شاهراه ارتباطی غرب آزادراه ندارد

کردستان در حوزه راه و شاخص‌های بهره‌مندی از این ظرفیت یکی از استان‌های محروم کشور بوده و اقدامات صورت گرفته از سوی دولت‌های مختلف، تاکنون برای توسعه این بخش مؤثر نبوده است.

راه به‌عنوان عنصری مهم در پیشبرد اهداف صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و کشاورزی هر جامعه محسوب می‌شود و از مهم‌ترین شاخص‌های مقایسه‌ای در میزان توسعه‌یافتگی یک شهر، استان و یا کشور، طول راه‌های آن برحسب طبقه‌بندی نسبت به جمعیت و یا سطح منطقه به شمار می‌رود.

استان کردستان به‌عنوان یکی از استان‌های مرزی کشور و مسیر ارتباطی بین شماری از استان‌های شمال غرب و جنوب غرب، به‌عنوان یکی از کریدورهای مهم ارتباطی در کشور مطرح است و به همین دلیل وجود مسیرهای مختلف ارتباطی در این استان یکی از نیازهای لازم و حیاتی به شمار می‌رود.

در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات و تلاش‌های مختلفی در راستای توسعه شبکه زیرساختی راه در استان کردستان صورت گرفته است ولی به دلیل محرومیت‌های قبلی و هم چنین نبود برنامه‌ریزی مناسب، همچنان کردستان در شاخص‌های مختلف حوزه راه یکی از استان‌های کم برخوردار کشور به شمار می‌رود.

مشکلات ارتباط ریلی و هوایی

طبق آخرین آمار اعلام‌شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، هم‌اکنون استان کردستان حدود هفت هزار و ۷۱۵ کیلومتر راه دارد که از این میزان ۶ هزار و ۱۸۰ کیلومتر آن راه روستایی و هزار و ۵۳۵ کیلومتر آن راه بین‌شهری است.

در حال حاضر تنها فرودگاه سنندج در استان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که در طول روز فقط یک پرواز و فقط به مقصد تهران داردبر اساس این گزارش، در حال حاضر ۳۲۵ کیلومتر از کل راه‌های بین‌شهری استان بزرگراه و یک‌هزار و ۲۱۰ کیلومتر آن با مشخصات جاده اصلی، راه‌های فرعی و عریض و راه‌های فرعی درجه‌یک و دو است.

در کنار راه و جاده، کردستان در دو بخش دیگر ارتباطی شامل ارتباط هوایی و قطار هم استان کم برخورداری در کشور است چراکه در حال حاضر تنها فرودگاه سنندج در استان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که در طول روز فقط یک پرواز و فقط به مقصد تهران دارد.

در بخش ارتباط ریلی هم استان کردستان وضعیت به‌مراتب بدتری دارد و هم‌اکنون از معدود استان‌های کشور به شمار می‌رود که هنوز ارتباط ریلی نداشته و پروژه راه‌آهن همدان – سنندج، سال‌هاست در میان وعده‌های عملی نشده مسئولان در دولت‌های متعدد اجرایی نشده است.

سرپرست معاونت مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان  در خصوص وضعیت شاخص‌های جاده‌ای استان، گفت: در حال حاضر از مجموع ۶ هزار و ۱۸۰ کیلومتر راه روستایی در کردستان سه هزار کیلومتر آن آسفالت بوده و سه هزار و ۱۸۰ کیلومتر دیگر نیز خاکی و شوسه است.

شاخص بهره‌مندی از راه آسفالته روستایی در کردستان پایین‌تر از میانگین کشوری

عطا ایران‌منش با اشاره به شاخص‌های بهره‌مندی مردم ساکن در روستاهای کردستان از راه آسفالته، اظهار کرد: میزان بهره‌مندی روستاهای کردستان از راه آسفالته اکنون ۴۸.۵ درصد است که با ۶۵ درصد میانگین کشوری فاصله بسیاری دارد.

وی با اشاره به این که در دولت تدبیر و امید ۸۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت شده و شاخص این حوزه از ۳۶ درصد به ۴۸.۵ درصد رسیده است، افزود: برای رسیدن به میانگین کشوری در حوزه راه روستایی نیازمند به آسفالت هزار و ۱۰۰ کیلومتر دیگر هستیم که اعتباری بالغ‌بر ۷۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد.

سرپرست معاونت مهندسی و ساخت راه و شهرسازی استان کردستان ادامه داد: بر اساس تصمیمات وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۸ احداث راه روستایی از راه و شهرسازی به راهداری سپرده‌شده است و احداث راه‌های جدید و آسفالت راه‌های موجود بر عهده راهداری خواهد بود.

ایران‌منش یادآور شد: در حال حاضر آسفالت ۷۰۰ کیلومتر راه روستایی در دست اجرا است که برای اتمام آن نیاز به ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار است که با توجه به مشکلاتی که در بحث جذب اعتبارات داریم، تاکنون نتوانسته‌ایم این تعهد را محقق کنیم.

کردستان آزاد راه ندارد

وی با بیان این که در کردستان آزادراه نداریم، تصریح کرد: درمجموع یک‌هزار و ۵۳۵ کیلومتر راه اصلی و فرعی در کردستان وجود دارد که تاکنون تنها ۳۲۵ کیلومتر آن به بزرگراه تبدیل‌شده است.

سرپرست معاونت مهندسی و ساخت راه و شهرسازی استان کردستان گفت: در حال حاضر شاخص بهره‌مندی از بزرگراه در کردستان ۱۸ درصد است و با میانگین کشوری که رقمی معادل ۲۴ درصد است، ۶ درصد فاصله‌داریم.

ایران‌منش با اشاره به وضعیت بهره‌مندی کردستان از بزرگراه، اظهار کرد: هم‌اکنون نیز احداث ۶۰ کیلومتر بزرگراه در سطح استان کردستان در دست اجرا است که برای اتمام آن نیاز به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار است.

درحالی‌که معاون اداره کل راه و شهرسازی کردستان از روند رو به رشد فعالیت‌های راه‌سازی در این استان خبر می‌دهد که شماری از پروژه‌های راه‌سازی کردستان به عمری بالای سه دهه رسیده‌اند و همچنان وعده‌ها در خصوص تسریع در افتتاح و بهره‌برداری از آن‌ها از سوی مسئولان کشوری و استانی مطرح می‌شود.

بزرگ‌راه شمال غرب به جنوب هنوز به بهره‌برداری نرسیده است

بزرگراه شمال غرب به جنوب کشور که از مسیر استان کردستان عبور می‌کند و استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه را به جنوب کشور متصل می‌کند، سه دهه است که آغازشده و متأسفانه هنوز بخش زیادی از این مسیر به بهره‌برداری نرسیده است.

بزرگراه شمال غرب به جنوب کشور که از مسیر استان کردستان عبور می‌کند سه دهه است که آغازشده و متأسفانه هنوز بخش زیادی از این مسیر به بهره‌برداری نرسیده استمعاون وزیر راه و شهرسازی در جریان آخرین بازدید از وضعیت پروژه میاندوآب به کرمانشاه که بخش اصلی آن از مسیر استان کردستان عبور می‌کند، گفت: این بزرگراه در استان‌های کردستان و کرمانشاه قرار دارد که ۳۲۰ کیلومتر آن در استان کردستان واقع‌شده است.

خیراله خادمی افزود: تاکنون ۱۲۴ کیلومتر آن در محدوده استان کردستان مورد بهره‌برداری قرارگرفته و ۱۵۱ کیلومتر در دست اجرا است که از این میزان ارزیابی و تملک اراضی ۷۰ کیلومتر آن انجام‌شده است.

خادمی اضافه کرد: ۸۰ کیلومتر از محور میاندوآب – کرمانشاه با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد در حال اجراست و در صورت تأمین اعتبار در سال جاری زیر بار ترافیک می‌رود.

وضعیت و داستان دیگر پروژه‌های راه‌سازی در استان کردستان نیز تعریف چندانی ندارند؛ پروژه سنندج – مریوان به‌عنوان یکی از راه‌های مهم و ترانزیتی در استان کردستان نیز سال‌ها است که در دست احداث قرار دارد و هر بار وعده‌ای جدید در خصوص بهره‌برداری از آن مطرح می‌شود.

وضعیت دیگر پروژه‌های راه‌سازی در کردستان ازجمله پروژه سنندج – قروه هم مشابه است، گردنه صلوات آباد سال‌هاست که در دست اجراست و مسئولان هر بار وعده‌ای تازه را در خصوص افتتاح و بهره‌برداری از آن مطرح می‌کنند.

پروژه‌هایی همچون بیجار – همدان، سنندج – بیجار، سقز – بانه به‌ویژه مسیر گردنه خان، مریوان – مرز رسمی باشماق و بیجار – زنجان از دیگر طرح‌های راه‌سازی در کردستان به شمار می‌روند که سال‌ها است هیچ‌کدام از آن‌ها به بهره‌برداری کامل نرسیده است.

پایان سال ۹۹ وعده اتصال کردستان به خط ریلی در کشور

غیر از پروژه‌های راه‌سازی، کردستان در زمینهٔ ارتباط ریلی نیز از استان‌های محروم کشور است، هرچند بیش از بیست سال است در خصوص خط راه‌آهن سنندج- همدان مباحث زیادی مطرح می‌شود، ولی هنوز این پروژه هم به بهره‌برداری نرسیده است.

در جریان آخرین اقدامات صورت گرفته برای تعیین تکلیف این پروژه، اواخر دی‌ماه سال جاری مراسمی برای آغاز عملیات اجرایی احداث ایستگاه راه‌آهن در سنندج برگزار شد و وعده پایان سال ۹۹ برای اتصال سنندج به خطوط ریلی مطرح شد.

استاندار کردستان اواخر دی‌ماه سال جاری در مراسم آغاز عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن سنندج، اظهار کرد: خواسته مردم کردستان در بحث توسعه حمل‌ونقل احداث راه‌آهن بوده و در این دولت با تخصیص اعتبارات لازم وعده‌های داده‌شده در حال تحقق است.

بهمن مرادنیا افزود: وعده دولت برای این پروژه شروع ریل‌گذاری قبل از پایان سال است که طبق برنامه زمان‌بندی‌شده به‌زودی از محورهای سنندج به همدان و همدان به سنندج به‌طور هم‌زمان عملیات آن آغاز و تلاش می‌شود تا پایان سال ۹۹ این پروژه به اتمام برسد.

استان کردستان به دلیل مرزی بودن و همچنین ظرفیت‌های بالای گردشگری و ترانزیت کالا نیازمند جاده‌های ارتباطی و همچنین اتصال به شبکه ریلی است و به همین دلیل انتظار مردم کردستان این است که با اعتبار ویژه و خاص زمینه برای جبران کمبودهای حوزه زیرساخت‌های ارتباطی در این استان فراهم شود.

بدون شک توسعه شبکه راه‌سازی و اتصال کردستان به شبکه ریلی کشور می‌تواند زمینه‌ساز توسعه و پیشرفت بیش‌ازپیش استان در تمامی بخش‌ها شود.

ارتقای زیرساخت‌های استان درزمینهٔ حمل‌ونقل هوایی نیز از دیگر نیازهای جدید در استان کردستان است و ارتقای زیرساخت‌های فرودگاه سنندج و تلاش برای تسریع در احداث فرودگاه سقز ازجمله انتظارات جدی و به‌حق مردم این استان به شمار می‌رود.

منبع:خبرگزاري مهر