همنوایی طعم زیتون با زیبایی جاذبه‌های گردشگری (رودبار گیلان)

تکه‌ای از من تکه‌ای از زمین

مریم سادات موسوی

معیارپرس – شهرستان رودبار که در بسیاری از نقاط کشور آن را با طعم زیتون‎های اعلا و متنوع‌اش می‌شناسند، از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی مثال زدنی برخوردار است که هر کدام می‌تواند مقصدی مناسب برای گردشگری باشد.
رودبار با وسعتی حدود دو هزارو ۵۷۴ کیلومتر مربع دومین شهرستان گیلان از نظر وسعت و واقع در ۶۷ کیلومتری جنوبی مرکز استان است که از شمال به رشت، از جنوب به استان قزوین واز غرب به فومن و استان زنجان محدود می‌شود.
این شهرستان از نقاط مهم تاریخی استان گیلان نیز به شمار می‌رود که آثار باستانی بسیاری در آن کشف شده است. رودباردر گذشته به نام های مختلف از قبیل، “خشک رودبار”، “رودبار محمد زمان خانی”، رودبار زیتون”، و “پیلده رودبار” معروف بوده واحتمالا نام رودبار از سفیدرود، رودخانه بزرک گیلان به معنای “کنار رود” گرفته شده است.
آثار به دست آمده درتپه مارلیک این منطقه حاکی از وجود تمدنی کهن در رودبار است که مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد می باشدو این شهرستان با کوه، دشت، جنگل و رودخانه و همچنین تاریخ و فرهنک شش هزار ساله خود از جمله پر جاذبه ترین شهرستان‌های استان گیلان از نظر گردشگری به شمار می‌رود.
شهرستان رودبار دارای جاذبه‌های گردشگری تاریخی بسیاری است که هرساله میزبان گردشگران بسیاری است؛ تولیدات دستبافت پشمی، قالیبافی، گلیم بافی، شالبافی ، نمد مالی و سفالگری را نام برد که زینت سوغات گردشگران است. زیتون، روغن زیتون، صابون سنتی سرکف زیتون از دیگر سوغاتی‌های این منطقه است که کمتر مسافری ممکن است به این منطقه سفر کند واز محصولات زیتون به دیار خود سوغات نبرد. از سوی دیگر یکی از جاذبه‌های زیبای این شهرستان که ریشه در فرهنک واقتصاد مردم این منطقه دارد بازارهای محلی سنتی هفتگی است که هر روز در یکی از شهرهای این شهرستان برپا می‌شود.

پل تاریخی لوشان
پل خشتی لوشان در شهرستان لوشان و در مسیر رشت – قزوین در فاصله ۹۳ کیلومتری مرکز استان، واقع است. این پل تاریخی و قدیمی گیلان بر خلاف بقیه پل‌های خشتی که قوسی هستند، به صورت پلکانی طراحی و ساخته شده است. در قسمت ورودی پل کتیبه‌ای وجود دارد که روی آن اطلاعاتی درباره تاریخ ساخت آن حک شده‌است.

سرو هزار ساله هرزویل
سرو هرزویل درختی بسیار قدیمی است که در شهرک هرزویل و فاصله ۲ کیلومتری شمال شرقی منجیل قرار دارد. حتی ناصرالدین شاه در سفرنامه‌اش از این شهرک یاد کرده ‌است. همچنین این درخت یکی از آثار طبیعی ملی ایران و تحت حفاظت سازمان محیط زیست است. این درخت بیش از هزار سال عمر دارد و در برخی منابع نیز عمر این سرو را ۳ هزار سال عنوان کرده‌اند.

نیروگاه بادی منجیل
نیروگاه بادی منجیل در شهر منجیل قرار دارد. این نیروگاه انرژی جنبشی باد را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. نیروگاه بادی منجیل ۱۷۱ توربین دارد که حرکت آن ها در کنار دریاچه سفیدرود برای گردشگران جذاب است.

سد سفیدرود منجیل
سد سفیدرود یا سد منجیل، در ابتدای رودخانه بزرگ سفیدرود در محل پیوستن دو رود قزل‌اوزن و شاهرود قرار دارد. دریاچه این سد بسیار دیدنی است و امکاناتی مانند آلاچیق در نزدیکی این سد سبب شده تا گردشگران از آن لذت ببرند.

چشمه ماست‌خور
چشمه ماست‌خور در دهکده‌ای به همین نام در ۵ کیلومتری شهر رودبار و در غرب سد منجیل قرار دارد. آب این چشمه گرم و جوشان است. اهالی آب چشمه را به خزینه‌هایی هدایت و در آن‌ها حمام می‌کنند، زیرا معتقدند استحمام در آب گرم این چشمه برای بیماری‌های استخوانی و روماتیسمی مفید است.

چشمه کلشتر منجیل
این چشمه حدود یک کیلومتر پایین‌تر از سد سفیدرود و در فاصله ۵۰۰ متری جاده اصلی قزوین به رشت قرار دارد.

تپه مارلیک
تپه مارلیک یکی از ۵ تپه باستانی است که در دره گوهررود در اطراف رودبار و در روستای بسیار زیبای «نصفی» واقع شده است. همچنین تپه مارلیک بقایای به جای مانده از تمدن باستانی متعلق به ۳۰۰۰ سال پیش است.

سلانسر رستم‌آباد
منطقه جنگلی سِلانسَر در فاصله ۱۲ کیلومتریِ غرب شهر رستم‌آباد واقع شده است. این منطقه ییلاقی آب و هوای بسیار خوبی دارد. به‌ویژه اگر در بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید حتما از دشت‌های گل و اقیانوس ابر آن لذت خواهید برد. سلانسر به روستایی برفراز ابرها معروف است.

دُرفک
درفک یا دال‌فک به معنی آشیانه کرکس نام قله‌ای آتشفشانی خاموشی در رودبار است. ۲۰ کلبه سنگی پایین‌تر از این قله قرارداردکه دربهاروتابستان مورداستفاده اهالی محلی ودام هاقرارمی گیرد.

این منطقه یک غار یخی به طول ۱۰۰ متر دارد که آب آشامیدنی بومیان را تامین می‌کند و دقیقا روی قله قرار دارد. روی قله کاسه‌ای‌شکل درفک و در سمت شمال آن دیواره‌ای با بیش از ۵۰۰ متر ارتفاع قرار دارد که دربرخی فصول زیباترین اقیانوس ابر را می‌توان در آن دید. برای همین طبیعت‌دوستان زیادی به این قله تردد می‌کنند.

استخرگاه
استخرگاه نام روستایی در رستم‌آباد است. برای رسیدن به استخرگاه از یک جاده پرپیچ جنگلی می‌گذرید. این روستا به خاطر وجود ۲ استخر، یکی درضلع شرقی و دیگری درضلع غربی‌اش معروف شده است. کنار یکی از این استخرها که شبیه دریاچه است، خانه‌ای قدیمی با قدمت نزدیک به ۱۰۰ سال قرار دارددارد. مناظر زیبای اطراف این استخرگاه و انعکاس تصویر این خانه قدیمی روی آب سبب شده که بسیاری برای عکاسی به این منطقه بیایند. در روزهایی که مه روستا را فرا می‌گیرد زیبایی آن نیز دوچندان می‌شود.

سی‌دشت

سی‌دشت نیز یکی از ییلاقات دیدنی و خوش آب و هوای رودبار در ۳۰ کیلومتری شهر رستم آباد است. این روستا در مسیر کوه درفک واقع شده و به‌همین دلیل چشم‌انداز بی‌نظیری دارد. دشت‌های گل سی‌دشت نیز مانند دیگر ییلاقات در بهار خودنمایی می‌کنند. توت فرنگی‌ محصول اصلی سی‌دشت است که به‌همین دلیل هرساله در خرداد ماه جشنواره برداشت توت فرنگی در این منطقه برپا می‌شود و گردشگران زیادی را به‌سمت خود جذب می‌کند.

دریاچه ویستان

دریاچه زیبای ویستان در بره‌سر و در دل جنگل قرار گرفته و بسیار دیدنی است. گفته می‌شود این استخربزرگ طبیعی بر اثر زلزله به‌وجود آمده و آبش از کوه‌های اطراف و چشمه‌ها تامین می‌شود. اطراف این دریاچه را کوه‌های پوشیده از درخت، تپه‌های سرسبز و درختان بلوط، راش و بید دربرگرفته‌اند.

روستای انبوه

روستای تاریخی انبوه در رودبار و منطقه خوش آب و هوا و کوهستانی بخش عمارلو واقع شده است که ۱۳۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. قلعه چیمارود و پل تاریخی انبوه قدمت این روستا را نشان می‌دهد. بر اساس بررسی باستان شناسان قدمت سکونت انسان در این روستا به ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. پل خشتی انبوه نیز که در زمان عباسیان ساخته شده از نقاط دیدنی این روستا است. قدمت سنگ‌های قبر مسجد جامع قدیمی روستا نیز به حدود ۱۲۰۰ سال پیش می‌رسد.

چشمه سنگرود

بی‌شک چشمه آب معدنی سنگرود در روستای سنگرود بخش عمارلو یکی از دیدنی‌های منحصربه‌فرد رودبار محسوب می‌شود. آب این چشمه برای مداوای روماتیسم، ناراحتی‌های استخوانی و همچنین بیماری‌های پوستی موثر است.

داماش

روستای خوش آب و هوای داماش از توابع بخش عمارلو شهرستان رودبار است که در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی رودبار قرار گرفته است.
روستای داماش یکی از قطب‌های گردشگری ایران محسوب می‌شود، زیرا رویشگاه گل سوسن چلچراغ است. این گل بسیار کمیاب است و فقط در دو منطقه داماش و لنکران جمهوری آذربایجان در دنیا می‌روید. این گل در فهرست میراث طبیعی نیز ثبت شده است. بسیاری از گردشگران برای دیدن این گل در خرداد و تیر به این منطقه سفر می‌کنند.

سد تاریک سیاهرود

سد تاریک سیاهرود(تونل آب بر فومن) در بستر رودخانه سفید رود و در دهه ۱۳۴۰ ساخته شده است و این سد دارای ۱۵ خروجی آب است که در صورت بسته شدن این دریچه ها(غالب اوقات سال ) این سد می تواند آب پر برکت سفید رود را در بین نواحی مرکزی و شرقی گیلان تقسیم کند و و از این طریق رودخانه رشته رودرا برای کشاورزی در شهرستان های فومن و شفت پرآب سازد و البته دریاچه ای کوچک به مساحت ۶۰ – ۵۰هکتار در پشت سد ذخیره می شود که به دلیل وجود درختچه های زیبا در حاشیه سد و منظره های بی نظیر دره سفید رود اهمیت فوق العاده ای دارد این سد یکی از جاذبه های گردشگری رودبار است.

آبشار کلشتر

آبشار زیبای کلشتر که بیش از بیست متر ارتفاع دارد یکی دیگر از مکان‌های دیدنی روستای کلشتر رودبار به حساب می اید. روستای کلشتر به دلیل شرایط خاص، مساحت عمده جنگل‌های منطقه رابه خود اختصاص داده است.
جنگل‌های پر درخت و بکر در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا و کوه آسمانسرا با دشتی زیبا با علف‌های بلند و سبز در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا یکی دیگر از نقاط دیدنی روستای کلشتر است.

سلانسر

سلانسر یکی از زیباترین ییلاقات رودبار رستم‌آباد، از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است و در ۱۵ کیلومتری رودبار قرار دارد.
این منطقه دارای طبیعت بی نظیر و بسیار زیبایی است که هر ببینده ای را مسحور خویش میکند. این طبیعت منحصر بفرد به نام ییلاق سلانسر مشهور است که در ارتفاع هزار و ۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد در دامنه این ییلاق درختان تنومند و بزرگ و در بلندای آن علفزارهای زیبایی وجود دارد. این ییلاق به سمت ضلع غربی مشرف به دره سفیدرود تداوم یافته و وجود هوای بسیار آزاد و باد ملایم برخاسته ازدل جلگه گیلان گرد و غبار افسردگی و خستگی را از رخسار هر مسافری می رباید. تابستان های بسیار خنک و ارتفاع بلند و طبیعت همیشه مه گرفته از زیبایی های دیگر این ییلاق است این ییلاق از جاذبه های گردشگری رودبار است.

غار اسپهبدان

این غار در روستای شاه شهیدان از توابع دهستان خورگام، بخش خورگام شهرستان رودبار واقع شده است. این غار که مربوط به عصر آهن است، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ییلاق سی دشت

ییلاق سی دشت یکی از مناطق سرسبز و خوش آب و هوا و از جاذبه های گردشگری رودبار است که در ۳۰ کیلومتری شهر رستم آباد قرار دارد و یکی از بهترین مکان‌هایی به شمار می‌رود که می‌توانید با سفری یک روزه به آن روحتان را تازه کنید، زیباترین دیدنی های رودبار را ببینید و به منزل بازگردید.

در مسیر رسیدن به ییلاق سی دشت چشم‌اندازهای بکر و خارق‌العاده‌ای مشاهده خواهید کرد که می‌توانید در آن‌ها توقف کنید و به تفریح و استراحت بپردازید. ییلاق زیبای سی دشت در مسیر کوه درفک قرار دارد که چشم انداز فوق‌العاده آن را در منطقه می‌توانید ببینید و اگر هوس کوه‌نوردی به سرتان زد، صبح زود بیدار شوید و راهی درفک شوید.

غار آبی دیورش

غار آبی دیورش در منطقه‌ی جنگلی نزدیک روستای دیورش در شهرستان رودبار قرار گرفته است. غاری به سوی داخل زمین که آب آن سرد و آرام است. این غار و مسیر جنگلی و سنگلاخی آن، گزینه‌ای مهیج برای دوست‌داران طبیعت است. غار آبی دیورش در منطقه‌ای جنگل و سنگلاخی به سمت داخل زمین قرار دارد. برای تماشای این غار بایستی به روستای دیورش برسید و از میان شالیزارها، خانه‌های روستاییان و مناظری سرسبز عبور کنید و به جنگل وارد شوید

استخرگاه
استخرگاه نام روستایی در رستم‌آباد است. برای رسیدن به استخرگاه از یک جاده پرپیچ جنگلی می‌گذرید. این روستا به خاطر وجود ۲ استخر، یکی درضلع شرقی و دیگری درضلع غربی‌اش معروف شده است. کنار یکی از این استخرها که شبیه دریاچه است، خانه‌ای قدیمی با قدمت نزدیک به ۱۰۰ سال قرار دارددارد. مناظر زیبای اطراف این استخرگاه و انعکاس تصویر این خانه قدیمی روی آب سبب شده که بسیاری برای عکاسی به این منطقه بیایند. در روزهایی که مه روستا را فرا می‌گیرد زیبایی آن نیز دوچندان می‌شود.

سی‌دشت
سی‌دشت نیز یکی از ییلاقات دیدنی و خوش آب و هوای رودبار در ۳۰ کیلومتری شهر رستم آباد است. این روستا در مسیر کوه درفک واقع شده و به‌همین دلیل چشم‌انداز بی‌نظیری دارد. دشت‌های گل سی‌دشت نیز مانند دیگر ییلاقات در بهار خودنمایی می‌کنند. توت فرنگی‌ محصول اصلی سی‌دشت است که به‌همین دلیل هرساله در خرداد ماه جشنواره برداشت توت فرنگی در این منطقه برپا می‌شود و گردشگران زیادی را به‌سمت خود جذب می‌کند.

دریاچه ویستان
دریاچه زیبای ویستان در بره‌سر و در دل جنگل قرار گرفته و بسیار دیدنی است. گفته می‌شود این استخربزرگ طبیعی بر اثر زلزله به‌وجود آمده و آبش از کوه‌های اطراف و چشمه‌ها تامین می‌شود. اطراف این دریاچه را کوه‌های پوشیده از درخت، تپه‌های سرسبز و درختان بلوط، راش و بید دربرگرفته‌اند.

روستای انبوه
روستای تاریخی انبوه در رودبار و منطقه خوش آب و هوا و کوهستانی بخش عمارلو واقع شده است که ۱۳۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. قلعه چیمارود و پل تاریخی انبوه قدمت این روستا را نشان می‌دهد. بر اساس بررسی باستان شناسان قدمت سکونت انسان در این روستا به ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. پل خشتی انبوه نیز که در زمان عباسیان ساخته شده از نقاط دیدنی این روستا است. قدمت سنگ‌های قبر مسجد جامع قدیمی روستا نیز به حدود ۱۲۰۰ سال پیش می‌رسد.
چشمه سنگرود
بی‌شک چشمه آب معدنی سنگرود در روستای سنگرود بخش عمارلو یکی از دیدنی‌های منحصربه‌فرد رودبار محسوب می‌شود. آب این چشمه برای مداوای روماتیسم، ناراحتی‌های استخوانی و همچنین بیماری‌های پوستی موثر است.

داماش
روستای خوش آب و هوای داماش از توابع بخش عمارلو شهرستان رودبار است که در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی رودبار قرار گرفته است.
روستای داماش یکی از قطب‌های گردشگری ایران محسوب می‌شود، زیرا رویشگاه گل سوسن چلچراغ است. این گل بسیار کمیاب است و فقط در دو منطقه داماش و لنکران جمهوری آذربایجان در دنیا می‌روید. این گل در فهرست میراث طبیعی نیز ثبت شده است. بسیاری از گردشگران برای دیدن این گل در خرداد و تیر به این منطقه سفر می‌کنند.

سد تاریک سیاهرود
سد تاریک سیاهرود (تونل آب بر فومن) در بستر رودخانه سفید رود و در دهه ۱۳۴۰ ساخته شده است و این سد دارای ۱۵ خروجی آب است که در صورت بسته شدن این دریچه‌ها (غالب اوقات سال) این سد می تواند آب پر برکت سفید رود را در بین نواحی مرکزی و شرقی گیلان تقسیم کند و و از این طریق رودخانه رشته رودرا برای کشاورزی در شهرستان های فومن و شفت پرآب سازد و البته دریاچه ای کوچک به مساحت ۶۰ – ۵۰هکتار در پشت سد ذخیره می‌شود که به دلیل وجود درختچه‌های زیبا در حاشیه سد و منظره‌های بی نظیر دره سفید رود اهمیت فوق العاده ای دارد این سد یکی از جاذبه‌های گردشگری رودبار است.

آبشار کلشتر
آبشار زیبای کلشتر که بیش از بیست متر ارتفاع دارد یکی دیگر از مکان‌های دیدنی روستای کلشتر رودبار به حساب می اید. روستای کلشتر به دلیل شرایط خاص، مساحت عمده جنگل‌های منطقه رابه خود اختصاص داده است.
جنگل‌های پر درخت و بکر در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا و کوه آسمانسرا با دشتی زیبا با علف‌های بلند و سبز در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا یکی دیگر از نقاط دیدنی روستای کلشتر است.

سلانسر
سلانسر یکی از زیباترین ییلاقات رودبار رستم‌آباد، از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است و در ۱۵ کیلومتری رودبار قرار دارد.
این منطقه دارای طبیعت بی نظیر و بسیار زیبایی است که هر ببینده ای را مسحور خویش میکند. این طبیعت منحصر بفرد به نام ییلاق سلانسر مشهور است که در ارتفاع هزار و ۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد در دامنه این ییلاق درختان تنومند و بزرگ و در بلندای آن علفزارهای زیبایی وجود دارد.
این ییلاق به سمت ضلع غربی مشرف به دره سفیدرود تداوم یافته و وجود هوای بسیار آزاد و باد ملایم برخاسته از دل جلگه گیلان گرد و غبار افسردگی و خستگی را از رخسار هر مسافری می رباید. تابستان‌های بسیار خنک و ارتفاع بلند و طبیعت همیشه مه گرفته از زیبایی های دیگر این ییلاق است این ییلاق از جاذبه‌های گردشگری رودبار است.

غار اسپهبدان
این غار در روستای شاه شهیدان از توابع دهستان خورگام، بخش خورگام شهرستان رودبار واقع شده است. این غار که مربوط به عصر آهن است، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ییلاق سی دشت
ییلاق سی دشت یکی از مناطق سرسبز و خوش آب و هوا و از جاذبه های گردشگری رودبار است که در ۳۰ کیلومتری شهر رستم آباد قرار دارد و یکی از بهترین مکان‌هایی به شمار می‌رود که می‌توانید با سفری یک روزه به آن روحتان را تازه کنید، زیباترین دیدنی های رودبار را ببینید و به منزل بازگردید.
در مسیر رسیدن به ییلاق سی دشت چشم‌اندازهای بکر و خارق‌العاده‌ای مشاهده خواهید کرد که می‌توانید در آن‌ها توقف کنید و به تفریح و استراحت بپردازید. ییلاق زیبای سی دشت در مسیر کوه درفک قرار دارد که چشم انداز فوق‌العاده آن را در منطقه می‌توانید ببینید و اگر هوس کوه‌نوردی به سرتان زد، صبح زود بیدار شوید و راهی درفک شوید.

غار آبی دیورش
غار آبی دیورش در منطقه‌ی جنگلی نزدیک روستای دیورش در شهرستان رودبار قرار گرفته است. غاری به سوی داخل زمین که آب آن سرد و آرام است. این غار و مسیر جنگلی و سنگلاخی آن، گزینه‌ای مهیج برای دوست‌داران طبیعت است. غار آبی دیورش در منطقه‌ای جنگل و سنگلاخی به سمت داخل زمین قرار دارد. برای تماشای این غار بایستی به روستای دیورش برسید و از میان شالیزارها، خانه‌های روستاییان و مناظری سرسبز عبور کنید و به جنگل وارد شوید