لیست داروهای ممنوعه برای سفراربعین

عسکرجلالیان معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری توصیه‌هایی را خطاب به زائران اربعین حسینی مطرح کرده است کرد که در آن لیست داروهای ممنوعه خودنمایی می‌کند.

وی گفت: شایسته است زائرین محترم قبل از تشرف نسبت به دستورالعمل‌ها و قوانین کشور عراق دقت کافی به عمل آورند. زائران گرامی از به همراه داشتن قرص‌های “استامینوفن کدئین‌دار”، “دیازپام”، “فلورازپام”، “ترامادول”، “متادون”، “بوپرنورفین “(b2) و همچنین داروهای مربوط به بیماری صرع و سرطان که به نوعی دارای ترکیبات مخدر است و هرگونه داروی گیاهی شبهه‌ناک خودداری کنند.

جلالیان افزود: در صورت کشف این داروها، ضمن ممانعت از ادامه سفر، برای زائر پرونده قضائی تشکیل می‌شود و این مسأله جدا از مشکلات شخصی برای فرد و خانواده او، هزینه‌های سیاسی نیز به کشور تحمیل خواهد کرد. زائرانی که به هر دلیل نیاز به استفاده از دارو دارند برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل، نسخه انگلیسی یا عربی داروهای خود را به همراه داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به تجارب دستگیری ایرانیان در خارج از کشور به دلیل همراه داشتن داروهای ممنوعه که گاه منجر به محکومیت‌های ناعادلانه برای آن ها شده است، تأکید می‌شود از قبول امانات اشخاص ناشناس خودداری کنند و در تمامی مراحل سفر از گذرنامه و مدارک شناسایی خود مراقبت کنند.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری افزود: در صورت کشف مواد مخدر و روان‌گردان از هر زائر، به موجب ماده ۱۷ قانون مبارزه با مواد مخدر، فرد متخلف در مرحله اول یک تا ۵ سال و در مرحله دوم ۵ تا ۱۵ سال ممنوع‌الخروج خواهد شد.

وی در پایان تأکید کرد: از زائران اربعین تقاضا می‌شود به قوانین کشور عراق احترام بگذارند و به تذکرات مأموران ایرانی توجه جدی داشته باشند.