مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران خبر داد:

وصول ۷۲۳ میلیارد ریال از مطالبات غیرجاری بدهکاران عمده بانک توسعه صادرات

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از بررسی پرونده اکثر مشتریان عمده غیرجاری این بانک در کمیته فرادستگاهی خبر داد و با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای وصول مطالبات، اعلام کرد: برخی از این مشتریان جهت ساماندهی بدهی خود به بانک مراجعه کرده‌اند که این امر منجر به وصول ۷۲۳ میلیارد ریال از مطالبات غیرجاری بدهکاران عمده بانک شده است.

معیارپرس – به گزارش روز چهارشنبه اگزیم نیوز، دکتر سیدعلی حسینی به مناسبت آغاز هفته دولت در گفت وگو با شادا عملکرد مالی این بانک در سال ۱۴۰۰ را مطلوب توصیف کرد و با تشریح آخرین وضعیت مالی بانک، دارایی‌ها و پرداخت تسهیلات، گفت: مجموع درآمدهای بانک ۵۱ هزار و ۳۰۲ میلیارد ریال و سود خالص بانک ۶۵۷ میلیارد ریال است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران میزان دارایی بانک توسعه صادرات ایران در پایان سال ۱۴۰۰ را ۹۸۵ هزار و ۷۰۸ میلیارد ریال عنوان کرد که به گفته وی ۶۲ درصد از آن، مربوط به تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیردولتی بوده است.
حسینی در تشریح خلاصه عملکرد اعتباری بانک توسعه صادرات ایران یادآور شد: با توجه به ماموریت و چشم انداز بانک توسعه صادرات ایران به عنوان اگزیم بانک ایران با رویکرد تخصصی در حوزه صادرات، تسهیلات اعطایی به مشتریان صادراتی در قالب تسهیلات قبل از حمل کالا و خدمات شامل سرمایه در گردش و طرح ها و تسهیلات بعد از حمل کالا و خدمات شامل اعتبار خریدار و فروشنده پرداخت می شود.
وی گفت: وضعیت عملکردی بانک نشان می دهد که میزان تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران تا پایان سال ۱۴۰۰، معادل ۱۸۴ هزار و ۹۹ میلیارد ریال بوده که از این مبلغ ۱۳۸هزار و ۲۷۵ میلیارد ریال در قالب تسهیلات ریالی و ۴۵ هزار و ۸۲۴ میلیارد ریال در قالب تسهیلات ارزی پرداخت شده است.
حسینی افزود: از مجموع تسهیلات پرداختی ۱۶ درصد به شرکت های کوچک و متوسط و ۶ درصد آن به شرکت های دانش‌بنیان پرداخت شده است.
وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات بانک بعد از اعلام اسامی ابربدهکاران و چگونگی وصول بدهی‌ها، اظهار داشت: پرونده اکثر مشتریان عمده غیرجاری بانک در کمیته فرادستگاهی در حال بررسی است و این بانک طبق روال همیشگی نسبت به ادامه پیگیری‌های قانونی جهت وصول مطالبات خود اقدام نموده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: در این راستا برخی از این مشتریان جهت ساماندهی بدهی خود به بانک مراجعه کرده‌اند که منجر به وصول ۷۲۳ میلیارد ریال از مطالبات غیرجاری بدهکاران عمده بانک شده است.
حسینی در خصوص عملکرد بانک در اجرای بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین بانک و وزارت نفت در اسفندماه سال ۱۴۰۰ منعقد و مبلغ ۵ هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال جهت پرداخت تسهیلات به بانک تخصیص داده شد.
وی ادامه داد: همچنین در خردادماه سال ۱۴۰۱ از سوی وزارت نفت طی چند فقره نامه، تعداد ۹۹ شرکت جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی و شرکت‌های یادشده به شعب مربوطه جهت پیگیری و بررسی درخواست معرفی شدند.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: تاکنون ۱۵ مصوبه به مبلغ یک هزار و ۲۲۳ میلیارد ریال در قالب سرمایه درگردش و طرح صادر شده است.
حسینی پرداخت این تسهیلات را منوط به ارائه تاییدیه از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی دانست و اظهار داشت: تاکنون برای ۱۰ شرکت تاییدیه ارسال شده است.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد اقدامات انجام شده در خصوص کارکرد توسعه‌ای بانک و برنامه‌های آینده، گفت: با توجه به راهبردها و سیاست های ابلاغی وزارت اقتصاد به بانک های دولتی در حوزه های هدایت اعتباری، انضباط مالی، فن آوری و خودتنظیمی، بانک توسعه صادرات ایران نسبت به تنظیم برنامه های توسعه ای و عملیاتی سال جاری و سال های آتی خود اقدام کرده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: اجرا و پیاده سازی کامل سامانه بودجه‌ریزی عملیاتی، تدوین و اجرای طرح تداوم کسب و کار بانک(Bcp)، برنامه توسعه و استقرار کامل دولت الکترونیک، اجرای پروژه های تحول دیجیتال در راستای نقشه راه تحول دیجیتال بانک، ارایه خدمات تامین مالی زنجیره تامین، تدوین نقشه راه ارزی بانک، راه اندازی سامانه کنترل و مدیریت نقدینگی بانک و طراحی و پیشنهاد ارایه خدمات جدید و نوین بانکی از جمله برنامه های عملیاتی سال جاری است.