مریخ راکناردریای جنوب تماشاکنید!

سیستان و بلوچستان سرزمین گسترده ای از هامون تا پهنه آب های نیلگون دریای عمان با قامتی به بلندای كوه تفتان در كویری گرم و آرام به تفتیدگی صداقت و بردباری مردمانش كه صبر را بر لوح فرهنگ خویش حك كرده اند، همواره در تمام فصول سال با جاذبه های متعدد تاریخی و طبیعی آماده پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی است.
در میان آثار زیبا در سرزمین نخل و آفتاب كوه های مریخی یا مینیاتوری چابهار با ساختار ویژه شكل بی نظیری از عظمت خداوند را به نمایش گذاشته به طوری كه هر فردی با نظاره بر این كوه ها خود را در میان شاهكار بزرگ خلقت تصور می كند.
كوه های مینیاتوری كه در میان مردم محلی منطقه به «كلانی» مشهور هستند از سلسله كوه هایی است كه از منطقه كچو تا خلیج گواتر و به موازات دریا پیش رفته اند.
این كوه ها در جاده ساحلی چابهار– گواتر بعد از تالاب لیپار به طول حدود 45 كیلومتر قابل مشاهده است، جاده چابهار به طرف گواتر بعد از روستای رمین و تالاب لیپار رنگ سبز و آبی دریا، سواحل زرد ماسه ای و كوههای مینیاتوری چون تابلویی معجزه وار طبیعت زیبای ایران را به نمایش گذاشته است.
این كوه ها یكی از مناطق دیدنی و تفریحی منحصربه فرد در حوزه چابهار هستند كه سالانه گردشگران و طبیعت دوستان زیادی از داخل و خارج كشور از آن ها دیدن می‌كنند.
ایجاد شیارها و تراش های زیبایی در بین این كوه ها وجود دارد كه برای هر بیننده ای جالب توجه بوده و انواع فسیل‌های حیوانات دریایی در این كوه ها قابل مشاهده است كه نشان از زیر آب بودن این منطقه در سال‌های دور دارد.
این كوه ها هم چنین مناظری از سطح كره ماه را برای انسان تداعی می كند و جنس رسوبی و هم چنین فرسایش خاص آن ها موجب ایجاد شیارها و تراش های زیبایی شده به گونه ای كه گویی نقاشی ماهر این كوه ها را به تصویر كشیده است.
این كوه ها چاك چاك هستند و اشكالی نامانوس و فاقد پوشش گیاهی دارند به دلیل همین غیرعادی بودنشان در سال های اخیر و در میان گردشگران به كوه های مریخی شهرت یافته اند.
فرآیندهای تكتونیكی به دلیل فرورانش پوسته عمان به زیر مكران و فرسایش آبی و بادی مهمترین دلایل شكل‌گیری این كوه ها بوده كه سبب به وجود آمدن یكی از جذاب ترین و كم نظیر ترین پدیده‌های زمین شناسی شده است.
كوه‌های مریخی از جنس سنگ‌های رسوبی با تركیبات مارن، رس و آهك به رنگ سفید مایل به طوسی است كه در اثر فرسایش، شیارهای زیبایی بر آن ها ایجاد شده است.
ارتفاع كوه‌های مریخی در نقاط مختلف متفاوت است به طوری كه برخی از آن ها پنج متر و برخی دیگر بیش از 100 متر ارتفاع دارند.
نظیر این رشته كوه ها را می توان در هزار دره شرق تهران كه از ماسه سنگ های كنگلومرائی و به مقدار كمی رسوبات رسی تشكیل شده است، یافت.
كوه های مریخی از نظر اقتصادی برای مردم منطقه اهمیت ویژه ای دارد به طوری كه می توان از مواد اصلی سازنده آن‌ها كه به طور عمده مارن، رس و تركیبات آهكی است در تولید سیمان و هم چنین ساخت آجر استفاده كرد.
به گفته كارشناسان، این منطقه باید به عنوان یك ژئوپارك ثبت جهانی شود زیرا ظرفیت های زیادی برای جذب گردشگر و درآمدزایی برای مردم منطقه دارد.
شیارها و تراش های زیبای این كوه ها كه فاقد هر گونه پوشش گیاهی هستند منظره ای رویایی و خیال انگیز را خلق كرده است.

▪️ کوه‌های مینیاتوری چابهار؛
کوه‌های مینیاتوری چابهار مقصد جذابی برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است و به دلیل نوع و وضعیت فرسایش و گونه رسوبی خاص، اشکالی شبیه به ناهمواری‌های سطح مریخ دارد.
کوه‌های منحصر به فرد و زیبای مینیاتوری در چابهار در جنوب شرقی ایران به قدری جذاب و دیدنی است که چند سالی است گردشگران زیادی برای دیدن این مناظر عجیب و خاص، راهی این منطقه می‌شوند. قرار گرفتن کوه‌های مینیاتوری در دسته پدیده‌های بوم شناختی ویژه جذابیت برای تماشا از آن به ویژه در میان طبیعت‌گردان حرفه‌ای و محققان را دو چندان کرده است.
علی اصغر مونسان با انتشار تصاویری از کوه های مینیاتوری چابهار در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: زمانی که صحبت از زیبایی‌های ایران زمین می‌شود این زیبایی‌ها محدود به ابنیه تاریخی و اماکن فرهنگی نیست، در کنار تصاویر تاریخ و طبیعت در سراسر ایران، بخش زیادی از زیبایی‌های کشورمان را می‌توان در منطقه زیبای چابهار و در کنار آب‌های نیلگون دریای جنوب به تماشا نشست.
وزی ر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: کوه‌های مینیاتوری چابهار که ارتفاع آن‌ها بین ۲۰ تا ۱۰۰ متر است، مقصد جذابی برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است و به دلیل نوع و وضعیت فرسایش و گونه رسوبی خاص، اشکالی شبیه به ناهمواری‌های سطح مریخ دارد.
وی توضیح می دهد که «رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی سخت‌پوستان و ماهی‌ها به همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیل‌دهنده رسوبات این کوه‌ها است. این کوه‌ها از دیدنی‌های حیرت انگیز چابهار هستند و در فصل سرسبز بهار، زیبایی دوچندانی به این منطقه بخشیده است.»
برای دیدن کوه‌های مریخی چابهار و طبیعت خیره کننده آن منطقه، باید فاصله ۸۵ کیلومتری چابهار به سمت گواتر را طی کنید و بعد از آن از به تماشای کوه‌های مینیاتوری زیبا و خاص بنشینید.
مونسان کوه های مینیاتوری چابهار را در عرصه طبیعت گردی بسیار شاخص و برجسته دانست و از طبیعت گردان دعوت کرد برای تماشای این موهبت طبیعی به استان سیستان و بلوچستان و منطفه چابهار سفر کنند.
با توجه به شیوع و تدوام بیماری کرونا و توصیه ستاد ملی مقابله به کرونا به در خانه ماندن و تاکید بر تعویق سفر به دوران پس از مهار بیماری کووید ۱۹، اکنون بهترین فرصت برای مطالعه و شناخت بیشتر جاذبه های فرهنگی، گردشگری و طبیعی ایران ایجاد شده است می‌توان با بررسی دقیق، مقصدهای جذاب و جدید گردشگری را برای مسافرت‌های فردی و گروهی در دوران پسا کرونا برنامه‌ریزی کرد.
گفتنی است؛ شهر چابهار به زیبایی‌های بسیارش شهره است. هر ساله گردشگران زیادی راهی سفر به مقصد چابهار می‌شوند تا گشتی در این اکوتوریسم رویایی داشته باشند. یکی از دیدنی‌ترین مناظر این منطقه مربوط به جاده چابهار — بندر گواتر است. کوه‌های مخروطی شکل در یک سو و تالاب صورتی و ماسه‌های سرخ رنگ آن با درختچه‌های بیابانی در سوی دیگر، باعث شده تا این جاده را یکی از زیباترین جاده‌های استان سیستان و بلوچستان بخوانند.
در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری از چابهار به سمت بندر گواتر، مناظری شگفت‌انگیز در مقابل چشمان عابران ظاهر می‌شود. سراسر منطقه که طول آن به ده‌ها کیلومتر تا سمت شرق ادامه دارد، را ناهمواری‌هایی تشکیل داده‌اند که شباهت زیادی به سطح سیاره مریخ دارد. این کوه‌ها که به دلیل نوع رسوب و شرایط فرسایش این شکل و شمایل را به خود گرفته‌اند، کوه‌های مینیاتوری یا مریخی نام دارند. محلی‌ها اما از آن ها به کالانی یا آریا یاد می‌کنند. رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت‌پوستان و ماهی‌ها) به همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیل‌دهنده رسوبات این کوه‌ها است. رسوباتی که حکایت از غرق بودن این منطقه در زمانی خاص از دوران زمین‌شناسی می‌کند.

▪️ کوه های مینیاتوری ظرفیت ثبت جهانی ژئوپارک
سیستان و بلوچستان سرزمین گسترده ای از هامون تا پهنه آب‌های نیلگون دریای عمان با قامتی به بلندای کوه تفتان در کویری گرم و آرام به تفتیدگی صداقت و بردباری مردمانش که صبر را بر لوح فرهنگ خویش حک کرده است، این منطقه همواره و در همه فصول سال با جاذبه های متعدد تاریخی و طبیعی آماده پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی است. در میان آثار زیبا در سرزمین نخل و آفتاب کوه های مریخی یا مینیاتوری چابهار با ساختار ویژه شکل بی نظیری از عظمت خداوند را به نمایش گذاشته به طوری که هر فردی با نظاره بر این کوه‌ها خود را در میان شاهکار بزرگ خلقت تصور می‌کند.
کوه‌های مینیاتوری که در میان مردم محلی منطقه به «کلانی» مشهور هستند از سلسله کوه‌هایی است که از منطقه کچو تا خلیج گواتر و به موازات دریا پیش رفته‌اند. این کوه‌ها در جاده ساحلی چابهار– گواتر بعد از تالاب لیپار به طول حدود ۴۵ کیلومتر قابل مشاهده است، جاده چابهار به طرف گواتر بعد از روستای رمین و تالاب لیپار رنگ سبز و آبی دریا، سواحل زرد ماسه‌ای و کوه‌های مینیاتوری چون تابلویی معجزه وار طبیعت زیبای ایران را به نمایش گذاشته است.
ایجاد شیارها و تراش‌های زیبایی در بین این کوه ها وجود دارد که برای هر بیننده‌ای جالب توجه بوده و انواع فسیل‌های حیوانات دریایی در این کوه ها قابل مشاهده است که نشان از زیر آب بودن این منطقه در سال‌های دور دارد. این کوه ها چاک چاک هستند و اشکالی نامانوس و فاقد پوشش گیاهی دارند به دلیل همین غیرعادی بودنشان در سال های اخیر و در میان گردشگران به کوه‌های مریخی شهرت یافته اند.
فرآیندهای تکتونیکی به دلیل فرورانش پوسته عمان به زیر مکران و فرسایش آبی و بادی مهمترین دلایل شکل گیری این کوه ها بوده که سبب به وجود آمدن یکی از جذاب ترین و کم نظیر ترین پدیده‌های زمین شناسی شده است. کوه‌های مریخی از جنس سنگ‌های رسوبی با ترکیبات مارن، رس و آهک به رنگ سفید مایل به طوسی است که در اثر فرسایش، شیارهای زیبایی بر آن ها ایجاد شده است.
ارتفاع کوه های مریخی در نقاط مختلف متفاوت است به طوری که برخی از آن ها پنج متر و برخی دیگر بیش از ۱۰۰ متر ارتفاع دارند. نظیر این رشته کوه ها را می توان در هزار دره شرق تهران که از ماسه سنگ های کنگلومرائی و به مقدار کمی رسوبات رسی تشکیل شده است، یافت.
کوه های مریخی از نظر اقتصادی برای مردم منطقه اهمیت ویژه‌ای دارد به طوری که می توان از مواد اصلی سازنده آن‌ها که به طور عمده مارن، رس و ترکیبات آهکی است در تولید سیمان و هم چنین ساخت آجر استفاده کرد.به گفته کارشناسان، این منطقه باید به عنوان یک ژئوپارک ثبت جهانی شود زیرا ظرفیت های زیادی برای جذب گردشگر و درآمدزایی برای مردم منطقه دارد.
کوه های زیبای مریخی از نوع رسوبی هستند و به علت فرسایش سریع در برابر باد و باران به شکل دندانه دندانه و پر از لبه ها و چاک های مکرر درآمده اند که بومیان این منطقه به سبب شکل غیرعادیشان، از آن ها با عنوان کوه‌های مریخی نیز یاد می کنند.شیارها و تراش های زیبای این کوه‌ها که فاقد هر گونه پوشش گیاهی هستند منظره ای رویایی و خیال انگیز را خلق کرده است.