روز موزه و معلولیت

به مناسبت چهارمین سالگرد گرامیداشت روز موزه و معلولیت مراسمی در سالن کنفرانس موزه ظروف سلطنتی مجموعه  کاخ موزه های سعدآباد  برگزار شد.در این رویداد شکرت کردم و در اینجا گزارشی از این نشست خدمتتان ارائه میکنم.  در این مراسم شاهد حضور دکتر محیط طباطبایی  رئیس کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم)، معاون آموزشی اداره کل امور شهرداری ، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره انجمن معلولین پارس ، مدیران موزه های ملی ایران ،انقلاب اسلامی ، علوم و فناوری و دفاع مقدس ، رضا عباسی و…. بودیم.

در این مراسم گزارش های تصویری و شفاهی از اقدامات انجام شده ، تجارب و نیازمندی ها ارائه شد. مدیر عامل ایکوم  دکتر محیط طباطبایی گفت: در این مدت شاهد  رشد کمی موزه ها بوده ایم به نحوی که تعداد آنها از صد  به پانصد موزه رسیده است. 

هدف این چنین  برنامه ها افزایش تعامل و گفتگو در زمینه تسهیل حضور همه جانبه  معلولان در مکان های فرهنگی و تاریخی  است. افراد دارای معلولیت به عنوان بخشی از اقشار جامعه باید در تعاملات و مباحث فرهنگی حضور پیدا کنند  .  با همکاری مشاوران معماری ، طراحان شهری  و مدیران و کارکنان موزه ها همچنین نیاز سنجی از خود معلولین میتوان حضور آنان را در موزه ها تسهیل کرد. 

آقای قرایی رئیس انجمن معلولان پارس در همین زمینه اذعان داشتند  که افراد دارای معلولیت حق دارند از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور خود بازدید داشته باشند و می بایست از موانع پیش روی آنان با مسئولین صحبت کنیم ایشان  فعالیت های انجمن پارس  را معرفی کردند  و تصاویری از موانع حضور معلولین در مراکز فرهنگی تاریخی نشان دادند. 

خانم الهام خادم حسینی راهنمای گردشگری گفتند: گردشگری یک فعالیت پویا و متحرک است . در گذشته سفر یک فعالیت لوکس و تفریحی بوده است امروزه گردشگری حقی از حقوق بشر است و برای تمدد اعصاب مفید است . گردشگری تنوع 300 گونه ای دارد. یکی از این انواع، گردشگری معلولین و سالمندان است که متاسفانه در ایران  این نوع گردشگری یک حلقه مفقوده می باشد . لازم است گردشگری معلولان در زنجیره گردشگری ایران جای خود را پیدا کند و سفر از نظر توانبخشی و درمانی برای معلولان و سالمندان در نظر گرفته شود. موضوع دیگر خانواده افراد سالمند و معلول است که نمی توانند به خاطر داشتن شرایط ویژه  از جاذبه های گردشگری دیدن کنند. با نگاهی اجمالی می فهمیم که اغلب فضاها مناسب تردد بخشی از جامعه با محدودیت های جسمی نیست و این دلیل کافی است تا معلولین انگیزه و شوق سفر را از دست بدهند. 

راهکاری که خانم خادم حسینی ارایه دادند ، استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای ورود به این موضوع است که دانشجویان گردشگری به همراه دانشجویان معماری و عمران در تحقیق و پژوهش های خود به مشکلات این قشر از جامعه بپردازند و راه حل های مناسب را فراهم آوردند. 

آقای مهندس سعید سادات نیا مدیر عامل شرکت مهندسی آموت گفتند : اینکه به موضوع معلولیت در ابعاد گردشگری فکر می شود و این نشست ها برگزار می گردد نشان از این دارد که جامعه به اقشار مختلف توجه دارد و این توجه جامعه را به سمت تعادل و سلامت فکری پیش می برد و اهمیت حضور اجتماعی و فرهنگی معلولان در جامعه نشان خوبی از جامعه متوازن تر ، عادلانه تر و خرمند تر است.

ایشان در ادامه به بحث ایمنی سازی و طراحی عمومی شهر پرداختند همچنین بعد از طراحی فیزیکی اماکن به اهمیت آموزش کارکنان در همه ی فضاها مثل موزه ها و بانک ها و… اشاره کردند. برای مثل از نگهبان بانکی صحبت کردند که به یک فرد سالمند کمک کرد تا به باجه بانک برسد و کار خود را انجام دهد. وظایف کارکنان نسبت به افراد کم توان و یا معلول باید شفاف شود و آموزش بهترین راه حل و کاراترین است. 

در پایان دکتر محیط طباطبایی ضمن تشکر از برگزاری چنین رویدادهایی گفت هر پیشنهادی به شهرداری در خصوص مناسب سازی موزه ها دارید با ما در میان بگذارید و به ما در ارزیابی موزه ها کمک کنید. معیار و شاخص های یک موزه مناسب چیست؟ بیایید حول این موضوع فکر کنیم و به دنبال راه حل باشیم.