و یا پیاده‌روی عالی می‌خواهند باقی وقت خود را به استراحت در کنار ساحل بپردازند. ادامه دارد…