رونمایی ازنخستین موتورشش سیلندربنزینی

یک جرعه ازجهان دانشبهارسادات موسوی

[ گزارش ازپژوهش های تازه]

رونمایی ازنخستین موتور شش سیلندر بنزینی

مراسم رونمایی از نخستین موتور شش سیلندر ایران ساخت با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور برگزار شد.
به گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری،روح الله دهقانی در مراسم رونمایی از موتور شش سیلندر بنزینی که در پژوهشگاه شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با اشاره به توانمندی دانش‌بنیان‌ها در طراحی، تولید و بهینه‌سازی قوای محرکه عنوان کرد: قوای محرکه در حجم بالا با سوخت بنزین، یکی از انواع قوای محرکه است که در بسیاری از انواع خودروها، متناسب با نیاز صنایع راهبردی کشور کاربرد دارد. این یک نیاز کاملاً راهبردی است که کشور اهمیت آن را دریافته و شرکت‌های مختلف در مسیر بومی سازی و تولید آن گام برداشته‌اند.
بالغ بر ۴۰ نفر از برجسته‌ترین دانشگاهیان مطرح در عرصه ملی و بین‌المللی ، با طرح‌ریزی یک برنامه عمیق چهار ساله در مسیر اکتساب فناوری‌های یکی از شناخته‌شده‌ترین و پرکاربردترین موتورهای شش سیلندر گام گذاشتند و به لطف خدا امروز موفق شدند که نمونه بومی‌سازی شده این موتور را با کیفیتی بالا و منطبق با روزآمدترین استانداردها، طراحی، تولید و آزمون کنند.
دهقانی، مهم‌ترین دستاورد شرکت‌های دانش‌بنیان را اثبات توانمندی کشور در توسعه فناوری ساخت انواع قوای محرکه متناسب با نیاز کشور و نیز امکان توسعه و بهینه‌سازی آن‌ها دانست و افزود: امروز توانمندی تولید موتور شش سیلندر بنزینی خورجینی با حجم ۴۰۰۰ سی‌سی که موتوری راهبردی بوده و دارای کاربری‌های متنوع صنعتی، تفریحی و نظامی است، در این مجموعه دانش‌بنیان به اثبات رسید و امیدوارم این جریان قوی که در این شرکت و سایر شرکت‌های دانش‌بنیان به راه‌ افتاده، با قوت ادامه پیدا کند و به زودی تولید انبوه و استفاده از این تولیدات را در کاربری‌های خاص خود نظاره‌گر باشیم.
رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این‌که فناوری‌های موتور، جزو راهبردی‌ترین و کلیدی‌ترین دانش‌ها و فناوری‌ها جای دارند و سرریز این فناوری‌ها می‌تواند به توسعه و ساخت محصولات دیگری منجر شود، ادامه داد: وقتی یک شرکت از توانمندی طراحی، ساخت و ارتقای قوای محرکه‌ای با این حجم، کیفیت و سطح استاندارد برخوردار است، در واقع به سرمایه ارزشمند دانش فنی دست یافته است که به مراتب از خودِ محصول یادشده ارزشمندتر است و قابلیت تسری به دیگر بخش‌های صنعت خودروسازی را دارد و می‌تواند زمینه‌ساز تولید و توسعه محصولات ارزشمند دیگری شود.

دهقانی به حمایت جدی معاونت علمی از کسب دانش فنی و تولید محصولات فناورانه حوزه حمل و نقل و به طور خاص ساخت انواع قوای محرکه، اشاره کرد و ادامه داد: معاونت علمی به عنوان پشتوانه اصلی این شرکت، سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه را بر عهده گرفته و در دیگر حمایت‌ها که از جنس دانشی است مانند دسترسی به فناوری‌های خاص دنیا، همراه این مجموعه دانش‌بنیان بوده است.
گفتنی است، پژوهشکده فناوری‌های راهبردی شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف که در زمینه پژوهش‌ها و کسب دانش فنی، ارتباط میان صنعت و دانشگاه و بومی‌سازی فناوری‌های کلیدی و راهبردی فعالیت دارد، طراحی و تولید موتور شش سیلندر بنزینی را با توجه به نیاز صنایع کشور آغاز کرد.
به طور میانگین نیاز بخش دفاعی کشور به این قوای محرکه حدود ۱۰ هزار خودرو ‌است و با در نظر گرفتن نیاز سایر حوزه‌ها این ظرفیت به ۳۰هزار عدد نیز می‌رسد و پژوهشگاه شهید رضایی با ورود به توسعه دانش فنی بومی قوای محرکه، مطالعه و کار بر روی خودروهای تاکتیکی و آفرود را آغاز کرد.
در این پروژه، ضمن الگوبرداری از بیش از ۱۳۰ موتور بنزینی، دستاورد ۱۳ سازنده نامی موتور در سطح جهانی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت و در نهایت موتور مبنای ۴هزار سی‌سی شش سیلندر، برای بومی سازی انتخاب و پس از یک کار تحقیقاتی و فناورانه چهار ساله، نخستین نمونه از این موتور با رویکرد اثبات توانمندی تولید داخل طراحی و ساخته شد.
متخصصان در این پروژه موفق شدند به ۴۵ درصد دانش فنی بومی ساخت موتور دست پیدا کنند و ۱۰ بخش اصلی موتور با موفقیت کامل مهندسی معکوس شد.از اقدامات صورت گرفته توسط تیم تحقیقاتی و فناور پروژه موتور شش سیلندر بنزینی خورجینی می‌توان به طراحی و ساخت قطعات با دقت ۹ میکرون، شبیه سازی، طراحی سیستم راهگاهی و قالب های بلوک چدنی، طراحی ساخت محور بلوک موتور، ساخت بلوک آلومینیومی موتور خورجینی برای اولین بار در کشور، ساخت میل لنگ موتور خورجینی با استحکام تسلیم ۸۰۰ مگاپاسکال، ساخت میل بادامک موتور خورجینی وساخت شاتون موتور خورجینی با یکی از بهترین انواع مواد اولیه و مبتنی بر دانش روزآمد متالورژی اشاره کرد.

زهره کربن و اکسیژن نشت می‌کند

داده‌های Flyby منتشر شده توسط کاوشگر فضایی BepiColombo اروپایی نشان داد که گاز‌های فراوانی، از جمله کربن و اکسیژن، از جو زهره در حال حذف شدن هستند. این اطلاعات هنگام پرواز این کاوشگر به سمت عطارد و در نزدیکی سیاره زهره بدست آمده و جو نشت دهنده این سیاره تمرکز داشته است.
برخلاف زمین که سیاره‌ای با میدان مغناطیسی ذاتی است که از جو خود در برابر فرار به اعماق فضا محافظت می‌کند، زهره از خود میدان مغناطیسی پایداری ندارد، زیرا فضای داخلی بسیار سرد آن نمی‌تواند به گرد مواد مذاب بچرخد، بنابراین آن یک گرداب برای ایجاد و حفظ یک میدان مغناطیسی ضروری است. درعوض، نور خورشید که به جرم آسمانی و کهربایی رنگ برخورد می‌کند، اتم‌های جوی آن را شارژ می‌کند، که سپس جریان‌های الکتریکی ایجاد می‌کند که یک مگنتوسفر ناپایدار تولید می‌کند که وابسته به نور خورشید است.
به گفته دانشمندانی که داده‌های بازدید از فضاپیما را تجزیه و تحلیل کردند، به نظر می‌رسد که ذرات باردار یا یون‌های زهره در حال فرار از سیاره هستند، زیرا نور خورشید مولکول‌های موجود در اتمسفر را به سرعتی بالا برد که یون‌ها از گرانش سیاره فرار کرده و به فضا سرازیر شدند.

دومنییک دیلکورت یکی از نویسندگان این مطالعه و همچنین محقق آزمایشگاه فیزیک پلاسما گفت که بررسی از دست دادن این ذرات و مکانیسم‌های فرار آن ها برای درک چگونگی تکامل جو سیاره و چگونگی از دست دادن تمام آب آن بسیار مهم است.
کاوشگر فضایی مذکور به پایان سفر هفت ساله خود نزدیک می‌شود و انتظار می‌رود در اواخر سال ۲۰۲۵ به عطارد برسد.
در همین حال، ناوگانی از بازدیدکنندگان رباتیک قرار است در دهه آینده از زهره بازدید کنند، با فضاپیمای اروپایی انویژن که قصد دارد در سال ۲۰۳۱ پرتاب شود، در حالی که پرتاب DAVINCI ناسا که قرار بود در سال ۲۰۲۹ پرتاب شود، به سال ۲۰۳۱ موکول شده است.
ماموریت احیا شده Veritas نیز قرار است حداکثر تا سال ۲۰۳۱ پرتاب شود، اگرچه اعضای تیم همچنان خواستار پرتاب زودهنگام در نوامبر ۲۰۲۹ هستند. این تحقیق در مقاله منتشر شده در مجله Nature Astronomy توضیح داده شده است.

۳ فضانورد چینی به سمت ایستگاه فضایی چین رفتند

ماموریت «شنژو ۱۸» حامل ۳ فضانورد چینی به سمت ایستگاه فضایی تیانگونگ عازم شد.

آژانس فضایی چین ۲۵ آوریل ۲۰۲۴ جدیدترین خدمه خود را در ماموریتی موسوم به شنژو ۱۸ سوار بر موشک لانگ مارچ به ایستگاه فضایی تیانگونگ فرستاد و این رویداد را به صورت زنده پخش کرد.

این سه فضانورد در ساعت ۸:۵۹ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۶:۲۹ به وقت ایران) سوار بر موشک لانگ مارچ ۲اف(Long March ۲F) از پایگاه فضایی جیوکوان(Jiuquan) در چین راهی فضا شدند.

طبق معمول، چین اسامی فضانوردان این ماموریت را روز قبل از انجام ماموریت فاش کرد. این کشور معمولاً تا یک روز قبل از انجام ماموریت، اسامی خدمه خود را فاش نمی‌کند.

ماموریت «شنژو ۱۸» هفتمین ماموریت فضانوردان چینی به ایستگاه فضایی تیانگونگ است.

یه گوانگفو(Ye Guangfu) ۴۳ ساله که قبلاً در ماموریت شنژو ۱۳ در سال ۲۰۲۱ به فضا رفت و در سال ۲۰۲۲ به زمین بازگشت، در این ماموریت جدید نقش فرماندهی را بر عهده دارد و همچنین لی کانگ(Li Cong) ۳۴ ساله و لی گوانگسو(Li Guangsu) ۳۶ ساله که هر دو خلبانان جنگنده و فضانوردانی تازه کار هستند، وی را همراهی می‌کنند.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این سه نفر حدود هفت ساعت پس از بلند شدن موشک به ایستگاه فضایی تیانگونگ خواهند رسید.

این ایستگاه فضایی در حال حاضر توسط سه فضانورد مأموریت «شنژو ۱۷» اداره می‌شود که در حال پایان دادن به دوره شش ماهه حضور خود در مدار زمین هستند.

سه فضانورد ماموریت شنژو ۱۸ در ماموریت ۶ ماهه خود به انجام وظایف مختلفی از جمله پیاده‌روی فضایی و رهاسازی محموله‌ها در فضا خواهند پرداخت.

لین شیچیانگ معاون مدیر آژانس فضایی چین در کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته که برای اعلام نام فضانوردان حاضر در این ماموریت برگزار شده بود، گفت: فضانوردان شنژو ۱۸ شش محموله را از طریق ماژول قفل هوای ایستگاه رها خواهند کرد و دو تا سه فعالیت خارج از ایستگاه را اجرا خواهند کرد.

وی گفت: در طول فعالیت‌های خارج از ایستگاه، فضانوردان تقویت‌کننده‌های حفاظت در برابر زباله‌های فضایی و همچنین کابل‌ها و تجهیزات حیاتی را نصب می‌کنند و در صورت لزوم، بازرسی‌های خارج از ایستگاه را برای حفاظت بیشتر از ایمنی ایستگاه فضایی تیانگونگ انجام می‌دهند.

ایستگاه فضایی تیانگونگ که T شکل است، از سه جزء ماژول هسته تیان‌هه(Tianhe) که در آوریل ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد و ماژول‌های آزمایشگاهی ونتیان(Wentian) و منگتیان(Mengtian) که در سال ۲۰۲۲ به تیانگونگ اضافه شدند، تشکیل شده است.

ایستگاه فضایی تیانگونگ حدود ۲۰ درصد اندازه ایستگاه فضایی بین‌المللی است، اما ممکن است در آینده به همین شکل باقی نماند. مقامات چینی گفته‌اند که قصد دارند در آینده نه چندان دور ماژول‌های بیشتری را به این ایستگاه اضافه کنند.

انتظار می‌رود ماموریت شنژو ۱۸ حدود شش ماه طول بکشد. سرنشینان آن که هفت ساعت پس از پرتاب به تیانگونگ خواهند رسید، در آنجا با سه فضانورد ماموریت شنژو ۱۷ ملاقات خواهند کرد و سه فضانورد ماموریت شنژو ۱۷ چند روز بعد با فضاپیمای خود به زمین بازمی‌گردند.

چین در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ مونتاژ ایستگاه فضایی تیانگونگ را در مدار پایین زمین آغاز کرد و حدود ۱۸ ماه بعد به پایان رساند. این کشور قصد دارد تا دست‌کم یک دهه آن را عملیاتی نگه دارد.

لپ تاپ یک کیلویی اچ پی رونمایی شد

شرکت «اچ پی» یک لپ تاپ جدید بسیار سبک را در ژاپن رونمایی کرد.

به گزارش تک رادار، این دستگاه به نام EliteBook ۶۳۵ Aero G۱۱ به دلیل ویژگی های خارق العاده و وزن یک کیلوگرمی، رقیبی برای XPS۱۳ شرکت دل قلمداد می شود.

لپ تاپ جدید اچ پی مجهز به سیستم عامل ویندوز ۱۱ پرو است و با تراشه Ryzen ۵ ۸۶۴۰U یا Ryzen ۷ ۸۸۴۰U شرکت AMD فعال می شود. همچنین دستگاه با حافظه داخلی ۱۶ و حافظه SSD ۵۱۲ گیگابایت است. در کنار این موارد لپ تاپ جدید اچ پی نمایشگر ۱۳.۳ اینچی ال سی دیWUXGA با حداکثر درخشندگی ۴۰۰cd/m² دارد.

EliteBook ۶۳۵ Aero G۱۱ یک وب کم ۵مگاپیکسلی با پوششی برای حفظ حریم خصوصی، دوربینIR همخوان با قابلیت ویندوز هلو ، سیستم صوتی Poly Studio و کیبوردی با نور پس زمینه است. قاب دستگاه از جنس منیزیم و بسیار سبک در حد یک کیلوگرم است، به همین دلیل برای برای حمل ونقل بسیار مناسب به حساب می آید.

لپ تاپ جدید و سبک وزن اچ پی برای کاربران شاغل در کسب وکارها عرضه شده و دارای پورت های مختلف یواس بی تایپA۳.۲، Gen۱ ترکیبی از جک هدفون/میکروفون استریو، ۲ یو اس بی تایپ سی Gen۲ با قابلیت هایUSB Power Delivery و DisplayPort ۱.۴ ، پورت HDM!۲.۱ و یک پورت یو اس بی تایپA۳.۲ Gen۱ دیگر است. همچنین دستگاه به وای فای۶E و بلوتوث ۵.۳ مجهز است.

هرچند دستگاه ویژگی های خارق العاده ای است اما باید توجه داشت که هم اکنون فقط در ژاپن عرضه شده و برنامه ای برای عرضه جهانی آن وجود ندارد.EliteBook ۶۳۵ Aero G۱۱ در ۲۶ آوریل سال جاری میلادی با قیمت ۲۷۴ هزار و ۷۸۰ ین( ۱۷۹۶.۷۹ دلار) عرضه می شود.

لندر جان سخت ژاپن برای سومین بار روی ماه بیدار شد

لندر ژاپنی SLIM سومین شب ماه را دوام آورد. با وجود این واقعیت که لندر ماه ژاپنی طوری طراحی شده بود تا یک شب سرد ماه را دوام بیاورد که دمای آن تا ۱۷۰– درجه سانتیگراد می رسد.

به گزارش اسپیس، سازمان فضایی ژاپن(JAXA) روز چهارشنبه ۲۳ آوریل پس از دریافت عکسی از سطح ماه اعلام کرد SLIM سومین شب ماه را دوام آورده است. سازمان فضایی ژاپن تصویر ثبت شده را در پلتفرم ایکس منتشر کرد.

در پیام این سازمان آمده است: شب گذشته ما توانستیم به طور موفقیت آمیز با SLIM ارتباط برقرار کنیم که دوباره فعال شده و زنده ماندن کاوشگر تایید شد. این تصویری از ماه است که شب گذشته دوربین ناوبری ابزار ثبت کرده است.

لندر ماه در ۱۹ ژانویه ۲۰۲۴ میلادی روی ماه فرود آمد، وظیفه این لندر آزمایش فناوری فرود و جمع آوری داده درباره زمین شناسی قمر است. پس از فرود لندر اپراتورهای JAXAمتوجه شدند این ابزار روی دماغه اش قرار دارد و به این ترتیب پنل های خورشیدی در جهت صحیح برای دریافت آفتاب قرار نداشتند. بنابراین زنده ماندن ابزار روی ماه رویدادی خارق العاده بود.