سفیر ایران در ژاپن: دشمنی آمریکا با مردم ایران به تروریسم سلامت رسیده

سفیر ایران در ژاپن گفت: دشمنی رژیم آمریکا با مردم ایران، مرحله تروریسم سلامت علیه ملت ایران را پیش رو دارد.

مرتضی رحمانی موحد سفیر ایران در ژاپن امروز(چهارشنبه) با حضور در کلوپ خبرنگاران داخلی ژاپن (JNPC) با اشاره به تلاش های ایران در مقابله با کرونا علی‌رغم تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت بزرگ ایران، گفت: تحریم های غیر قانونی آمریکا که در تعارض آشکار با منشور ملل متحد و اساسنامه سازمان بهداشت جهانی است، نه تنها در تلاش‌ها برای کمک به مردم آسیب دیده و مهار شیوع کرونا در ایران مانع جدی ایجاد کرده، بلکه آثار منفی و غیر قابل انکاری بر تمام تلاش‌های ملی، منطقه‌ای و بین المللی برای مهار این ویروس از خود برجای گذاشته است.

وی با اشاره به شیوع گسترده کرونا در بسیاری از کشورها که بدون توجه به مرزها، همه جوامع انسانی را آلوده می کند، تاکید کرد: متاسفانه هر روز بر تعداد کشورهای گرفتار افزوده می شود به طوری که تمام جهان را در معرض تهدید قرار داده بنابراین امروز بیش از هر زمان دیگر لزوم تلاش و همکاری‌ کلیه کشورها فارغ از اختلافات سیاسی و جغرافیایی برای بسیج همه امکانات پزشکی و بهداشتی جهت کمک به کشورهای آلوده به این ویروس ضروری بوده و اقدام فوری و موثر برای مهار این ویروس خطرناک را نمایان ساخته است.

سفیر ایران در ژاپن افزود: در جریان شیوع ویروس کرونا، ایران نیز از این ویروس در امان نماند و علیرغم آن که سیستم سلامت و کادر پزشکی ایران از کارایی بسیار بالایی برخوردار است ولی عدم دسترسی کافی به تجهیزات و اقلام پزشکی و بهداشتی مورد نیاز به دلیل تحریم‌های یک جانبه و غیرانسانی آمریکا، تلاش ها برای مهار این ویروس را با مانع جدی مواجه کرده است.

رحمانی موحد همچنین با اشاره به خروج غیر قانونی آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه و غیر انسانی تحت عنوان فشار حداکثری که تهدیدی علیه بهداشت بین المللی نیز محسوب می شود، تصریح کرد: این اقدامات کار مبارزه با بیماری ناشی از ویروس کرونا در ایران و مسیر دسترسی مردم به امکانات و تسهیلات بهداشتی از جمله تامین اقلام پزشکی و دارویی را با سختی مواجه کرده است.

وی با تاکید بر اینکه دشمنی رژیم آمریکا با مردم ایران وارد مرحله تازه ای شده و تروریسم سلامت را علیه ملت ایران آغاز کرده است، گفت: حق دسترسی به بهداشت و حق حیات یکی از موضوعات مهم حقوق بشری است و ایجاد هر نوع محدودیتی در این زمینه، ناقض این اصل مهم می باشد هر چند که خوشبختانه مقامات برخی از کشورها و سازمان‌های بین المللی با درک این شرایط حساس و ویژه بین المللی، خواستار لغو فوری و جدی همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های پزشکی، دارویی، وسایل آزمایشگاهی و سایر ملزومات پزشکی مورد نیاز ایران شده اند.

سفیر ایران در ژاپن در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به روابط دوستانه و تاریخی ایران و ژاپن، گفت: بر این باوریم که این بار نیز ژاپن همچون گذشته در کنار دولت و ملت ایران بوده و از هیچ کوششی در جهت لغو تحریم های ظالمانه برای کمک به مردم ایران خودداری نخواهد کرد.

روحانی موحد اضافه کرد: ضمن تقدیر و تشکر بابت کمک های انسان دوستانه دولت و ملت ژاپن در جهت مبارزه با این ویروس خطرناک، انتظار می رود ژاپن هم صدا با جامعه بین المللی و در راستای اصول اخلاقی و ملاحظات حقوق بشری، تحریم های ظالمانه آمریکا را نادیده گرفته و خواستار رفع سریع همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های پزشکی آمریکا علیه مردم ایران گردد.

وی همچنین گفت: دولت ایران در خصوص اعلام وضعیت مبتلایان به کرونا در اولین ساعات تشخیص و دو روز قبل از انتخابات مجلس اقدام کرد و شاهد هستیم که این ویروس هیچ مرزی نمی شناسد و بسیاری از مسئولین دیگر کشورها هم مبتلا شدند و دولت ایران در اسرع وقت و با شفافیت و اراده بسیار بالا اقدامات پیشگیرانه را اعمال کرد و هیچ‌گونه اهمال کاری در این زمینه انجام نشد.

سفیر ایران در ژاپن تاکید کرد: امروز شاهد هستید در کشورهایی مثل ایتالیا، قرنطینه انجام شده اما آمار مبتلایان و قربانیان بسیار بالاست. همه اقدامات در چارچوب پروتکل های ملی و همچنین سازمان بهداشت جهانی انجام می شود و ایران در ارتباط تنگاتنگ با این سازمان پروسه کنترل کرونا را با جدیت انجام داده و در کشوری با مردم مذهبی مانند ایران بیش از سه هفته است که کلیه برنامه های مذهبی در همکاری همه نهادها و دستگاه های داخلی متوقف شده است.

رحمانی موحد اظهار داشت: انتظار از جامعه بین الملی این است که بر اساس وظیفه انسانی و تعهدات بین المللی برای مبارزه با این بیماری عالم گیر اقدام کند و از دولت دوست ایران یعنی ژاپن هم انتظار داریم تحریم های یک جانبه را نادیده گرفته و روند عادی دسترسی به امکانات و اقلام پزشکی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه البته از دولت ژاپن در اعطاء کمک تقدیر می کنیم، گفت: اما این اقدامات کافی نیست و باید جریان عادی و جاری اقتصادی و دسترسی ها برقرار باشد که به طور نمونه در حال حاضر شرکت های متعدد ایرانی و ژاپنی علاقه مند برای همکاری در این زمینه و رفع نیازها هستند ولی متاسفانه اقدامات آمریکا مانع جدی در این زمینه است.

سفیر ایران در ژاپن در خصوص آینده سیاسی ایران و به ویژه برجام نیز، افزود: موجودیت برجام از زمان خروج یک جانبه آمریکا به خطر افتاده و ارتباطی به انتخابات ایران ندارد و در حال حاضر شما از کشورهای امضاء کننده برجام، جامعه بین المللی و به ویژه اروپایی ها اثری نمیبینید و اگر خواسته های آمریکا بخواهد بر روح برجام حاکم باشد نمی توان انتظار نتیجه مثبتی را داشت.

رحمانی موحد گفت: تصمیم گیری در مورد آینده برجام هم در مراجع عالی کشور که مجلس یکی از ارکان ان است اتخاذ می شود.

وی در ادامه درباره کمک های چین به ایران،گفت: ایران از سوی برخی از کشورها کمک هایی را دریافت کرده و کشورهای مختلف و از جمله ژاپن یا غیر مستقیم از طریق سازمان های بین المللی و یا مستقیم اقدامات دولت ایران را حمایت کردند و دولت و مردم چین هم کمک های فراوان و تاثیر گذاری داشته اند و باید توجه داشت کنترل این ویروس نیازمند همبستگی جامعه جهانی است.

سفیر ایران در ژاپن در عین حال تصریح کرد: در خصوص برجام اگر رفتار کشورهای باقیمانده درست و مطابق با توافقات بود امروز شاهد وضعیت بهتری بودیم و به نظر می رسد اتحادیه اروپا با درک بی تفاوتی خود تاکنون، وارد عرصه جدیدی شده و تلاش دارد که به حفظ برجام کمک کند و کشورها باید در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل اقدامات ‌جدی تری داشته باشند.

رحمانی موحد در پاسخ به سئوال خبرنگار کیودو در خصوص آمارهای اعلامی از سوی ایران و اقدامات مربوط به کنترل کرونا، افزود: دولت ایران بر خلاف برخی اتهامات و شایعات، به دلیل اهمیتی که برای سلامت و امنیت مردم خود و جهان قائل است، با شفافیت و بدون هیچ گونه پنهان کاری وضعیت موجود و اقدامات مربوطه بر اساس پروتکل های ملی و بین المللی که مانند همه کشورها از سوی وزارت بهداشت انجام می شود را به دقت انجام داده است.

وی افزود: البته نباید فراموش کرد برخی از افراد از جمله مقامات آمریکایی از شیوع این بیماری خوشحال شدند چنان که وزیر تجارت آمریکا اظهار خرسندی کرد که شیوع ویروس باعث رونق تجارت در این کشور خواهد شد و حتی اسم آن را بر خلاف اعلام سازمان بهداشت جهانی، ویروس چینی و یا ووهان نامید و بی تردید این اقدامات و تفاسیر در مورد جان انسان ها سیاسی و تبعیض آمیز است.

سفیر ایران در ژاپن تاکید کرد: اطلاعات، آمارها و فهرست به روز رسانی شده اقدامات جمهوری اسلامی ایران در پایگاه اطلاع رسانی سفارت ایران به طور دقیق قرار دارد که این فهرست نشان ‌می دهد دولت ایران با اهتمام و جدیت لازم برای مقابله با ویروس عمل کرده است.

رحمانی موحد با تاکید بر اینکه نباید این موضوع را با نگاه سیاسی ارزیابی کرد، افزود: وزیر خارجه آمریکا در اقدامی عجولانه ایران را ‌مرکز شیوع کرونا اعلام کرد و بلافاصله سازمان بهداشت جهانی گفت که اروپا مرکز شیوع است و تصریح می کنم که برای مقابله با کرونا باید اقدام جمعی و بدون تبعیض انجام شود.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری در خصوص تاثیر تحریم ها و همچنین حمایت ایران از ژاپن در تعویق المپیک، گفت: تحریم نوعی اعمال سیاست زورمدارانه از سوی کشوری است که ناتوان از درک شرایط و تعامل از طریق دیپلماسی هستند و برای این که بتوانند حرف خودشان را اجرا کنند از ابزار تحریم استفاده می کنند و بنابراین تحریم آثار زیان باری دارد.

وی افزود: به طور نمونه به بانک ها و نهادهای ژاپنی اعلام می شود که اگر همکاری با ایران داشته باشید با جریمه مواجه خواهید شد و اگر از سیاست من تبعیت نکنید در موضوع دیگری با شما تسویه حساب خواهد شد و امروز که ایران به عنوان کشور تحریم شده می خواهد با ویروس کرونا مبارزه کند نیاز به سرمایه، خرید و تامین تجهیزات مورد نیاز و روند عادی تجارت دارد که از سوی آمریکایی ها با تحریم مواجه شده است.

سفیر ایران در ژاپن تصریح کرد: پیشنهاد می کنم شما از بانک های ژاپنی و دستگاه های رسمی این کشور سئوال کنید که چرا نمی توانند تجهیزات بیمارستان‌هایی که دو سال قبل تعهد شده را ارسال نمایند و هیچ پاسخی دریافت نمی کنید مگر اینکه وزارت خانه داری آمریکا ممانعت می کند.

رحمانی موحد اظهار داشت: متاسفانه امروز دنیا گرفتار رژیم دروغگو، زورگو و و تروریست آمریکاست و علیرغم ادعای شفافیت اعلام نمی کنند که از چه زمانی کرونا در آمریکا شیوع یافته است؟

وی با بیان اینکه چرا بیماران کرونایی را به عنوان بیماران آنفولانزا معرفی کرده اند؟،افزود: فهرست سئوالات فراوان دیگر که به جای پاسخ گویی به جهان، فرافکنی و اتهام زنی می کنند و به واقع ادعای مضحک کمک به مردم ایران دارند اما به قول ضرب المثل ایرانی، این رفتار، دوستی خاله خرسه است که باور کردنی نیست.

سفیر ایران در ژاپن در درباره المپیک هم با اظهار تاسف از اینکه برنامه ریزی چند ساله ژاپن به دلیل کرونا با مشکلات مواجه گردیده اعلام کرد: هر تصمیمی که ژاپن و کمیته بین المللی المپیک اتخاذ نمایند را مورد حمایت قرار خواهیم داد.

مهر/