کدام زیباتر است؟ اسپانیا یا فرانسه

مریم سادات موسوی

قسمت چهارم (فرانسه)

بهانه این یادداشت، معرفی جاذبه‌های گردشگری دو کشور فرانسه و اسپانیا بوده است. جاذبه‌هایی که حداقل تا پیش از دوران شیوع کرونا، میلیون‌ها گردشگر را از نقاط مختلف دنیا به این سرزمین‌‌ها سوق داده است. این بهانه‌ها شامل دیدنی‌های تاریخی و انسان‌ساخت تا طبیعت و زیبایی‌های جغرافیایی می‌شود. قطعا فرهنگ، هنر و نمودهای بیرونی آن ها نیز بخشی از دلایل سفر به این مقاصد است. این که کدام کشور مقصد زیباتریست احتمالا به سلیقه و روحیات گردشگر بستگی دارد. این نوشته‌ها صرفا بخشی از آنچه گردشگران را به فرانسه و اسپانیا می‌کشاند بیان می‌کند.
در دو یادداشت اول به کشور اسپانیا نگاهی انداختیم و در یادداشت سوم پیشینه‌ای از کشور فرانسه گفتیم و دیدنی‌های پاریس که خود به تنهایی یکی از محبوب‌ترین شهرهای دنیا برای گردشگران است را معرفی کردیم. در ادامه این یادداشت نگاهی به سایر شهرها و دیدنی‌های کشور فرانسه می‌اندازیم.

• جزیره کُرس
یکی از جزایر کشور فرانسه، چهارمین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه (پس از سیسیل، ساردنی و قبرس) و هم چنین زادگاه ناپلئون اول امپراتور فرانسه است. جزیره کُرس در باختر ایتالیا، جنوب شرقی فرانسه و در شمال جزیره ساردنی قرار گرفته‌است. از اول ژانویه ۲۰۱۶ و بر طبق ناحیه‌بندی جدید سرزمین فرانسه، جزیره کُرس به عنوان یکی از نواحی ۱۸گانه فرانسه شناخته می‌شود. در سال‌های اخیر در این جزیره، چندین جنبش سیاسی مشغول به فعالیت هستند که برخی از آن ها خواستار خودمختاری بیشتر کُرس و حتی استقلال این جزیره از جمهوری فرانسه شده‌اند.
این منطقه از آب و هوای معتدلی بهره‌مند است و به لطف ساحل زیبا و چشم‎انداز کوهستانی‌اش، مکانی جذاب برای گردشگران محسوب می‌شود.

• مونت سنت میشل
در قرن هشتم، جزیره‌ای در نرماندی فرانسه بنا شد که بعدها آن را به عنوان مونت سنت میشل شناختند. این جزیره، سرشار از جاذبه‌های گردشگری است و سالانه چند صد هزار نفر از آن دیدن می‌کنند.
چیزی که این جزیره را خاص می‌کند، ساختمان آن است که در بالا، صومعه قرار دارد، در پایین فروشگاه‌ها وجود دارند و بعد از آن نیز ماهی‌گیران و کشاورزان مشغول به کار هستند. از این جزیره به عنوان یکی از نمادهای فرانسه یاد می‌شود که در آن، آمیزه‌ای از هنر و تاریخ را می‌توان دید.

• آنسی
به توصیه صبا صفری در وبسایت ایوار، اگر به جنوب شرق فرانسه سفر می‌کنید، نباید بازدید از شهر آنسی را از دست بدهید. این شهر افسونگر در کنار دریاچه و کوهستان‌های آلپی دل هر بازدیدکننده‌ای را تسخیر می‌کند. بد نیست بدانید این شهر را به نام ونیز آلپ نیز می‌شناسند.
شهر «اَنِسی» (Annecy) در جنوب شرق فرانسه واقع شده و در کنار دریاچه زیبا و خیره کننده آنسی قرار دارد. منظره‌ی کوهستان‌ها با قله‌های برفی آن برای گردشگران جذاب خواهد بود.
این تنها توصیه کوتاهی برای سفر به این شهر است. تفریحات مرتبط با آب مثل دوچرخه‌سورای دور دریاچه، قایق‌رانی در آن، خوردن راکلت، قدم‌زدن در امتداد کانال‌ها، بازدید از پل عشق، خریدکردن در بازار، بازدید از کاخ و کلیساهای جزیره و …، بخشی از برنامه‌ای است که در این مقصد گردشگری می‌توان تجربه کرد.

• قلعه شتودیف
قلعه شتودیف در جزیره‌ای کوچک و خارج از شهر قرار دارد، در واقع این قلعه پیشتر یک تبعیدگاه بوده است. شهرت آن نیز به خاطر رمان مشهور کنت مونت کریستو اثر الکساندر دوما است.
شتودیف یکی از خارق‌العاده‌ترین زندان‌های دنیاست و هرسال پذیرای ۱۰۰هزار بازدیدکننده است و حقیقت این که در واقع قلعه‌ای بوده که بعدها تبدیل به زندان شده است. در سال های ۱۵۲۷ تا ۱۵۲۹ ساخته شده و بدل به اولین دژ سلطنتی مارسی شد. بین سال های ۱۵۸۰ تا ۱۸۷۱ کسانی که با رژیم مخالف بودند در این جزیره زندانی شدند. فرار کردن از این جا به علت داشتن استحکامات قوی و سکوی توپخانه، امکان پذیر نبود.

• تماشاخانه نیم – جنوب فرانسه
به نقل از وبسایت ایوار، در سال‌های امپراطوری روم، تماشاخانه‌ی نیم میزبان بازی‌های سنتی روم باستان بود. ظاهر فریبنده و بیضی‌شکل این آمفی‌تئاتر دیدی واضح و روشن از نمایش‌های در حال اجرا به ۲۰,۰۰۰ هزار تماشاگری می‌داد که در ۳۴ ردیف از سکوهای نیم به نظاره می‌نشستند.
وقتی‌که امپراطوری روم سقوط کرد، قبایل ژرمنی ساکن غرب اروپا تماشاخانه‌ی نیم را تبدیل به یک قلعه کردند. بعدها و در دوران قرون وسطی، یک روستای کوچک در محدوده‌ی دیوارهای این تماشاخانه سر برآورد و با چاه‌ها، خانه‌ها، کلیساها و یک قلعه کامل شد.
این ساختمان‌ها تا قرن هجدهم میلادی و زمان شروع تخریب بعدی، پابرجا بودند. با رواج مسابقات گاوبازی در سال ۱۸۱۳، این تماشاخانه بار دیگر کارکرد اصلی خود را بازیافت. تا همین امروز، مسابقات گاوبازی در این آمفی‌تئاتر برگزار می‌شود.

• غار لاسکو
این مکان مجموعه‌ای از غارهای واقع در جنوب‌غربی فرانسه است که به خاطر وجود غارنگاره‌هایی در آن که به دوران پارینه‌سنگی می‌رسد، مشهور است. غارهای اصلی در نزدیکی روستای مونتینیاک در شهرستان دوردون قرار دارد. درون این غارها تعدادی از بهترین هنرهای دوره پارینه‌سنگی نوین وجود دارد. قدمت این نگاره‌ها برابر با ۱۷.۳۰۰ سال است.
نگاره‌های درون غار اغلب تصاویری از جانوران بزرگ، که بیشترشان از روی سنگواره‌های به دست آمده در نزدیکی غارها شناسایی شدند، است. در ۱۹۷۹، لاسکو به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو برگزیده شد.

▪️ جاذبه‌های غیردیدنی فرانسه
در بخش اول مربوط به کشور فرانسه و قسمت ابتدایی این بخش، به دیدنی‌های فرانسه و تجربه‌هایی که در آن می‌توان کسب کرد اشاره کردیم. نباید یادمان برود که فرانه علاوه بر این که کشور زیباییست، آن را به عنوان کشوری با غذاهای خوشمزه نیز می‌شناسیم. سرآشپزان معروفی از فرانسه برخاسته‌اند و کارتون معروف “راتاتویی” نیز برای تصدیق این موضوع ساخته شده است.
در پایان یادداشت نگاهی به بعضی از این غذاها می‌اندازیم و سفر خواندنی به فرانسه را پایان می‌دهیم.

• سوپ پیاز
یک غذای سنتی فرانسوی به‌شمار می‌رود که معمولاً با ورقه‌های نازک نان برشته شده و پنیر آب شده‌ی رویش سرو می‌شود. منشأ این سوپ به روم باستان باز می‌گردد. این غذا در آن زمان بیشتر غذایی دهقانی بوده است. نسخه‌ی فعلی سوپ پیاز ریشه در قرن ۱۸ میلادی دارد. سوپ پیاز فرانسوی از پیاز و آب گوشت گاو تهیه می‌شود. طعم و مزه‌ی متمایز آن به دلیل پیاز کاراملی‌ای است که در آن استفاده می‌شود. گاهی اوقات در پایان فرآیند پخت کمی بِرَندی به آن اضافه می‌کنند. به‌طور معمول در سوپ پیاز از آب گوشت استفاده می‌شود اما بعضی آشپزها برای غلیظ کردن آن از تخم مرغ یا آرد نیز استفاده می‌کنند.

• کسوله
ایسنا در یکی از یادداشت‌ها به غذاهای فرانسوی اشاره می‌کند. در آن جا می‌خوانیم: یکی از غذاهایی که حتما باید در سفر به فرانسه آن را تجربه کرد «کسوله» نام دارد، کسوله که یکی از غذاهای معروف فرانسه است، بیشتر در ماه‌های سرد سال سرو می‌شود. نام این غذا از ظرفی به نام «کسول» که مواد در آن پخته می‌شوند، گرفته شده است.
موادی که برای پخت این غذا از آن‌ها استفاده می‌شود شامل لوبیا سفید، انواع گوشت، سبزیجات، سیب‌زمینی، رب گوجه‌فرنگی، سوسیس و…. است. گفته می‌شود مدت زمان زیاد طبخ این غذا باعث می‌شود مزه تمام مواد به خورد یک‌دیگر رود و غذا طعم منحصر به فردی پیدا کند.
کسوله در ابتدا بین مردم جنوب فرانسه و شهرهایی چون تولوز، کارکاسون و کستل‌نوداری محبوب بوده است اما در حال حاضر می‌توان دید که در سراسر فرانسه مردم از طبخ و مصرف کسوله آن هم در فصل‌های سرد سال بسیار استقبال می‌کنند.

• راتاتویی
راتاتویی که یکی از محبوب ترین و بهترین غذاهای فرانسوی است در حقیقت ترکیب حلقه های بادمجان، گوجه و کدو سبز و سبزیجات دیگر تهیه می‌شود.
خاستگاه اصلی این غذای ساده و خوشمزه شهر نیس است، اما امروزه در تمام نقاط فرانسه این غذا مصرف می‌شود. راتاتویی را با سبزیجات مختلف می‌توان تهیه و به شکل‌های مختلف سرو کرد. اما شکل مدرن‌تر راتاتویی که در سرتاسر جهان شهرت پیدا کرده است از چینش حلقه بادمجان، گوجه، سیب زمینی، پیاز، کدو سبز، فلفل دلمه و سیر و رب و ادویه جات تهیه می‌شود. چیدن حلقه‌های سبزیجات باعث ظاهر زیبا و رنگارنگ این غذا است.

پایان