شهر مادها بر بام گردشگری ایران

تکه‌ای از من تکه‌ای از زمین

مریم سادات موسوی

معیارپرس – شهر امروزی ملایریاهمان “مِل‌آگر” باستان، تجلی‌گاه هنر و معماری ایران زمین بوده که به شهر مادها شناخته شده و شهری نهفته در آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی است.
مِل‌آگر(در زبان ماد به نام سرزمین آتش) تنها شهر ایران است که اثری از دوران مادها را در خود به یادگار دارد.
ملایر شهری تاریخی در غرب ایران است که در فاصله ۳۸۶ کیلومتری غرب پایتخت و در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی همدان واقع شده‌ و از نظر جمعیت دومین شهر بزرگ استان همدان با جمعیتی بیش از ۳۰۰ هزار نفر به‌شمار می‌آید.

تاکنون بیش از ۳۵۰ اثر و بنای تاریخی در شهرستان ملایر شناسایی شده که بیش از ۲۰۰ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. در کنار این آثار تاریخی، جاذبه‌های طبیعی و دست‌ساز ملایر، تکمیل کننده پازل گردشگری شهر مادها است که سالانه مقصد گردشگران بسیاری از خارج و داخل کشور است.

فهرست دیدنی های ملایر

ارگ باستانی نوشیجان که بر بام گردشگری خارجی این شهرستان نشسته، زندگی سه دوره ماد، هخامنشی و اشکانیان را نشان می‌دهد، به طوری‌که زندگی در دوره مادها، از بقیه دوران‌ها شاخص‌تر است و با تعیین حریم مجموعه، محوطه سازی، ایجاد کمپینگ و تجهیزات گردشگری سالانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بی‌شماری است.

خانه تاریخی لطفعلیان که با کاربری موزه ، معرف آداب، رسوم، تاریخ و فرهنگ این شهر است، پس از ارگ باستانی نوشیجان دومین مقصد مهم گردشگران داخلی و خارجی و بخشی از یک مجموعه مسکونی به یادگار مانده از دوره قاجار که سازنده و مالک اولیه خانه ، مرحوم محسن مصدقی معروف به مصدق المالک بوده است.

در کنار دیگر آثار و بنای تاریخی ملایر همچون یخدان میرفتاح که بر اثر سیل سال ۱۳۹۸ گنبد آن فروریخت و هم اکنون در حال مرمت و بازسازی است، آرامگاه سیف‌الدوله، آرامگاه باباحسین، مسجد تاریخی سیفیه، قلعه پری، قلعه دامون (بهرام چوبین)، کاروانسرای شیخ‌الملوک، تپه گونسبان، برج بیدکُرپه و ده‌ها و صدها اثر تاریخی، آثار و جاذبه‌های طبیعی و دست‌ساز طی سال های اخیر در این شهرستان شناسایی شده که در عرصه گردشگری کشور یکّه‌تازی می‌کند و در امتداد گردشگری، مرزهای کشور را پشت سر گذاشته است.

البته از بازار سنتی و تاریخی ملایر نمی‌توان گذشت و حداقل یک نصف روز را باید در فضای به یاد ماندنی و شلوغ بازار گذراند، این بازار شامل ۲ راسته شمالی جنوبی و شرقی غربی است و سبک معماری آن اصیل و سنتی و به شیوه خطی و ارگانیک و در دوره شیخ‌الملوک بنا شده و افرادی همچون مهرعلیخان و ابوالقاسم‌خان نوردی و میرفتاح آن را گسترش داده‌اند.

از نمونه‌های دیگر این مقاصد نوظهور گردشگری در ملایر، مجموعه تفریحی و توریستی بام ملایر، جاده سلامت، پارک‌ها و دریاچه‌های مصنوعی که در دلِ خود پروژه‌های عظیم گردشگری را جا داده است و با تدابیر بلندمدت برنامه‌ریزان آن، موجب جذب گردشگران و مسافران زیادی در طول سال به ویژه عید نوروز شده است.

اما در وصف مینی‌وُرلد یا همان جهان کوچک هر چه بگوئیم، باز هم کم است، به تعبیری می‌توان دور دنیا را در ۸۰ دقیقه با سفر به مینی‌وُرلد طی کرد.

بام ملایر

مجموعه تفریحی و توریستی بام ملایر نیز یکی از قطب‌های مهم گردشگری استان همدان به وسعت ۴۶۰ هکتار است که در شمالی‌ترین نقطه این شهر به عنوان کمربند سبز و دهکده توریستی احداث شده و در طول سال بیشترین میزان گردشگران را به خود اختصاص می‌دهد، تاکنون بیش از ۱۲ طرح گردشگری همچون آبشار بام، رستوران‌های سنتی، کلاسیک و مدرن به صورت جزیره‌ای، رودخانه‌های مصنوعی، آبشار، مُتل و نورپردازی در این مجموعه در دست اجرا است و می‌تواند تکمیل کننده صنعت گردشگری شهر جهانی انگور و شهر ملی مبل و منبت باشد.

شهری درزیرزمین

شهر زیرزمینی دستکند”سامن” اما در حوزه گردشگری حرف‌ها بسیار دارد، ظرفیتی پنهان در حوزه گردشگری که با تاریخی کهن از دوره اشکانیان، مهیای پذیرش گردشگرانی از داخل و خارج کشور است تا نماد کُهن بودن این شهر را به رخ دنیا بکشد.
دستکند سامن این گنجینه خفته در اعماق زمین، تلاش می‌کند سهمی قابل توجه در صنعت گردشگری استان و کشور جذب کند، فرصت ناب گردشگری که سال ۱۳۸۴ از دل زمین سر برآورد و تاکنون ۶ فصل از این دستکند کاوش شده است.

تقویم گردشگری کشاورزی

در کنار جاذبه‌های تاریخی و طبیعی شهرستان ملایر، گردشگری کشاورزی و روستایی ملایر از آن دست مقاصد نوظهور گردشگری است که با توجه به ثبت ملی مرواربافی، ثبت جهانی نظام تولید انگور و رویدادهایی همچون جشنواره آلبالو بخش زند، شیره‌پزی مانیزان در محور درّه جهانی جوزان و جشنواره گردو و بادام، ثبت میراث ناملموسی همچون آئین‌ها و مشتقات انگور،می تواندگردشگران رابه خودجذب کند.

به دلیل وجود ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شهرستان ملایر در حوزه‌های مختلف به ویژه کشاورزی، ماه مهر را فصل گردشگری کشاورزی ملایر نامیده‌اند تا از این گذرگاه ظرفیت‌های گردشگری مِل‌آگر در حوزه کشاورزی معرفی شود و گردشگران بی‌شماری برای حضور در شهر جهانی انگور برنامه ریزی کنند. در این راستا ملایر به عنوان شهر جهانی انگور، میزبان جشنواره شیره‌پزی سنتی مانیزان، خوشه برتر انگور، جشن برداشت انگور، جشنواره شوریجات سامن و جشنواره گردو و بادام علی‌آباد دمق است تا گردشگران روستا به روستا و شهر به شهر، هیجان گردگشگری را لمس کنند.

در امتداد ترسیم تقویم گردشگری کشاورزی و جشنواره‌های گردشگری، همزمان با روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی، سامن شهری به قدمت هزاره‌ها ،میزبان جشنواره گردشگری “در مسیر سفیدکوه” است تا بتواند ضمن ایجاد شور و نشاط در روستاهای دارای ظرفیت بکر گردشگری، به عنوان نماد گردشگری جنوبی‌ترین شهر استان همدان مطرح شود.

شهرجهانی مبلمان

کسب برند جهانی مبلمان منبت ملایر ظرفیتی منحصر به فرد برای توسعه گردشگری این شهرستان است که برگزاری جشنواره‌های مبلمان منبت

وتبلیغات بیش از ۳۰ هزار ثانیه‌ای این هنرصنعت، در تکمیل گردشگری و معرفی این برند اثرگذار بوده است.

“مل آگر”دیدنی های بی شماری داردکه گردشگران به هنگام دیدارازآثارتاریخی یاطبیعی این منطقه باستانی، خود،درگذرازدیدنی ای به دیدنی دیگر،کشف خواهندکرد…