كروناوعزم ملي يادگيري✍️ حجت اله عباسی *

اگر چه کرونا موجب تعطیلی نظام آموزشی در فضای واقعی شده ولی عزم ملی یادگیری در فضای مجازی تكوين يافته و سرمایه اجتماعی بزرگی را به ارمغان آورده است.

نبرد بی امان انسان با بلایا و فجایع زيست محيطي در طول تاریخ استمرار داشته و البته پیروز دائمی این آوردگاه انسان بوده است. ویروس كرونا ساکنان کره زمین را در فضاي واقعي به چالش طلبیده و خسارات جبران ناپذير انساني ببار آورده است، اما در دست اندازی به ساحت فضاي مجازی ناتوان بوده است.

با تعطيلي نظام آموزشی کشور به علت فاصله گذاری اجتماعی روند آموزش در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي و مدارس متوقف شد. مدیران دانشگاه ها و آموزش و پرورش برای عبور از چنین بحرانی در دهه سوم اسفند سال پیش با هدف غلبه بر تلاطم و عدم اطمينان های محيطي با تشكيل كلاس هاي مجازي، نظام آموزشی نوینی را طراحی کردند.

هر چند با كوچ نظام آموزشي به فضاي مجازي، مشكلات ريز و درشتي خودنمايي كرد ولي بايد اذعان داشت يكي از دستاوردهاي كرونا ارتقاي گسترده سطح دانش فني و توانمندي استادان، معلمان، دانشجويان و دانش آموزان در فضای مجازی است كه در یک همکاری دسته جمعی عزم ملی را به نمایش گذاشته و البته دستاورد جديدي در نظام آموزشی کشور محسوب می شود.

يادگيري سازماني كه در همين مدت نه چندان زياد در كشور رخ داده بي نظير است. حدود 75 درصد استادان دانشگاه هاي دولتي و غيرانتفاعی در حال حاضر با اين نرم افزارها و کاربرد آن ها از راه دور آشنا شده اند. استادان و معلمان، دانشجويان و دانش آموزان با ارايه تجربيات خود به يكديگر و البته با حمایت بیدریغ کارشناسان بخش فنی موسسات آموزشی، فصل نوینی را در روند آموزش كشور و به ويژه آموزش عالي آغاز کرده اند.

بنا بر اعلام وزرات فرهنگ و آموزش عالي، با توجه به آمار بالای دانشگاه های بزرگ و نیز دانشگاه پیام نور، بیش از ۷۰ درصد جمعیت دانشجویی تحت پوشش وزارت علوم، در حال دریافت خدمات به صورت الکترونیکی هستند.

در دانشگاه ازاد اسلامي نيز آنچنان که بیان شده آمارها مشابه است و حدود 75 درصد دانشجويان تحت پوشش آموزش مجازي قرار گرفته اند و البته این آمارها روز بروز افزایش می یابند.

آنچه می تواند این دستاورد جدید را غنی کند، کمک به حل مشکلات سخت افرازی و نرم افزاری استادان، معلمان، دانشجویان، دانش آموزان، ارایه اینترنت مطمئن و پرسرعت و رایگان و تقویت زیرساخت موسسات آموزشی کشور است.

  • مدرس دانشگاه و دکتری مدیریت رسانه