سهم ایران از بازار کشورهای همسایه زیر ۲ درصد است

یک نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بازار کشورهای همسایه بالغ بر هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار ظرفیت دارد و سهم ایران زیر ۲ درصد است، درصورتی که اگر سهم خودمان را در بازار کشورهای منطقه بخصوص از محصولات پایین دستی نفت و گاز توسعه دهیم و ۲ برابر کنیم، بیش از ۲۴ میلیارد دلار به درآمدهای ارزی کشور اضافه کرده‌ایم.

مالک شریعتی نیاسر درباره سخنان مقام معظم رهبری درخصوص جدایی اقتصاد از نفت گفت: آن چیزی که رهبری فرمودند جداسازی اقتصاد از خام‌فروشی نفت بود؛ زیرا کشور ما مزیت بزرگی همچون ذخایر نفت و گاز را دارد که در دنیا اول است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر ذخایر نفت و گاز خودمان را به صورت خام بفروشیم، علاوه بر این که یک فرصت بی‌نظیر اقتصادی را از دست داده‌ایم کشور را هم دچار اقتصاد تک محصولی کرده و زمینه را برای اعمال فشار دشمن در تحریم‌ به وجود آورده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: اگر نفت و گاز را به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات پایین‌دستی استفاده کنیم، در واقع علاوه بر این‌که زمینه را برای تحریم‌کنندگان از بین می‌بریم، نفت و گازمان را تحریم‌ناپذیر می‌کنیم؛ زیرا هنگامی که تنوع محصولات زیاد شود، تنوع بازار ایجاد می‌شود که این کار از یک سو تحریم را سخت می‌کند و از سوی دیگر ارزش افزوده بیشتری را برای اقتصاد ما فراهم می‌کند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در بعضی از زنجیره‌های پایین‌دستی محصولات بخصوص در پتروشیمی تا هزار برابر می‌توانیم در محصول نهایی ارزش افزوده ایجاد کنیم، عنوان کرد: اصل موضوع این است که ما محصولات خودمان را از خام‌فروشی تبدیل به فرآورده های قابل استفاده در داخل و خارج کنیم. ما می‌توانیم محصولاتی را بخصوص به کشورهای همسایه صادر کنیم که برای تحقق این مهم نیازمند یک دیپلماسی اقتصادی منطقه‌ای قوی هستیم.

شریعتی‌نیاسر با اشاره به این‌که برای استفاده از بازار منطقه‌ای نیازمند یک عزم ملی و همکاری بین بخشی خصوصا در وزارت‌خانه‌های نفت، صمت و امورخارجه هستیم، گفت: تبدیل مواد اولیه به محصولات نهایی باید با همکاری دو وزارتخانه نفت و صمت صورت گیرد و سپس برای صادرات و ایجاد بازارهای جدید وزارت امور خارجه باید بیش از پیش دیپلماسی اقتصادی را قوی کند.

وی درخصوص اقدامات کمیسیون انرژی برای استفاده از ظرفیت‌های نفتی و گازی کشور در جهت رونق اقتصادی و افزایش ارزش افزوده، گفت: کمیسیون انرژی بحث‌های مختلفی را در این خصوص داشته است و روی ۲ موضوع به صورت ویژه تمرکز شده است. 

عضو کمیسیون انرژی ادامه داد: موضوع اول اجرای درست و دقیق طرح پترو پالایشگاه‌ها از انتهای مرداد ماه ۹۹ است که می‌تواند نقدینگی زیادی را در جامعه جذب کند و اقتصاد ما را خصوصا در بخش سیل نقدینگی از خطرات نجات دهد و ظرفیت جدیدی برای بازار سرمایه در کشور ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر هم این است که زنجیره محصولات صنایع پائین‌دستی پتروشیمی کامل شود که انشاالله با کمک کمیسیون صنایع این کار را از دولت پیگیری خواهیم کرد، زیرا اشتغال‌زایی زیادی برای کشور به ارمغان می‌آورد.

منبع:ايلنا