سفر و آلرژی

آلرژی زمانی بروز می کند که سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی واکنش نشان می دهد. این ماده خارجی می تواند چیزی باشد که می خوریم ، با تنفس به ریه وارد می کنیم و یا لمس و تزریق می کنیم. واکنش الرژی می تواند باعث سرفه، عطسه، خارش چشم ها ، آبریزش بینی و گلو درد شود. درمواردی شدید و نادر می تواند باعث کاهش فشار خون و مشکلات تنفسی و حملات آسم و حتی مرگ شود. اما اگر بخواهیم با این مساله به سفر برویم باید چه نکاتی را در نظر بگیریم. در این فرصت به کارهایی که قبل از سفر و حین سفر باید انجام دهیم می پردازیم. 

بهتر از قبل از سفر به پزشک خود مراجعه کنید مخصوصا اگر آلرژی شما شدید عود می کند. پزشکتان می تواند داروهای مناسب برای سفر تجویز کند  و میزان و نحوه ی استفاده از داروهارا برای شما توضیح دهد. اگر سفر خارجی می روید نسخه پزشک مربوط به داروهایی که باید به همراه داشته باشید را ترجمه کنید. در برخی از مرزها و فرودگاه ها بازرسان داروهارا به دور می ریزند یا از شما دلیل به همراه داشتن داروهارا می پرسند. نسخه همراه به شما کمک میکند بدون مشکل داروهارا با خود به داخل کشور مقصد ببرید. .  به یاد داشته باشید داروهایتان در محلی در دسترس باشد مثلا داخل کیفی که با خود به هوایپما می برید و دارو را در چمدان به داخل محفظه بار هواپیما نفرستید چون ممکن است تحویل چمدان با تاخییر همراه شود . سعی کنید کمی بیشتر از میزان مصرف دارو به همراه داشته باشید.

شما می توانید یک لیست از عواملی که آلرژی را در شما بیدار میکند تهیه کنید. مثلا مواد غذایی مانند ماهی، تخم مرغ، بادام زمینی ، و هر آنچه به آن حساسیت غذایی دارید. آیا به نیش حشرات و یا گرده افشانی گیاهان و درختان در بهار حساسیت دارید؟ اگر جایی بروید که هوای آن غبار آلود و گرد و خاک باشد بدن شما چه واکنشی نشان می دهد؟ آیا به  حیوانات حساسیت دارید؟ این لیست حساسیت ها به شما بسیار کمک میکند.

فراموش نکنید حین سفر اگر محصول خوراکی می خرید حتما مواد متشکل آن را بخوانید تا موردی که به آن آلرژی دارید را مصرف نکنید. در رستوران ها و کافه ها هم به کارکنان بگویید به چیزهایی حساسیت دارید  اگر جایگزینی برای شما دارند ارایه دهند .

همیشه بیمه مسافرتی تهیه کنید تا اگز در طول سفر دچار مشکلی شدید بیمه بخشی از هزینه های درمانی شما را پرداخت کند. شماره های اضطراری و اورژانس کشوری که به آن سفر میکنید را پیش از سفر یاد بگیرید. یک کارت از اطلاعات پزشکی خود به زبان انگلیسی در کیف پول یا در جیب خود داشته باشید شامل گروه خونی و اطلاعات مربوط به حساسیت ها و داروهای مورد نیاز که اگز احیانا دچار حمله آلرژی شدید بتوانند به شما کمک کنند.

اگر با خودرو شخصی سفر می کنید  بهتر است قبل از سفر داخل ماشین را خوب تمیز کنید تا گرد و خاک و عوامل حساسیت زا کمتر باشد. در زمانی سفر کنید که نور خورشید و یا ترافیک زیاد نباشد. شیشه های خودرو هنگام حرکت بسته باشد تا گرد گل ها و خاک وارد ماشین نشود. اجازه ندهید کسی در داخل ماشین سیگار بکشد مخصوصا اگر آسم دارید. 

حتما ملافه و روبالشتی از خانه به همراه داشته بشید زیرا ملافه های هتل ممکن است برای شما حساسیت زا باشد.  اگر به حیوانات خانگی حساسیت دارید قبل از رزرو هتل قوانین هتل را بخوانید. هتل هایی هستند که ورود حیوانات خانگی را ممنوع می کنند یا اتاق هایی مناسب فراهم کرده اند. و البته بهتر است اتاقی که برای سیگار ممنوع است را انتخب کنید. 

حساسیت ها ممکن است ما را از سفر کردن منصرف کند. اما با انجام کارهایی که گفته شد و یا راه کارهایی که در تجربه به آن رسیده اید می توانید بدون محدودیت سفر کنید و موانع را پشت سر بگذارید.