هیچ نقطه‌‌ای در وضعیت سفید کرونا قرار ندارد

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که هیچ نقطه‌‌ای از جهان و ایران در وضعیت سفید از لحاظ کرونا قرار ندارد و وضعیت تهران در زمینه کرونا قرمز است، گفت: از لحاظ موارد بهبودیافته پنجمین کشور دنیا هستیم.

دکتر کیانوش جهانپور در گفتگوی ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران با بیان این که موضوع سلامت جزو حقوق عامه انسان‌‌هاست، اظهار کرد: هر فردی در مرزهای ایران تحت پوشش نظام سلامت است از این حق بهره‌‌مند است؛ هر اقدام بهداشتی و درمانی که برای مردم ایران انجام شود برای اتباع خارجی مقیم ایران نیز انجام خواهد شد؛ با وجود دشواری‌‌ها و تحریم‌‌ها هر امکانی فراتر از نیاز خودمان داشته باشیم در اختیار سایر کشورها از جمله مردم آمریکا نیز قرار خواهیم داد زیرا حساب مردم آمریکا از دولت ظالم آن‌‌ها جدا است.

وی در پاسخ به این سؤال که برای زندانیانی که نمی‌‌توانند آزاد شوند چه تدابیری اندیشیده شده است، تصریح کرد: پروتکل‌‌های مربوط به زندان‌‌ها ابلاغ شده است و در سایت وبدا نیز قابل مشاهده است و ممکن است پروتکل‌‌هایی نیز برای فاصله‌‌گذاری هوشمند تدوین شود که در اختیار اصناف و نهادها قرار خواهد گرفت.

جهانپور با بیان این که بخشی از بیمارستان‌‌ها خالی است، تصریح کرد: پذیرش بیماران غیراورژانسی از 23 فروردین با رعایت اولویت به‌صورت پلکانی انجام خواهد شد البته باید به تأمین اقلام محافظتی برای بخش خصوصی نیز توجه کنیم.

وی یادآور شد: قبلاً به افراد عادی توصیه نمی‌‌شد که از ماسک استفاده کنند اما الآن سازمان جهانی بهداشت به مردم عادی نیز توصیه کرده است در مکان‌‌های تجمعی از ماسک استفاده کنند.

وی درباره انجام تست‌‌های آزمایشگاهی خاطرنشان کرد: به‌لحاظ تست‌‌های آزمایشگاهی، یازدهمین کشور در انجام تست هستیم و از نظر موارد ابتلا به بیماری در کشور، ما تا روز گذشته رتبه هفتم را داشتیم و اگر به‌ازای هر یک میلیون نفر حساب کنیم، ایران از لحاظ موارد ابتلا در رتبه 29 جهان قرار می‌‌گیرد و از لحاظ موارد بهبودیافته پنجمین کشور دنیا هستیم.

جهانپور با تصریح به این که هیچ جای کشور عاری از ویروس کرونا نیست، تأکید کرد: در هیچ یک از استان‌‌ها، وضعیت سفید نیست و در برخی روستاها ممکن است موارد ابتلا تک‌‌گیر باشد اما نمی‌‌تواند مبنا قرار بگیرد.

وی در خصوص اظهارات رئیس جمهور درباره وضعیت بوشهر خاطرنشان کرد: وضعیت در بوشهر بهبود نسبی یافته است اما این مساله به‌معنی افزایش سفر به این نقطه نیست زیرا این وضعیت به‌شدت شکننده است و ظرف چند روز از بین می‌رود.

جهانپور با اعلام این که 69 میلیون و 751 هزار نفر تاکنون غربالگری شده‌‌اند، اظهار کرد: استخدام 10 هزار نفر در برنامه وزارت بهداشت قرار دارد. این افراد به‌خصوص از بین کسانی خواهد بوند که در قالب‌های مختلف به کمک نظام سلامت آمدند و سهم پرستاران از این استخدام 45 درصد یعنی معادل 4500 نفر است.

تعدیل نیروی بخش خصوصی؟

سخنگوی وزارت بهداشت با اظهار این که به‌دلیل شیوع کرونا بیمارستان‌‌های خصوصی با مشکلات مالی مواجه شده‌‌اند، گفت: هیچ کارفرمایی مایل نیست سرمایه خود را تعطیل کند و ممکن است تحت فشارهای اقتصادی این اتفاق افتاده باشد.

وی ادامه داد: کادر درمانی و پرستاری که تعدیل شده باشند حتی اگر در قالب‌های قراردادهای کوتاه‌مدت با وزارت بهداشت همکاری کرده باشند، تلاش می‌شود در جذب 4500 پرستار از آنها هم استفاده شود.

آمارهای چین یک شوخی تلخ بود

جهانپور با بیان این که زمانی از واژه اپیدمی استفاده می‌شود که درصدی از جمعیت به ویروس مبتلا شده باشند، تصریح کرد: در ژاپن اپیدمی رخ نداد؛ در ایران هم نمی‌توان اعلام کرد که در همه جای کشور اپیدمی داریم و تک‌‌گیری در برخی مناطق کشور وجود دارد؛ در قسمت عمده مناطق کشور در مرحله طغیان و در برخی شهرها در مرحله اپیدمی یا همه‌‌گیری هستیم.

وی ادامه داد: در چین وضعیت متفاوت بود و ووهان تجربه اپیدمی داشت؛ به‌نظر می‌رسد آمارهای چین یک شوخی تلخ بود زیرا بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ‌ومیر کمتری دارد؛ همه این موارد بر اساس گزارش‌هایی بود که از چین گزارش می‌شد.

جهانپور افزود: روند یکنواخت در نمودار ابتلا به کرونا در ایران وجود دارد و این نشان می‌دهد بیماری در کشور مدیریت شده اما هنوز به مرحله مهار یا کنترل نرسیدیم و این وضعیت مدیریت‌شده هم شکننده است؛ اگر کوچکترین اتفاقی در فاصله‌گذاری اجتماعی اتفاق بیفتد و مساله ساده‌‌انگاری شود خیز مجدد بیماری در کشور اتفاق خواهد افتاد؛ در نتیجه باید هشدارها جدی گرفته شود و مردم نباید فکر کنند با پایان تعطیلات نوروزی، کرونا نیز تمام شده است.

وضعیت تهران قرمز است

وی با تصریح به این که تعطیلی کامل یک کشور ممکن و مطلوب نیست، یادآور شد: وضعیت تهران در زمینه کرونا قرمز است؛ هرچند در دو هفته اخیر با کاهش مراجعه به بیمارستان‌ها و کاهش موارد بستری و مرگ‌ومیر مواجه بودیم اما این مربوط به زمانی بود که مردم در خانه‌ها مانده بودند و با بازگشایی برخی مشاغل مواجه نبودیم.

ارائه خدمات رایگان برای اتباع خارجی

جهانپور اعلام کرد: با توجه به رویکرد اخلاقی و اسلامی کشور، ارائه خدمات به اتباع خارجی در مراکز دولتی رایگان خواهد بود و هزینه آن هم توسط دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا پرداخت می‌شود.