موانع صادرات محصولات کشاورزی!

با توجه به پتانسیل بالای بخش کشاورزی و تنوع اقلیم در ایران، این امکان وجود دارد که در صورت استفاده حداکثری از مزیت های نسبی بتوان حضور خود در بازارهای هدف را پررنگ کرد.

در شرایط فعلی تحریم، توسعه صادرات غیر نفتی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی یکی از اهداف مورد توجه دولتمردان است که از حیث ایجاد اشتغال و ارز آوری از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسیاری از مسوولان بر این باورند که موانع و مشکلات متعددی همچون کمبود کانتینرهای یخچالی، گرانی حمل و نقل جاده ای و ترانزیت، افزایش قیمت سوخت، عدم بیمه فساد پذیری کالا و تعهد بازگشت ارز سد راه صادرات کالاهای کشاورزی به عنوان مهم ترین بخش صادرات غیر نفتی است که در شرایط فعلی تحریم با رفع بحران های پیش رو دیگر نیازی به درآمدهای نفتی و مشتقات آن نداریم.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم‌تا از دلایل و موانع پیش روی صادرات لاک پشتی محصولات کشاورزی با خبر شویم:

سید جعفر حسینی مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به موانع پیش روی صادرات محصولات کشاورزی اظهار کرد: اولین چالش پیش روی صادرات محصولات کشاورزی بحث سیاست خارجی ما با کشورهای دیگر است که بخشی از آن مربوط به نظام و بخش دیگر چالش بحث تحریم هاست.

وی افزود: شرایط تحریم و مشکلات نقل و انتقال ارز بر تمامی بخش های اقتصادی از جمله صادرات اثر می گذارد که برای گذر از بحران فعلی و ثبات تولید، الگوی کشت باید اجرا شود.

حسینی یکی دیگر از چالش های پیش روی صادرات را نبود الگوی کشت و برنامه ریزی مدون تولید اعلام کرد و افزود: عدم اجرای الگوی کشت و مازاد یا کاهش تولید محصولات کشاورزی همگی دست به دست یکدیگر داده تا صادرات رونق چندانی نداشته باشد.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: کشورهای همسایه با برنامه ریزی مدون بازارهای محصولات کشاورزی کشورهای اطراف را بدست آوردند که با این وجود جایی برای بی برنامگی ما در این کشور ها نیست.

به گفته وی، علی رغم پتانسیل تولید و اقلیم ۴ فصل نتوانستیم به درستی از ظرفیت موجود در کشور استفاده کنیم.

حسینی ادامه داد: با وجود اراضی مستعد و اقلیم متنوع نه تنها هیچ کشوری قدرت رقابت با ما را ندارد، بلکه در صورت استفاده حداکثری از ظرفیت های تولید نیازی به درآمدهای نفتی نداریم.

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی نیزبا اشاره به راهکارهای توسعه صادرات محصولات کشاورزی اظهار کرد: اگر زیرساخت های تولید و محصولات تولیدی مطابق با استانداردهای صادراتی باشد، بدون تردید شاهد رونق صادرات خواهیم بود.

وی افزود: تجار کشورهای دیگر برای واردات محصولات در زمان مقرر به کشورشان نیازمند تعهد از کشور صادرکننده هستند که متاسفانه چنین امکانی در کشور ما وجود ندارد.

خان محمدی ادامه داد: با ایجاد قوانین مدون باید شرایطی را فراهم کنیم تا تجار طرف خارجی به ما اطمینان کامل را داشته باشند.

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی با تاکید بر ایجاد زیرساخت های صادراتی بیان کرد: اگر موانع پیش روی صادرات همچون مواد اولیه، کمبود کانتینرهای یخچالی، نقل و انتقال ارز مرتفع شود، بدون تردید صادرات رونق می یابد.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های بالقوه و خدادادی کشور در بخش کشاورزی پیش بینی می شود که در صورت استفاده حداکثری از ظرفیت ها و فراهم کردن زیرساخت های صادرات دیگر نیازی به درآمدهای نفتی نداریم.

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به اینکه موانع و مشکلات متعددی سد راه توسعه صادرات محصولات کشاورزی است، اظهار کرد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی و رشد ۲ برابری تولید، انتظار می رفت ‌که صادرات در سال گذشته نسبت به سال ماقبل خود ۲ برابر افزایش یابد که متاسفانه این امر محقق نشد.

وی افزود: اگرچه میزان صادرات در سال گذشته نسبت به سال ماقبل از نظر وزنی چند درصد افزایش یافت، اما این میزان نسبت به سال ۹۷ که سرمازدگی و تولید داشتیم، بسیار ناچیز است.

نورانی گرانی حمل و نقل جاده ای، ترانزیت و کشتیرانی، کمبود کانیترهای یخچالی، افزایش قیمت سوخت، عدم بیمه فساد پذیری کالا و تعهد بازگشت ارز از صادرکنندگان را دلیل صادرات مویرگی و لاک پشتی محصولات کشاورزی اعلام کرد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به راهکارهای توسعه صادرات کالاهای کشاورزی گفت: اگر تمامی نهادهای دخیل در صادرات زیر یک سقف به عنوان کمیته صادرات تصمیم گیری کنند و مشکلات بانکی را حل و فصل نمایند، صادرات محصولات کشاورزی توسعه می یابد.

وی ادامه داد: علی رغم پتانسیل بالای بخش کشاورزی، اما صادرات محصولات به سبب کمبود کانتینرهای یخچالی و حمل و نقل ریلی ضعیف تعریفی ندارد.

نورانی با اشاره به این که بعد از نفت، محصولات کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است، بیان کرد: با توجه به آن که محصولات کشاورزی از خاک و آب تولید می شود، از این رو به سبب اقلیم متنوع و چهار فصل پتانسیل بالایی در صادرات غیرنفتی وجود دارد.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی سطح زیر کشت فعلی محصولات کشاورزی را ۱۶ میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: این در حالی است که ۳۸ میلیون هکتار اراضی کشور قابل کشت است و هم اکنون کمتر از نصف این رقم را استفاده می کنیم.

نورانی با اشاره به این که سالیانه ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می شود، بیان کرد: با استفاده حداکثری از ظرفیت و پتانسیل کشور امکان افزایش تولید محصولات کشاورزی وجود دارد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوانان