همراهی مردم با دولت، عامل کاهش کرونا در کره جنوبی

کره جنوبی با آن که بعد از چین و ایران در رده سوم بیشترین مبتلایان به کرونا قرار دارد آما آمارها بیانگر استمرار کاهش شمار مبتلایان جدید به کرونا است به طوری که رقم مبتلایان برای نخستین بار در ۲۳ روز گذشته به زیر ۱۰۰ مورد رسیده است لغو تجمعات عمومی و مجازی شدن نیایش ها به صورت داوطلبانه از جمله اقداماتی است که مردم این کشور برای کنترل کرونا انجام داده اند.

کره جنوبی روز یکشنبه اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته ۷۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده است که کمترین آمار از ۲۱ فوریه (۲ اسفند ۱۳۹۸) است این آمار هم چنین برای چهارمین روز متوالی سیر نزولی دارد زیرا این رقم در چهارشنبه گذشته ۲۴۲ نفر بود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های کره جنوبی هم چنین روز یکشنبه تنها سه مورد فوت جدید را گزارش کرد و مجموع آمار جان باختگان را هم ۷۵ نفر اعلام کرد موضوعی که نشان می دهد شیوع این بیماری در حال کند شدن است زیرا مقامات بهداشتی، اقدامات لازم برای جلوگیری از عفونت های زنجیره ای را انجام داده اند.

کارایی نظام سلامت و بهداشت این کشور باعث شده است تا با رصد به موقع و مراقبت‌های درمانی از میزان ابتلا و مرگ و میر کاسته شود کره جنوبی بر اساس شاخص سلامت جزو ۱۵ کشور برخوردار از باکیفیت‌ترین نظام بهداشتی جهان است.

در حالی که ایتالیا با ۷.۲ درصد مرگ و میر در میان مبتلایان به کرونا صدرنشین جهان است کره جنوبی تنها با ۹ مورد در هزار مورد بعد از آلمان با رقم دو در هزار، کمترین آمار فوتی در میان مبتلایان به کرونا را دارد.  

همکاری داوطلبانه مردم

مردم کره جنوبی بدون اعمال قرنطینه توسط دولت یا هر اجبار دیگری تجمعات عمومی و دورهمی‌های بزرگ را لغو کرده اند کلیساها نیایش‌ها را به سمت فضای مجازی و آنلاین برده اند مردم از سفر به شهر دئگو کانون شیوع کرونا منصرف شده اند.

افراد مشهور و سلبریتی های کره جنوبی هم مبالغ زیادی برای مقابله با کرونا به نهادهای بهداشتی و درمانی کمک کرده اند.

آزمایش سریع کرونا 

شبکه ای از حدود ۱۰۰ آزمایشگاه در این کشور به طور مداوم از مردم آزمایش می گیرند این تست باعث شناسایی سریع مبتلایان و کاهش تعداد قربانیان در این کشور نسبت به کشورهای دیگر باشد.

دولت حتی ۵۳ تیم سیار تست به خیابان‌ها اعزام کرده است که به رانندگان خودروها اجازه می‌دهد بدون مراجعه به مراکز پزشکی و حتی بدون تماس فیزیکی رانندگان پشت فرمان خودرو تست می‌دهند.  

اعلام وضعیت قرمز

از زمان بالا بردن سطح هشدار بهداشتی در کره جنوبی به «سطح قرمز» یعنی بالاترین سطح در ۲۳ فوریه، مقامات بهداشتی اگرچه هیچ شهری را قرنطینه نکردند اما بر روی کنترل این ویروس در شهرهای دائگو و گیونگ سانگ شمالی به عنوان کانون اولیه شیوع این بیماری در کره متمرکز شدند افزون بر ۹۰ درصد مبتلایان به کرونا اهل این دو شهر هستند، دائگو چهارمین شهر بزرگ کره جنوبی است.

مقامات در کره جنوبی صدها هزار نفر به ویژه ۲۱۰ هزار نفر از پیروان فرقه «شین چیونجی» که ممکن است به این ویروس آلوده شده باشند را مورد آزمایش ویروس کرونا قرار دادند.

منطقه بندی شهری

کره جنوبی بر خلاف چین که استان هوبی به ویژه شهر ووهان را قرنطینه کرد شهر دائگو را قرنطینه نکرده است اما قرار است از روز یکشنبه این شهر را منطقه بندی کند و شهر دائگو  و استان گیونگ سانگ را «مناطق مراقبت ویژه» اعلام کند تا راه را برای حمایت دولت از مناطقی که توسط کرونا آسیب دیده است، هموار کند.

اعلام مناطق ویژه فاجعه به دولت این امکان را می دهد تا دست دولت را برای پرداخت ۵۰ درصد از هزینه های مورد نیاز برای جبران خسارت ها باز بگذارد این اقدام همچنین به افراد آسیب دیده این امکان را می دهد که در هزینه های معیشت و معافیت در پرداخت قبض های خدماتی و هزینه های بیمه درمانی عمومی، از حمایت دولت برخوردار شوند.

این نخستین بار است که کره جنوبی به دلیل بیماری عفونی نه بلایای طبیعی، منطقه خاصی را به عنوان منطقه ویژه فاجعه معین تعیین می کند.

استفاده از فناوری

مقامات کره جنوبی با استفاده از فناوری ماهواره‌ای و گوشی‌های همراه، سعی دارند مسیرهایی که بیماران طی کرده اند را بیابند تا مبتلایان احتمالی دیگر را شناسایی کنند.

یکی از اقدامات دولت کره جنوبی برای کنترل بیماری وصل کردن دستگاه جی‌پی‌اس به مبتلایان است که به همگان اجازه می‌دهد از طریق یک اپلیکیشن نقشه حرکت آن ها را ببینند بدون این که بدانند آن ها کیستند و اگر خواستند از تماس مستقیم با آن ها پرهیز کنند، البته این اقدام واکنش هایی منفی مبنی آزادی حقوق شهروندان را به دنبال داشته است.

بازپرداخت شهریه دانشگاه ها

با توجه به تعویق کلاس های درس در بسیاری از دانشگاه های کره جنوبی، دانشجویان این کشور با ارسال نامه ای به رییس جمهوری با امضای ۷۴ هزار نفر خواستار عودت دادن شهریه دانشگاه و یا لحاظ کردن تخفیف ویژه شده اند.

در یک نظر سنجی ۸۳ درصد شرکت کنندگان خواستار بازگرداندن شهریه به دانشجویان هستند «یو ایون هایه» وزیر آموزش و پرورش کره جنوبی به کمیسیون آموزش پارلمان کشورش گفته است دولت دیدگاهی موضعی درباره این موضع ندارد و تصمیم را به روسای دانشگاه ها واگذار کرده است.

تدابیر شدید در فرودگاه ها

برنامه کره‌جنوبی برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا به خارج از این کشور هم بسیار جدی است و تدابیر ویژه‌ای در فرودگاه‌های این کشور برای مسافرانی که قصد خروج از کره جنوبی، به ویژه به مقصد آمریکا دارند در نظر گرفته شده است.

کارشناسان معتقدند با این اقدامات کره‌جنوبی تلاش می‌کند به جهان این اطمینان را بدهد که سئول مسوولانه گام بر می‌دارد این هم برای ادامه سفرهای بین‌المللی به این کشور موثر است و هم احتمالا به کاهش صدمات به اقتصاد کره‌جنوبی، بهداشت عمومی مردم کره و عبور سریع‌تر این کشور از بحران کرونا کمک می‌کند.

تامین بودجه اضطراری

کره جنوبی برای مبارزه با کرونا حدود ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بودجه به صورت اوراق قرضه تصویب کرد قرار است ۷۰ درصد بودجه به صورت تزریق نقدینگی به بازارهای کشور و ۳۰ درصد بقیه هم در قالب کمک به بنگاه های اقتصادی هزینه شود.

هم چنین قرار است از این مبلغ ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای تقویت سیستم بهداشتی و قرنطینه ای به موسسات بهداشتی واگذار شود و سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار هم برای توسعه کسب و کارهای کوچک هزینه شود.

منبع:ایرنا