قزوین در بحران کم آبی و نشست زمین

محمدمهدی اعلایی، استاندار قزوین گفت: اگر اعتبارات مدیریت بحران، به صورت صحیح و درست در مسیر امدادرسانی هزینه شود دیگر مشکلات کنونی وجود نخواهد داشت بنابراین این موضوع و راه‌اندازی این صندوق در استان باید مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر در بحث کم آبی و فرونشست زمین که ۲ مسئله مهم در استان است باید از تیم‌های دانش بنیان استفاده کنیم و هم اکنون تیم ویژه‌ای برای بررسی بحران مدیریت آب در استان تشکیل شده است که به زودی نتایج بررسیهای آنها اعلام می شود.

به گزارش پایگاه خبری معیارپرس به نقل از ارتباط امروز، محمدمهدی اعلایی در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که در استانداری قزوین برگزار شد، بیان کرد: ایجاد صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی منجر به ایجاد اطمینان خاطر و آسودگی شهروندانی می‌شود که در معرض حوادث طبیعی هستند.

در ادامه گزارش روابط عمومی استانداری قزوین که این سخنان را مخابره کرده، به نقل از استاندار آمده است: متأسفانه از گذشته تاکنون مدیریت بحران در کشور با یک چرخه معیوب در حال انجام است. زیرا وظیفه ذاتی دولت، امدادرسانی به حادثه دیدگان است نه جبران خسارت و چون این فرآیند به خوبی و به درستی انجام نمی‌شود دولت وارد چرخه جبران خسارت می‌شود.

برای شناخت مدیریت بحران و آسیب پذیری مناطق در برابر بلایای طبیعی، بررسی عامل‌های اصلی مؤثر در آسیب پذیری مدیریت بحران ضروری است.استاندار قزوین با بیان اینکه ما باید یک سناریوی مشخص برای وقوع حوادث و بحران‌ها داشته باشم تا غافلگیر نشویم، تصریح کرد: باید ضریب آسیب پذیری حوادث تعیین شود و پس از آن با اولویت بندی لازم، برنامه‌ها عملیاتی گردد.