فکرخوانی بادقت ۷۹درصد

جرعه ای ازجهان دانش  بهارسادات موسوی

[گزارش ازپژوهش های تازه]

فکر خوانی با دقت ۷۹ درصد

محققان با توسعه فناوری جدیدی که می تواند محاورات ذهنی افراد را با ۷۹ درصد دقت رمزگشایی کند، به خواندن فکر افراد یک قدم نزدیک تر شدند.

به گزارش دیلی میل، برخی افراد به دلیل بیماری یا جراحت نمی توانند صحبت کنند اما این دستگاه هایی که رابط مغز و ماشین نامیده می شوند می توانند قدرت برقراری ارتباط را دوباره به این افراد ببخشند.

رابط های ذهنی افراد که به عنوان رمزگشای صحبت نیز شناخته می شوند، می توانند فعالیت مغزی را هنگام گفتگویی که در مغز افراد انجام می شود یا همان حرف هایی که بدون هیچ گونه صدا یا حرکتی در ذهن افراد وجود دارد و بعدا به صورت زبانی بیان می شودرا، ردیابی کنند.

تاکنون دستیابی به این سطح از دقت بسیار مشکل بوده است. اما محققان انستیتو فناوری کالیفرنیا دستگاه کوچکی ابداع و در مناطق خاصی از مغز دو فرد نصب کردند. از دو شرکت کننده در تحقیق پس از دریافت محرک های گفتاری یا بصری خواسته شد تا به یک کلمه به عنوان مثال قاشق، پایتون یا میدان جنگ در ذهن خود فکر کنند.
محققان توانستند کلماتی که در ذهن افراد بیان می شد را با دقت ۷۹ درصد رمزگشایی کنند. این امر با کمک الکترودهایی انجام شد که به بخشی از مغز به نام شکنج سوپرا مارژینال(واقع در لوبول تحتانی لوب آهیانه ای) چسبانده شده بودند. این بخش از مغز نقش مهمی در پردازش زبان گفتاری و محاوره ای دارد. در هر حال ، الکترودهای مذکور توانستند استراتژی های حرف زدن داخل مغز از جمله خوانش لغات در سکوت و تجسم شی که با کلمات توصیف می شود را رمزگشایی کنند..

 1. این فناوری براساس همان مبنایی فعالیت می کند که دیگر ابزارهای رابط مغز و ماشین مانند تراشه نورالینک کار می کنند. البته باید تحقیقات بیشتری با حضور شرکت کنندگان بیشتر و کلمات تازه انجام شود تا این فناوری بهبود یابد
 2. کشف پرجرم‌ترین سیاه‌چاله ستاره‌ای کهکشان راه شیریاخترشناسان پرجرم‌ترین سیاه‌چاله ستاره‌ای (Stellar black hole) را که تاکنون در کهکشان شیری کشف شده است، شناسایی کردند. این سیاه‌چاله براساس داده‌های مأموریت گایا آژانس فضایی اروپا مشاهده شد. داده‌های تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا (ESO’s VLT) و دیگر رصدخانه‌های زمینی برای تأیید جرم این سیاه‌چاله مورد استفاده قرار گرفت و محققان جرم آن را ۳۳ برابر خورشید محاسبه کردند.براساس مقاله منتشرشده در Astronomy and Astrophysics، سیاه‌چاله ستاره‌ای کشف‌شده با نام «گایا BH۳» حالا از سیاه‌چاله قبلی (Cygnus X-۱) که تنها ۲۱ برابر خورشید جرم داشت، جلو زده است. گایا BH۳ در صورت فلکی عقاب (Aquila)، در فاصله تقریباً ۲۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد. اگرچه این سیاه‌چاله ستاره‌ای چندین برابر خورشید دارای جرم است، اما در یک تصویر کلان‌تر، چنین جرمی چندان سنگین محسوب نمی‌شود.

  محققان طی بررسی داده‌های مأموریت گایا آژانس فضایی اروپا (رصدخانه فضایی که از سال ۲۰۱۳ شروع به کار کرد) توانستند گایا BH۳ را کشف کنند. مأموریت گایا با هدف ساختن دقیق‌ترین نقشه سه‌بعدی از کهکشان ما درحال انجام است.

  نکته قابل توجه این است که این سیاه‌چاله بسیار نزدیک به ما است و در فاصله ۲۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد؛ به عبارتی این سیاه‌چاله دومین سیاه‌چاله شناخته‌شده نزدیک به زمین است.

  ستاره‌شناسان سیاه‌چاله‌های پرجرم مشابهی را در خارج از کهکشان ما نیز یافته و این نظریه را مطرح کرده‌اند که ممکن است این سیاه‌چاله‌ها از فروپاشی ستارگانی با عناصر بسیار سنگین‌تر از هیدروژن و هلیوم شکل گرفته باشند. مطابق فرضیه محققان، این ستاره‌ها در طول عمر خود جرم کمی از دست می‌دهند و به این ترتیب مواد بیشتری برای تولید سیاه‌چاله‌های با جرم بالا پس از مرگشان باقی می‌ماند.

 3. رایانه‌های مایکروسافت هم به هوش مصنوعی مبتلا شدندمایکروسافت دسته جدیدی از رایانه های شخصی با ویژگی های هوش مصنوعی رونمایی کرد. به گزارش رویترز، این درحالی است که شرکت سعی دارد این فناوری نوظهور را در محصولات مختلفش به کار گیرد و با گوگل و اپل در این زمینه رقابت کند.ساتیا نادلا مدیر ارشد اجرایی این شرکت رایانه های شخصی به نام «کوپایلوت پلاس»(+Copilot) را رونمایی و اعلام کرد مایکروسافت و طیفی از تولید کنندگان از جمله ایسر، ایسوس تک کامپیوتر این محصول را می فروشند.
  مایکروسافت در حالی لپ تاپ های جدید را رونمایی کرد که ارزش سهام آن به سطح بی سابقه ای رسیده بود. این رایانه ها می توانند فعالیت های هوش مصنوعی را بدون نیاز به مراکز داده ابررایانشی کنترل کنند و قیمت پایه آن ها هزار دلار است. این دستگاه ها از ۱۸ ژوئن آماده بارگیری هستند. قابلیت افزودن داده های هوش مصنوعی به طور مستقیم به رایانه ها، ویژگی Recall را به محصولات کوپایلوت پلاس اضافه کرده است.
  این شرکت نشان داد دستیار صوتی کوپایلوت آن مانند یک مربی مجازی عمل می کند تا کاربر را هنگام بازی ویدئوی Minecraft راهنمایی کند.

  یوسف مهدی مدیر بخش بازاریابی مصرف کننده مایکروسافت اعلام کرد این شرکت پیش بینی می کند ۵۰ میلیون رایانه هوش مصنوعی در سال آینده فروخته شوند. به گفته او دستیار هوش مصنوعی سریع تر که به طور مستقیم روی رایانه فعال می شود، متقاعد کننده ترین دلیل برای ارتقای دستگاه فرد است.

  همچنین مدیران ارشد اجرایی مایکروسافت اعلام کردند جی پی تی — ۴o که جدیدترین نسخه چت جی پی تی به حساب می آید به زودی به عنوان بخشی از کوپایلوت عرضه می شود.

  این شرکت نسل جدیدی از تبلت های سرفیس پرو و لپ تاپ های سرفیس مجهز به تراشه کوالکام و مبتنی بر ساختار ARM را نیز رونمایی کرد. همچنین فناوری به نام Prism معرفی شد که کمک می کند نرم افزارهای مخصوص تراشه های اینتل و AMD روی تراشه های شرکت ARM فعال شوند.

  به نوشته انگجت، مایکروسافت پینت(Paint) با کمک ابزار جدیدی به نام Cocreator قابلیت تولید عکس می یابد. این ابزار به وسیله الگوریتم های مبتنی انتشار( diffusion –based algorithms) می تواند براساس متن و همچنین طراحی اولیه در اپ پینت، عکس بسازد.
  این شرکت از مدت ها قبل مشغول آزمایش تولید عکس با هوش مصنوعی در پینت است و نسخه های اولیه Cocreator برای توسعه دهندگان و کارشناسان ویندوز از پاییز سال گذشته میلادی در دسترس بوده است. اما با معرفی رایانه های Copilot+ اکنون ویژگی به طور رسمی ارائه شده است.

 4. اسپیس ایکس ماهواره ژاپنی — اروپایی را به مدار زمین بردیک موشک فالکون۹ ماهواره EarthCARE را از مقر فضایی وندربرگ در کالیفرنیا  به مدار زمین برد.به گزارش اسپیس، بوستر فالکون ۹ که در این ماموریت به کار رفته بود، برای هفتمین بار به فضا رفته بود. بوستر مذکور حدود ۲.۵ دقیقه پس از پرتاب به طور موفقیت آمیز در مقر فضایی وندربرگ فرود آمد. بوستر بالای ماهواره مذکور را به مدار تعیین شده برد.

  ماهواره EarthCARE یک پروژه همکاری بین اتحادیه اروپا و ژاپن است. ماموریت مذکور نقش ابرها و ذرات آئروسل ها در منعکس کردن اشعه های خورشیدی به فضا و به دام انداختن اشعه های مادون سرخ منتشر شده از سطح زمین را بررسی می کند.این ماهواره در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری زمین قرار می گیرد و در مدار زمین هماهنگ حرکت می کند.

  این دومین پرتابی بود که اسپیس ایکس دریک روز انجام داد. این شرکت هم چنین مجموعه ای از ماهواره های اینترنتی استارلینک را از مقر فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا به مدار زمین برد.