غربالگری ۷۱ میلیون نفر

وزیر بهداشت، با اشاره به نشست مجازی وزرای بهداشت جهان، به ارائه گزارشی از وضعیت کرونا در ایران پرداخت.

سعید نمکی، بعد از ظهر پنج شنبه در گفتگوی زنده شبکه خبر، گفت: در این اجلاس، از ایران به عنوان یکی از ۶ کشور برگزیده برای انتقال تجربیات نام برده شد و این یک افتخار برای کشورمان است.

وی افزود: ایران از منطقه شرق مدیترانه برای انتقال تجربیات موفق کرونایی انتخاب شده است.

نمکی گفت: این افتخار در حالی نصیب ایران شده است که باید بدانیم در اوج تحریم‌ها و گرفتاری‌ها قرار داریم.

وزیر بهداشت با اشاره به کاهش آمار مرگ و میر کرونا به یک سوم در کشور، افزود: موارد ابتلاء به ۴۰ درصد کاهش یافت.

وی ادامه داد: اگر این دستاوردها را با همین سرعت ادامه دهیم، یک رکورد جهانی خواهد شد.

وزیر بهداشت، با عنوان این مطلب که ما از همان ابتدا آمادگی پذیرش بیماران را داشتیم، گفت: هیچ گروه سنی را دور از رسیدگی‌ها نداشتیم، حتی یک مورد غیر کرونایی اورژانسی را رد نکردیم.

نمکی تاکید کرد: میزان بهبود یافتگان نیز یک رکورد است. این در حالی است که باید بدانیم میزان تخت بیمارستانی در کشور ما ۱.۶ به ازای هر هزار نفر جمعیت است، اما کشورهای اروپایی حداقل ۵ تخت بیمارستانی به ازای هر هزار نفر جمعیت دارند. ضمن این که در بحث نیروی پرستاری نیز به شدت از استانداردها عقب هستیم.

وی افزود: آنچه سربار بیمارستانی را کم کرد، طرح بسیج ملی مقابله با کرونا بود. برای ۸۰ میلیون ایرانی پرونده الکترونیک سلامت تشکیل داده ایم و بیش از ۷۱ میلیون نفر در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا، غربالگری شده اند.

وزیر بهداشت در ادامه به موضوعات مطرح شده در اجلاس امروز اشاره کرد و گفت: ما از سازمان جهانی بهداشت خواستیم که برای برداشتن تحریم‌های کشورمان تلاش کنند. ضمن این که، طرح فاصله گذاری هوشمند را برای جهانیان تشریح کردیم.

نمکی در پایان خطاب به مردم، گفت: این دستاوردها حاصل تلاش و زحمات کادر بهداشت و درمان و همدلی و وفاق دستگاه‌های مختلف است. بنابراین، اگر مغرور این دستاوردها شویم، ممکن است منجر به سرافکندگی بین المللی شود.