کدام زیباتر است؟ اسپانیا یا فرانسه

مریم سادات موسوی قسمت دوم (اسپانیا)

در یادداشت قبل اشاره مختصری به تاریخ کشور اسپانیا و دیدنی‌های تاریخی – طبیعی این کشور کردیم. در مقدمه در مورد اهمیت این کشور در کنار کشور فرانسه به عنوان دو رقیب اصلی صنعت گردشگری در داشتن بالاترین آمار ورودی توضیح دادیم. هرچند شیوع ویروس کرونا این دو کشور را از رونق سابق انداخته است، اما هنوز جاذبه‌های این دو مقصد ارزش مرور دارد.
در نوشته قبلی بخشی از دیدنی‌های اسپانیا را معرفی کردیم. در این یادداشت چند مورد دیگر را نیز می‌شناسیم. علاوه بر آن به سایر جاذبه‌های اسپانیا اشاره می‌کنیم. موارد دیگری به جز بناها و ساحل‌ها که مسافران به خاطر لمس و تجربه سفر در آن ها به آن جا سفر می‌کنند. برای بعضی از گردشگران اصولا این شکل از تجربه و لذت نسبت به دیدن تاریخ، در اولویت قرار می‌گیرد.
• ایبیزا
ایبیزا از جزایر سواحل جنوب شرقی کشور اسپانیا است که علاوه بر داشتن سواحل زیبا به دلیل شب‌های زنده و پر از تکاپویش بسیار معروف است.
از پر گردشگرترین سواحل اسپانیا در ایبیزا می‌توان ساحل بنیراس را نام برد. ساحل بنیراس آب‌هایی جادویی به رنگ آبی و سبز، شن‌های سفید و مناظر سرسبز دارد. در این ساحل می‌توان شنا کرد، انواع ورزش‌‌های آبی مانند پاراسیلینگ و جت اسکی را انجام داد، ماهیگیری کرد و در نهایت از دیدن غروب زیبای آفتاب به همراه رقص نور و دریا لذت برد.
• جزایر قناری
جزایر قناری از مناطق خود مختار اسپانیا به شمار می‌رود. نام‌گذاری جزیره داستانی شنیدنی دارد. کاناری به معنای سگ بزرگ و وحشی بوده است. این نام به وسیله رومیان باستان به دلیل وجود سگ‌های وحشی زیادی که در منطقه وجود داشتند روی آن گذاشته شد. اما بعدها و با از بین رفتن سگ‌ها، پرنده بومی جزیره، قناری نام گرفت و رفته‌رفته جزایر قناری به یکی از زیباترین و رؤیایی‌ترین مناطق روی زمین تبدیل شد. جزایر قناری یکی از خوش آب و هواترین مناطق جهان است و از مجموع هفت مجمع الجزیره به نام‌های تنریف، ال هیرو، لاپالما، لانزاروته، گرند کانارایا، لاکومرا و فوئرته ونتارا تشکیل شده است.

▪️ آنچه که به خاطر تجربه‌شان باید به اسپانیا سفر کرد

• غذاهای اسپانیا
در بین کشورهای اروپایی غذاهای اسپانیا یکی از متنوع‌ترین و جالب‌ترین غذاها از نظر گردشگران هستند. پایه و مواد اولیه بیشتر غذاهای اسپانیایی از آبزیان، انواع ادویه و سس گوجه تشکیل می‌شود. برای کسانی که اهل شکم‌گردی هستند، تورتیلا اسپانولا، پائیا والنسیا، چوریزو یا گوشت نمک سود، پنیر مانچگو، کراکت اسپانیایی و ماهی ساردین پیشنهادهایی است که اسپانیا به آن ها می‌دهد.
• ال‌کلاسیکو
ال‌کلاسیکو که به نام‌های دیگری مثل الدربی اسپانول، ال‌دربی، ال‌سوپرکلاسیکو و ال‌کلاسیک نیز مشهور است، مسابقه فوتبال است که بین دو تیم رئال مادرید و بارسلونا برگزار می‌شود. رقابت بین این دو تیم از این ناشی شده‌است که دو شهر مادرید و بارسلونا دو شهر بزرگ اسپانیا بوده، و این در حالی است که این دو باشگاه موفق‌ترین و محبوب‌ترین باشگاه‌های کشور هستند. این مسابقه یکی از بزرگترین مسابقه‌های فوتبال در جهان است که هر سال صدها میلیون نفر از کشورهای مختلف شاهد برگزاری آن می‌باشند. به غیر از تماشای آن از تلویزیون، تعداد زیادی از افراد برای دیدن مسابقه از نزدیک نیز به این کشور سفر می‌کنند و بخشی از آمار ورودی گردشگر در اسپانیا را تشکیل می‌دهند.
• مسابقه گاو بازی
وبسایت فاینداتور مسابقه گاوبازی اسپانیا را از جاذبه‌های گرشگری این کشور معرفی می‌کند. مسابقه گاوبازی آنقدر شهرت دارد که نیازی به معرفی بیشتر آن نیست. این مسابقه که بر اساس داستان کشته‌شدن یک کشیش مسیحی و کمک کردن زن روستایی به آن انجام می‌شود یکی از هیجان انگیزترین و خطرناک‌ترین مسابقات دنیاست که هر سال کشته و زخمی فراوانی برجای می‌گذارد. مردم اسپانیا این مسابقه را به یاد کشته‌شدن کشیش مسیحی که بعد از مرگ به گاو وحشی بسته و در شهر رها شد برپا می‌کردند. اما سال‌ها بعد بیشتر از این که این جشن یادمانی تاریخی باشد به جشن خرافاتی با تلفات بسیار تبدیل شد. با وجود تمام خطرات، مسابقه گاوبازی اسپانیا هنوز جزو شلوغ ترین فستیوال‌های مردمی دنیاست.
علاوه بر اعتراضاتی که در مورد صدمات جانی به انسان‌ها در مورد این مسابقه وجود دارد، حامیان حقوق حیوانات نیز آن را رویدادی غیر اخلاقی می‌دانند و نسبت به برگزاری این مسابقه اعتراضات خود را همه ساله بیان می‌کنند.
• جشن پرتاب گوجه
وبسایت ایران مرکز به این جشن اشاره می‌کند. جشن پرتاب گوجه در اسپانیا یکی از جشنواره‌های سالانه این کشور است. همه ساله در دهکده‌ای کوچک جشنواره‌ای بسیار جالب برگزار می‌شود. جشن پرتاب گوجه در آخرین چهارشنبه ماه اوت (اوایل شهریور) در روستای کوچک بونول برگزار می‌شود.
درجشن پرتاب گوجه،زن ومردوپیروجوان باپرتاب گوجه به مبارزه ای سرخ می پردازند.
این روستای کوچک و کم جمعیت در نزدیکی شهر والنسیا قرار دارد. دربونول در زمان این فستیوال شلوغ و پر همهمه، سیلی از جمعیت به این روستا سرازیر می‌شود. مردم می‌روند تا با هم بجنگند، آن هم با گوجه. همه چیز از یک درگیری در آخرین چهارشنبه ماه اوت سال ۱۹۴۵ آغاز شد. یک درگیری که اتفاقا چون در نزدیکی میوه‌فروشی بوده به یک جنگ با پرتاب گوجه تبدیل می‌شود. اوایل، برگزاری این جشن ممنوع بود ولی پافشاری مردم به انجام آن به سرانجام رسید. به مرور زمان قانون‌های زیادی به این جشن اضافه شد تا به کسی آسیبی نرسد. اگرکسی قانون جشن را نقض کند از آن اخراج می‌شود.
• رقص فلامنکو
به قول وبسایت شرکت گردشگری ایوار موسیقی و رقص پرتکاپو و هیجان‌انگیز فلامنکو، شهرت جهانی دارد و معمولاً اولین تصویری است که بعد از شنیدن نام کشور اسپانیا در ذهن مردم نقش می‌بندد.
فلامنکو، رقصی هیجان‌انگیز و نشاط‌بخش به شمار می‌رود که شنونده یا بیننده را به وجد می‌آورد و طی قرن‌ها تکامل پیدا کرده تا به شکل امروزی‌اش درآمده است. هر گامی که رقصنده‌های این سبک برمی‌دارند و هر ضربه‌ی گیتار نوازندگان آن، تاریخچه‌ی غنی این هنر ملی را به نمایش می‌گذارد. این رقص، ریشه در فرهنگ کولی‌های اندلس در جنوب اسپانیا دارد.
بسیاری از گردشگران برای دیدن این رقص از نزدیک به این کشور سفر می‌کنند تا در کافه‌ها و ساحل‌ها بتوانند مردم این کشور را در پایکوبی اخر هفته ببینند و یا در نمایشی عمومی‌تر این فرصت را پیدا کنند که از دیدن این رقص در کنار موسیقی منحصر به فردآن لذت ببرند.
• روز سه پادشاه
یکی از مهم‌ترین روزهای تعطیل در بارسلون، روز سه پادشاه است که بزرگ‌ترین رژه نمایشی کریسمس را در آن می‌توان دید. روز سه پادشاه در اوایل ژانویه بعداز پایان جشن و سرور کریسمس برگزار می‌شود و دوباره شور و حال تازه‌ای در میان مردم پدید می‌آورد. در این روز، ورود سه پادشاه (سه ایرانی زردشتی که در انجیل متی از آن‌ها به‌عنوان سه پادشاه یاد شده است) را به بیت لحم در فلسطین و آوردن هدایایی برای مسیح تازه متولدشده، جشن می‌گیرند و مردم اسپانیا بر طبق این سنت، به یکدیگر هدیه‌ی کریسمس می‌دهند. زمانی که سه پادشاه سوار بر عرشه‌ی کشتی سانتا یولالیا وارد شهر می‌شوند، موجی از شادی مردم را در برمی‌گیرد.
این رژه نیز یکی از دیدنی‌هایی است که مردم به خاطر تجربه آن از نزدیک، به اسپانیا سفر می‌کنند.
▪️ در این دو یادداشت سعی کردم توضیحی در مورد تاریخ اسپانیا، جغرافیای آن و جاذبه‌های گردشگری‌اش بدهم. جاذبه‌هایی که انسان‌ساخت و برگرفته از تاریخ پرماجرای آن است و جاذبه‌های طبیعی که به دلیل ساحل‌ها و آب‌وهوای نسبتا معتدل این کشور به وجود آمده است. از فرهنگ و هنر و جشن‌های عجیب و غریب این کشور در کنار غذاهایش نوشتم. فکر می‌کنم با همه این توضیحات هنوز نیمی از آنچه که مردم به خاطرش به اسپانیا سفر می‌کنند را اشاره نکرده باشم. در ادامه این یادداشت، نگاهی شبیه به این را به کشور فرانسه خواهیم انداخت.

ادامه دارد…