همکاری با عراق برای ساخت و تعمیرات نیروگاه

مدیر عامل شرکت صنعتی مپنا گفت:کل سرمایه گذاری انجام شده توسط این شرکت شش و نیم میلیارد یورو بوده که در نیروگاه، انرژی‌های تجدید پذیر، حمل و نقل و صنایع انجام شده است.

محمد اولیا مدیر عامل شرکت صنعتی مپنا در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: کل سرمایه گذاری انجام شده توسط این شرکت شش و نیم میلیارد یورو بوده که در نیروگاه، انرژی‌های تجدید پذیر، حمل و نقل و صنایع انجام شده است.

وی ادامه داد: مجموع فعالیت‌های مپنا با کشورهای همسایه برای احداث نیروگاه و تعمیرات و سرویس دهی از پروژه‌های شاخص این شرکت به شمار می‌آید و بیشترین همکاری را با کشور عراق دارد.

مدیرعامل مپنا اضافه کرد: گروه مپنا علاوه بر پروژه‌های بین‌المللی با کشورهای همسایه در کشورهای عمان، اندونزی و پاکستان هم طرح‌ها و پروژه‌های تعمیرات و نگهداری هم دارد.

وی ادامه داد: طرح‌های برای تأمین برق در سوریه نیز داشته‌ایم و در بخش توربین تاکنون ۳۵ توربین بزرگ صادر کرده‌ایم.

به گفته مدیرعامل مپنا چهار سال اخیر در بخش احداث نیروگاه در کشورها ۸۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری انجام شده است.

اولیا گفت: این گروه طرح‌های برقی متعددی در عراق در حال انجام دارد که بخش نیروگاه سازی و سایر بخش‌های برق این کشور است. تا کنون سه هزار و ۵۰۰ مگاوات قرارداد برقی در عراق انجام شده که رضایت عراق را به همراه داشته است.

وی ابراز امیدواری کرد: با تأمین مالی سایر طرح‌ها از سوی عراق سرعت اجرای پروژه‌ها افزایش می‌یابد.

مدیرعامل مپنا اضافه کرد: صادرات برق در اختیار وزارت نیرو است، اما مپنا هم نقش خود را ایفا کرده است.

وی در رابطه با ظرفیت تبدیل ایران به قطب برق منطقه ادامه داد: این کار نیاز به زیرساخت‌های زیادی دارد، اما طرح‌های بین‌المللی مپنا نشان داده می‌شود.

مدیرعامل مپنا در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت فعالیت‌های هوایی گفت: این گروه به بخش ساخت موتورهای هواپیما ورود پیدا کرده و طرح‌هایی هم در این بخش به خصوص در زمینه موتور هواپیمای مسافری داریم.

اولیا ادامه داد: قرارداد تعمیر و نگهداری توربو کمپرسور به نتیجه رسیده و به‌زودی اجرایی می‌شود. این قرارداد سه ساله است که در پارس جنوبی اجرایی می‌شود.

وی در باره فعالیت مپنا در بخش حمل و نقل ریلی هم گفت: از اواخر دهه ۸۰ فعالیت در بخش حمل و نقل ریلی شروع شده و طرح‌های مختلفی اجرا شده است

مدیرعامل گروه مپنا از تلاش این شرکت برای برقی سازی بخش حمل و نقل و توسعه آن خبر داد و گفت: ساخت نیروگاه‌های کلاس (F) با قوت ادامه خواهند یافت.

وی در باره طرح برقی‌سازی تهران ادامه داد: این طرح با همکاری وزارت صمت، شهرداری تهران و مپنا اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل مپنا خاطرنشان کرد: مپنا برای اجرای این طرح شروع به احداث ایستگاه‌های شارژ خودرو کرده و نیز قرارداد برقی‌سازی ۵۰۰ دستگاه اتوبوس را با شهرداری تهران منعقد کرده است.

اولیا افزود: مبلغ این قرار داد هفت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است و تاکنون هفت نقطه ایستگاه شارژی نصب شده است. مقرر شده تا سال آینده پنج هزار دستگاه شارژ در تهران نصب شود و زیر ساخت‌ها توسعه داده شود.

وی با اشاره به تردد ۱۳۰ هزار موتوربرقی در تهران در مدت ۵ سال آینده، اضافه کرد: تأمین برق مورد نیاز این موتورها توسط مپنا انجام می‌شود و بالای هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این زمینه خواهد شد.

اولیا خاطر نشان کرد: تلاش و اقداماتی در راستای رفع ناترازی برق انجام گرفته است.به گفته مدیر عامل گروه صنعتی هم‌زمان با روی کار آمدن دولت سیزدهم تلاش خود را رفع ناترازی برق را انجام داد به‌گونه‌ای که یک هزار و ۲۰۰ مگاوات نیروگاه در سال ۱۴۰۰ وارد مدار کرد.

وی ادامه داد: سال ۱۴۰۱ هم حدود سه هزار مگاوات نیروگاه و امسال نیز دو هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه وارد مدار خواهد شد. تعدادی از واحدهای نیروگاهی از ابتدای امسال راه‌اندازی شده‌اند و نیروگاه سبلان واحد بخار آن به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

این مقام مسوول اضافه کرد: واحد نیروگاه موبایلی در تهران به بهره‌برداری خواهد رسید و نیروگاه المهدی هم در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. به گفته اولیا اگر این مطالبات کمک شوند وضعیت طرح‌های مپنا بهتر خواهد شد.

اولیا میزان مطالبات را حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که بخش عمده‌ای از آن از بخش دولتی و بقیه از سایر کارفرمایان است.

وی از فعالیت‌های این گروه در بخش نفت و گاز خبر داد و گفت: به‌زودی پروژه شوریجه با رفع موانع مالی به بهره‌برداری خواهد رسید