سفر به اعماق تاریخ با دیدار از خوزستان

تکه‌ای از من تکه‌ای از زمین

مریم سادات موسوی

اگر قصد سفر به خوزستان را دارید خوب است بدانید که این استان آثار تاریخی و طبیعی بسیار دیدنی دارد که به هر جای استان بروید یکی از آن‌ها را خواهید دید. در این گزارش شما را با بخشی ازآن‌ها آشنا می‌کنیم.

محوطه تاریخی چغازنبیل
چغازنبیل نیایشگاهی باستانی در شوش است که جزء دیدنی‌های جنوب ایران محسوب می‌شود. در زمان عیلامی‌ها و در حدود ۱۲۵۰ سال پیش از میلاد ساخت آن آغاز شد و بعد از حمله آشوری‌ها ناتمام ماند. چغازنبیل در ۱۹۷۹ اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت و جزء معروف ترین بناهای تاریخی ایران محسوب می شود‌. خاورشناسان چغازنبیل را نخستین ساختمان مذهبی ایران می‌دانند.

پل قدیم دزفول
پل دزفول از قدیمی ترین بناهای این شهر و از مناطق بکر جنوب ایران است و با بیش از ۱۷ قرن قدمت، از آن با عنوان قدیمی ترین پل استوار جهان یاد می شود. این پل به دستور شاپور اول پس از پیروزی بر والرین، با به کار گماشتن اسرای رومی در این منطقه ساخته شده است.

آبشارهای شوشتر
سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، جهت بهره‌گیری از نیروی آب به عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده است. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه و جالب هستند. این مکان از بهترین جاهای دیدنی جنوب ایران است.

حرم دانیال نبی (ع)
اگر زمان و انرژی کافی داشتید پیشنهاد می‌کنیم که حرم دانیال نبی را از قلم نیندازید. دانیال نبی از قرن هفتم پیش از میلاد به همراه یهودیان توسط بابلی‌ها به اسارت گرفته شده بود. این آرامگاه در کنار رودخانه شاوور ساخته شده و همه ساله شاهد حضور زائرانی از سراسر جهان است و از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی جنوب ایران است.

قلعه شوش
قلعه شوش از دیدنی‌های جنوب ایران است که حدود ۱۲۰ سال پیش در زمان قاجار ساخته شد و به قلعه فرانسوی‌ها معروف است. طراحی خاص این قلعه باعث شده که خیلی از گردشگران که اطلاعات زیادی درباره تاریخچه قلعه شوش ندارند با دیدن آن فکر کنند قدمت این قلعه برای صدها سال پیش است. چیزی که قلعه شوش را در بین گردشگران معروف کرده آجرهای آن است که از کاخ داریوش گرفته شده است.

آبشار شوی مناطق بکر جنوب ایران
آبشار شوی یکی از مناطق بکر جنوب ایران در دزفول است که به عنوان آبشار “نیاگارا”ی ایران شناخته می‌شود. این آبشار از ارتفاعات رشته کوه زاگرس سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به دریاچه شهیون می‌رسد. همچنین آبشاری دیگر در نزدیکی این آبشار با نام سنگ مار پیش روی شما سبز می شود و برای جابه جایی میان این دو آبشار به ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارید.

مسجد رنگونی ها
چهار گنبد کوچک، دو مناره، ستون، پنجره‌های گنبدی شکل، نقش و نقاره‌های برجسته، گچ بری و… از ویژگی‌های مسجد رنگونی‌ها در آبادان است. مسجد رنگونی‌ها متفاوت‌ترین بنا را در میان مساجد ایران دارد و نشانی از معماری ایرانی در آن نخواهید دید. معماری خاص هندی، این بنا را در شهر متمایز کرده و از جاهای دیدنی جنوب ایران محسوب می‌شود‌. ساخت این مسجد مربوط به دوران قاجار است و در موقعیت مکانی صفر مرزی و کنار رود پهناور اروند قرار دارد.

رود کارون
رود کارون بزرگترین رودخانه ایران است که به علت ارتباط با آب‌های بین المللی و اقیانوس‌های آزاد، شرایط مناسبی جهت حمل و نقل دریایی دارد. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، قدم زدن کنار رود کارون است. این رود قطعا از جذاب‌ترین مناطق بکر جنوب ایران محسوب می‌شود.


پل معلق اهواز
این پل از دیدنی‌های جنوب ایران در شهر اهواز است که در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی ساخته شد و پلی تمام فلزی با پایه‌های بتنی بر روی رودخانه کارون است. این پل یکی از ۸ پل نصب شده روی رودخانه کارون است و اولین پل معلق خاورمیانه در کشور است.

تالاب شادگان
تالاب بین‌‌المللی شادگان یکی از تالاب‌های بزرگ ایران و از مکان‌های دیدنی جنوب ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان ‌است. در این جا می‌توانید از طبیعت زیبا، پرواز پرندگان مهاجر و قایق سواری لذت ببرید.

آتشکده جاویدا

تشکده جاویدا که در شمال شرق مسجد سلیمان قرار دارد، یکی از ابنیه تاریخی خوزستان و از مناطق بکر جنوب ایران محسوب می‌شود که قدمت آن به حدود قرن هفتم پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. بد نیست بدانید که در این آتشکده به هیچ وجه از ملات استفاده نشده و سنگ‌‌ها را بدون هیچ گونه ملاتی بر روی یکدیگر قرار داده‌‌اند و با این وجود هنوز هم پا برجا باقی مانده است.