ذوالفقاری: پمپ بنزین ها و مراکز تامین نیازهای ضروری به هیچ عنوان تعطیل نمی شود

حسین ذوالفقاری رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا در تشریح جزئیاتی از روند اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی که از بامداد روز جمعه با هدف قطع زنجیره ویروس کرونا در کشور به اجرا درآمده است، گفت: تاکنون بیش از 65 درصد از حجم  فعالیت ناوگان حمل و نقل در سراسر کشور با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان این که این طرح شامل تشدید محدودیت های بیشتری در ترددها و سفرها خواهد بود، گفت: کسانی که قصد مسافرت دارند از همین لحظه که اعلام می شود  سفر خود را لغو کنند و اقدام به سفر نکنند. چرا که در این طرح این طور دیده شده  صرفا افرادی که ساکن شهرها هستند اجازه ورود دارند و به افرادی که غیرساکن باشند، اجازه ورود به دیگر شهرها داده نمی شود و حداکثر امکان عبور از کنارگذر شهرها را خواهند داشت. 

ذوالفقاری تاکید کرد: از مردم خواهش می کنیم که سفر غیرضرور و اساسا سفر نداشته باشند. البته این به آن معنا نیست که  کسانی که الان در مسافرت هستند تعجیل و زمان بگذاریم- اما سریعتر به خانه برگردند یعنی هر کس در مسافرت است به محل سکونت خود برگردد و کسانی هم که در محل سکونت خود هستند برای سفر تصمیم نگیرند چرا که اگر به مسافرت بروند به طور قطع به داخل شهرها اجازه ورود ندارند، همه استانداران و مسوولین در استان ها در این مورد توجیه شده اند.

رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا گفت: بنابراین آن هایی که الان در مسافر هستند می توانند به تدریج بدون ورود به شهرهای در مسیر، به شهر خود برگردند. به عنوان مثال مسافری در اهواز قصد برگشت به تهران یا هر نقطه ای دارد در جریان باشند که حرکت و امکانات را طوری تنظیم کنند که وارد شهرهای مسیر نشوند. 
ذوالفقازی خاطرنشان کرد: در بعضی جاها کارمندان و کارگرانی هستند که الان خارج از شهر محل کار خود هستند و باید برگردند به آن محلی که شاید محل سکونت آن ها نیست، به عنوان مثال استان های بزرگ، شهرک های اطراف تهران کسانی هستند که در آن جا سکونت دارند اما محل کارشان در مرکز استان و یا تهران است که برای آن ها هم تدابیری اندیشیده شده است که خود استان ها کارت شناسایی یا کارتی که در این زمینه طراحی می شودصادرکنندتا تردد آن ها دچار مشکل نشود. 

وی  یادآور شد:  هر طرحی را که برای محدودیت در سراسر کشور ایجاد کنیم یک سری مشکلات دارد که ما برای همه این بخش ها پیش بینی کرده ایم اما عمده موفقیت این طرح به این است که مردم تصمیم بگیرند سفر نروند که بتوانیم به حوزه بهداشت و درمان کمک کنیم تا انشالله بر این بیماری غلبه کنند. 

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا عنوان کرد: اعمال محدودیت های حداکثری در حمل و نقل مسافرین اعم از هوایی، ریلی و اتوبوس های بین شهری است که مقرر شد براساس نیاز هر استان و اعلام استانداران به عنوان رییس ستاد استانی ، وزارت راه و شهرسازی هماهنگی را انجام دهد که در طول این مدت این اتفاق افتاده که بعد از این هم این کار ادامه پیدا خواهد کرد و در حد ضرورت حمل و نقل های هر استان امکانات با رعایت پروتکل های بهداشتی که همه باید رعایت کنند در نظر گرفته می شود. 

وی افزود: تعطیلی دانشگاه ها، مدارس، بوستان ها، پارک ها، مراکز ورزشی و لیستی که در این حوزه تنظیم شده که در اختیار استانداران قرار داده می شود که کاملا تعطیل خواهند شد. هر نقطه ای که به نوعی محلی برای تجمع مردم قرار بگیرد به استان ها ابلاغ شده که آن قسمت ها را تعطیل کنند. 

ذوالفقاری  با بیان این که اصنافی که باید تعطیل شوند یا فعال شوند در سه گروه است، گفت: گروهی از اصناف که حتما باید به صورت صد در صد فعال و باز باشند که بتوانند مایحتاج  و خدمات ضروری مردم را پاسخگو باشند که حتی برای آن ها محدودیت زمان کاری هم در نظر گرفته نشده است و اگر بخواهند شبانه روز هم کار کنند استان ها این هماهنگی را خواهند داشت؛ بنابراین، مردم در ارتباط با تامین مایحتاج ضروری و خدمات ضروری به هیچ وجه نگران نباشند چرا که از این طرح برداشت های دیگر نشود.

رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا افزود: گروه دوم گروهی هستند که قطعا باید تعطیل شوند که لیست آن هم مشخص شده است و اجازه فعالیت تا پایان طرح نخواهند داشت و گروهی هم به تشخیص مسوولین استان در حد ضرورت برای خدمات دهی به مردم ضروری تشخیص می دهند که ستادهای استانی مسوولیت دارند با توجه به شرایط محلی و هر شهر در این حد این اماکن را فعال کنند که مشکلی از این جهت برای مردم به وجود نیاید و تمام اصناف و مراکزی که فعالیت خواهند داشت، باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

ذوالفقاری ادامه داد: اصنافی که از این مقررات تخلف کنند محل کسب آن ها به مدت یک ماه پلمپ خواهد شد علاوه بر مقررات امکان عمومی و اتحادیه ها که آن هم محل استفاده خواهد بود در صورتی که ضرورت پیدا کند. بنابراین انتظار این را داریم که مردم رعایت کنند که نیازی به این کارها نباشد.

وی تاکید کرد: یکی از مکان های که به هیچ عنوان تعطیل نمی شوند، پمپ بنزین ها هستند، مردم به خبرهای جعلی در فضای مجازی توجه نکنند. هم چنین برخی از مراکز مانند فروشگاه های زنجیره ای، پمپ بنزین ها، نانوایی ها، سوپرمارکت ها، لبنیاتی ها و… می توانند، به صورت شبانه روزی کار کنند.

منبع:تسنیم