مسافران در خروجی شهرها کنترل می‌شوند


حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح روز دوشنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت ⁧کرونا⁩ اظهار کرد: ان‌شاءالله خداوند در اجرای دستورات بهداشتی برای زندگی ما در آغاز سال خیر و برکت و رحمت قرار دهد.

وی عنوان کرد: برای عبور از پیک این بیماری آنچه در جلسه مطرح شد برای ما بسیار امیدوار کننده بود. ان‌شاءالله می‌توانیم از این مساله با اهتمام و تلاش همگانی عبور کنیم.

رئیس‌جمهور ضمن تقدیر از رهبر معظم انقلاب برای مقرر کردن قرارگاهی با فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: از ایشان و از همه نیروهای مسلح که همیشه و در همه ابتلاها و سختی‌ها در صف مقدم بودند و تلاش و کوشش کردند تشکر می‌کنیم. در این حادثه هم وارد صحنه شدند و الحمدلله بخشی از تخت‌های بیمارستانی و نقاهتگاه‌های آن ها فعال شده است. این کمک بزرگی به کشور و مردم است.

روحانی افزود: در کنار تشکر بسیار زیاد از همه کادر درمانی و بهداشتی در کشور از بخش درمانی و پزشکی نیروهای مسلح و فرماندهان آن ها که این کار را سامان می‌دهند و اجرا می‌کنند تشکر می‌کنم. هم چنین از نیروی انتظامی که در این روزها بسیار فعال بوده است تشکر می‌کنم.

وی خاطرنشان کرد: می‌بینید پلیس همه جا در همه خیابان‌ها و در همه مقاطع با همه تخصص‌ها حضور دارد و گاهی هم ممکن است وسایلی که باید همراهش باشد تا از خودش حراست و حفاظت کند نباشد اما حضور فعال دارد. از همه نیروهای پلیس‌ها و پرسنل ناجا تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور بیان کرد: همه استانداران عزیزی که از طریق ویدئو کنفرانس جلسه ما را دنبال می‌کردند و از طریق فضای مجازی در جلسه حضور داشتند و مباحث جلسه را شنیدند سپاسگزاری می‌کنم. استانداران عزیز ما با رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی بار سنگینی را به دوش دارند و ان شاءالله در تمام استان‌ها یک تلاش جمعی و همگانی برای پیروزی بر این ویروس خطرناک انجام گرفته و انجام خواهد گرفت.

روحانی با اشاره به جزئیات تصمیم گیری شده در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا تاکید کرد: توصیه جلسه به همه مردم این است که حتی‌الامکان از خانه خارج نشوند و حتی‌الامکان به سفر نروند و اگر ضرورتی هست همه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. از همه کسبه محترم و شاغلین در دولت و بخش خصوصی که در این روزها شبانه روز حضور دارند هم می‌خواهم دستورالعمل‌های بهداشتی را مورد توجه قرار دهند.

وی افزود: وزارت بهداشت و وزارت کشور با هم هماهنگ کردند و مردم در خروجی شهرها و جاده‌هایی که اعلام می‌شود، از لحاظ تب با وسایل تب‌سنج و تدبیری که در اختیار دارند کنترل می‌شوند و اگر موردی را تشخیص دادند که باید از جامعه جدا و قرنطینه شود و به خانه برگردد یا در برخی موارد به مراکز درمانی مراجعه کنند، علی‌القاعده نمی‌گذارند ادامه مسیر بدهند و ماشین را بر می‌گردانند.

روحانی تصریح کرد: خواهش می‌کنیم مردم با همه عوامل اجرایی همکاری کنند و اگر به آن ها گفته می‌شود ادامه سفر به ضرر خودشان و مردمی است که در مسیر راه و مقصد هستند، از سفر صرف نظر کنند. همه این کارها برای این است که زودتر از شرایطی که این ویروس برای ما ایجاد کرده عبور کنیم و به یک جامعه توأم با سلامتی برگردیم.

رئیس‌جمهور گفت: تصمیمات مهمی در جلسه امروز اتخاذ شد که از لحاظ هماهنگی میان رسانه‌ها و دستگاه‌ها، تبلیغاتی و کنترل فضای مجازی وظایف همه مشخص گردید.

روحانی افزود: در مورد کنترل فضای مجازی مسوولیت به مرکز ملی فضای مجازی سپرده شد که با حضور ارگان‌های مختلفی که امروز ترکیب آن مشخص شد، جلسات مشخصی را برگزار می‌کنند و در این زمینه به افراد توصیه‌های لازم و تذکر داده خواهد شد. پلیس فتا هم در این زمینه نقش خود را مانند همیشه ایفا خواهد کرد.

وی اظهار داشت: از روزنامه‌ها و فضای مجازی می‌خواهم با کمک همگانی بتوانیم از شرایطی که در آن قرار داریم، عبور کنیم. هم چنین برای آموزش و آگاهی مردم باید کار شود تا با همکاری بیشتر از وضعیت کنونی عبور کنیم و همکاری مردم با بخش درمان را بیشتر کنیم.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: مورد دیگری که بحث شد، بحث هماهنگی بیشتر در فضای تبلیغات بود. مسوولیت کمیته تبلیغات به عهده وزیر ارشاد است و باید با هماهنگی تنگاتنگ با دیگر اعضا و به خصوص صدا و سیما کمک کنند تا بتوانیم با هدایت بهتر تبلیغات، این روزها را سپری کنیم.

روحانی عنوان کرد: از معلمان، دانشگاهیان، صدا و سیما و فضای مجازی تشکر می‌کنم که نگذاشتند به طور کلی فرزندان ما از سیستم آموزشی دور شوند و از ابراز موجود برای آموزشفرزندانمان استفاده شد.

وی تاکید کرد: دانش آموزان و دانشجویان ما از درس و تحصیل عقب افتادند و ما باید زمانی را برای جبران بگذاریم. آموزش و پرورش پیشنهادهایی را برای این جلسه آورد و تصمیماتی گرفته شد و خود آموزش و پرورش آنها را اعلام و ابلاغ می‌کند.

رئیس جمهور گفت: بحث جبران زمانی که در اسفند ماه از دست رفت را ما تصمیم گرفتیم. باید بگویم که نظام آموزشی ما چه ۱۶ فروردین یا با تأخیر شروع شود، به همان نسبت جبران می‌شود و در جلسات بعدی ستاد آن را مشخص می‌کنیم و زمان پایان تحصیلات، امتحانات و به طور طبیعی کنکور مشخص خواهد شد. سال جدید آموزشی برای سال آینده در مهر ماه خواهد بود و برنامه ریزی ها باید بر این مبنا انجام شود.

روحانی افزود: در مورد سیستم دانشگاهی بحث زیادی امروز انجام گرفت و به طول انجامید. در این مورد در جلسه بعدی که صبح شنبه دوم فروردین برگزار خواهد شد، تصمیم گرفته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مردم ما به صورت طبیعی تعطیلات دارند و مانند همه‌ساله عید تعطیل هستند؛ ولی مقامات مسوول، هیات وزیران و اعضای این جلسه در ایام عید، تعطیلات نخواهند داشت و سر کار خواهند بود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: البته نیروهای مسلح همیشه پای کار هستند. ما در دفاتر خود و مردم در خانه خود، کار را پیش خواهیم برد. در تعطیلات نوروز به طور منظم جلسات را خواهیم داشت و تصمیمات ضروری را خواهیم گرفت.

روحانی هم چنین تاکید کرد: در جلسه اقتصادی دیروز مواردی را درباره مالیات، اقساط بانکی، وضعیت چک‌ها و… تصویب کردیم که ریز این مسائل را مسوولین اقتصادی برای مردم توضیح می‌دهند و ممکن است که در توضیحات این ها نیز اشتباهاتی وجود داشته باشد.

وی افزود: ما برای گروه‌هایی که دچار صدمه شدند تسهیلاتی قائل شدیم و چون بعضاً مردم به تبلیغات توجه نمی‌کنند، بنابراین بهتر است که مسوولین اقتصادی شخصاً این مسائل را به مردم توضیح بدهند.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: کسانی که در حوزه بهداشت و درمان و چه در بخش دولتی و چه در بخش نیروهای مسلح در این ایام کمک می‌کنند، هزینه‌های آن ها به عنوان هزینه‌های قابل قبول در بخش مالیات مورد توجه قرار می‌گیرد و این در جلسه اقتصادی تصویب شد.

روحانی درباره کمک به اقشار ضعیف هم گفت: کمک‌هایی که قرار است به بخش محروم تعلق بگیرد قبلاً اعلام شده که مسوولین مربوطه نیز در این باره توضیح خواهند داد.

وی افزود: تا پایان سال مجدداً در خدمت مردم خواهیم بود اما پیشاپیش سال جدید را خدمت همه مردم ایران تبریک عرض می‌کنم و برای همه عزیزانی که در بیمارستان ها هستند شفای عاجل را آرزو دارم.

رئیس‌جمهور هم چنین گفت: مردم عزیز ایران را به بردباری توصیه می‌کنم؛ مردمی که همیشه در طول تاریخ بردبار بودند اما شرایط امروز یک شرایط متفاوتی است که همکاری و همراهی مردم کار را زودتر به ثمر می‌رساند. ان شاالله این همکاری مردم و همه فعالان بخش بهداشت و درمان در پایان امسال ثبت شود.

روحانی در پایان گفت: ان شاالله آغاز سال بعد هم با ثبت پیروزی بر این ویروس خطرناک همراه باشد و سال ۹۹ سال شادمانی و سال تلاش و کوشش برای همه ملت بزرگوار ما باشد.