ساماندهی و توسعه همراه‌سراها در تهران

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران بیان کرد: همزمان با کاهش شیوع کرونا مراجعات بیماران از شهرستان‌ها به پایتخت افزایش یافته و بر همین اساس بازبینی در همراه‌سراها را با همراهی مناطق شهرداری انجام دادیم.

به گزارش پایگاه خبری معیارپرس به نقل از سرویس مدیریت شهری افق تهران، محمدامین توکلی‌زاده معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در صحن شورا حضور یافت و موضوعاتی درباره ماجرای اتوبوس‌خوابی مطرح کرد.

وی با اشاره به معضل بی‌خانمانی در پایتخت اظهار داشت:‌ ساماندهی گرمخانه‌ها در دستور کار قرار گرفته و در حال حاضر بیش از ۲ هزار نفر از طریق گرمخانه‌ها می‌توانند خدمات مربوطه را دریافت کنند و شب‌ها در گرمخانه‌ها اسکان یابند.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران افزود: شهروندان نیز در صورت مشاهده با موارد بی‌خانمانی می‌توانند از طریق سامانه ۱۳۷ به ما اطلاع دهند و راهنمایی‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در مورد همراه‌سراها گفت: همزمان با کاهش شیوع کرونا مراجعات بیماران از شهرستان‌ها به پایتخت افزایش یافته و ما بر همین اساس بازبینی در همراه‌سراها را با همراهی مناطق شهرداری انجام داده‌ایم و اکنون توسعه همراه‌سراها و ساماندهی آنها مدنظر قرار گرفته است.

توکلی‌زاده خاطرنشان کرد: از مددکاران بیمارستان‌ها نیز خواهش کرده‌ایم در صورت مشاهده موارد نیاز به استفاده از همراه‌سرا برای همراهان بیماران آنها را به مراکز مربوطه معرفی کنند.

وی اذعان کرد:‌ ناگفته نماند برخی بنا به دلایل مختلف تمایل استفاده از گرمخانه و یا همراه‌سراها ندارند لذا اتوبوس‌هایی را برای کسانی که  حاضر نیستند و متقاعد نیستند از همراه‌سرا یا گرمخانه استفاده کنند در نظر گرفته‌ایم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران اعلام کرد:‌ در شب‌های سرد این اتوبوس‌ها در میادین اصلی و محل‌های تجمعی استقرار می‌یابند تا به نوعی امکان اسکان موقت برای این افراد ایجاد شود تا در شب‌های سرد این افراد دچار مشکلات بیشتر نشوند.

توکلی‌زاده گفت: همچنین با هماهنگی شهردار تهران پیشنهاد شده بتوانیم از سالن‌های مدیریت بحران در شب‌های سرد جهت حمایت از این افراد بهره‌مند شویم. همچنین در حال صحبت با خیرین در مناطق مختلف از جمله منطقه ۶ هستیم تا محل‌هایی هم خیرین بدین منظور اختصاص دهند.

وی اعلام کرد: اتوبوس‌های شب‌خوابی در برخی از محلات مانند شوش، هرندی، ترمینال جنوب و راه‌آهن استقرار یافته تا در شب‌های سرد و یخبندان شهروندانی که تمایل ندارند به گرمخانه بروند از این اتوبوس‌ها استفاده کنند.

در ادامه مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران گفت:‌ آیا واقعا استفاده از این اتوبوس‌ها برای بی‌خانمان‌ها درست است؟ و آیا این اتوبوس‌ها که قرار است شهروندان برای حمل و نقل از آن استفاده کنند جهت اتوبوس‌خوابی استفاده شود؟

رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد:‌ تا وقتی می‌توانیم فضا و مکان برای این افراد اختصاص دهیم اتوبوس‌خوابی چندان مفهومی ندارد.

در پاسخ صحبت‌های چمران معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران گفت:‌ اتوبوس‌ها از نوع بی آر تی نیست و بنا داریم این اتوبوس‌ها کلا جدا از اتوبوس‌های حمل و نقل باشد و مددکار هم در این اتوبوس‌ها استقرار یابد.