سهم تجدیدپذیر‌ها در تولید برق جهان افزایشی شد

 

درسال۲۰۲۲ ، در حالی که همه منابع انرژی تجدید پذیر و نیروی هسته‌ای در سال میلادی گذشته، در مجموع سهم ۳۹ درصدی در تولید برق جهانی داشتند، سهم نیروی خورشیدی ۲۴ درصد و نیروی بادی ۱۷ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ رشد داشت. نیروی بادی و خورشیدی در سال میلادی گذشته، ۸۰ درصد از رشد تقاضای برق جهانی را تامین کرد. با وجود بحران گاز جهانی و سوئیچ بعضی از کشور‌ها به نیروگاه‌های زغال سوز به منظور تامین تقاضا برای برق، تولید برق با استفاده از زغال سنگ، ۱.۱ درصد رشد کرد، اما تولید برق با استفاده از گاز در نتیجه قیمت‌های بالا که استفاده از این سوخت را برای تولید برق گران‌تر کرد، ۰.۲ درصد کاهش داشت.

هر چند انتشار دی اکسید کربن از سوی بخش نیرو طی سال گذشته به میزان ۱.۳ درصد رشد کرد، اما رشد نیروی بادی و خورشیدی، این رشد را آهسته کرد. اگر همه برق تولید نیروی خورشیدی و بادی، قرار بود با استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید شود، آلایندگی بخش نیرو در سال ۲۰۲۲ افزایش ۲۰ درصدی پیدا می‌کرد. با فرض رشد متوسط تقاضا برای برق و برق پاک، پیش بینی می شود تولید سوخت فسیلی امسال ۰.۳ درصد کاهش پیدا کند و با کاهش بزرگ در سال‌های بعدی دنبال شود، زیرا نیروی بادی و خورشیدی بیشتری اضافه خواهد شد.

با دخیل بودن بخش نیرو به عنوان منبع انتشار دی اکسید کربن، آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید این بخش باید نخستین بخشی باشد که تا سال ۲۰۴۰ به آلایندگی صفر می‌رسد و این به معنای آن است که سهم نیروی بادی و خورشیدی در تولید برق جهانی، باید تا سال ۲۰۳۰، به ۴۱ درصد برسد.