دیدنی‌ترین جنگل‌های ایران

تکه‌ای از من تکه‌ای از زمین

مریم سادات موسوی

«ایران کشوری گرم، خشک و نیمه بیابانی است.»، این جمله برای همه ما آشناست و در رسانه‌های مختلف بارها آن را خوانده‌ و شنیده‌ایم. با این حال نمی‌توانیم این موضوع را که به دلیل وجود کوهستان‌ها، بارش برف و باران و اقلیم‌های متنوع جغرافیایی، مساحت زیادی هم از این کشور را جنگل‌ها دربر گرفته‌اند نادیده بگیریم.
در حدود سه میلیون و چهارصد هزار هکتار از مساحت ایران را جنگل‌ها به خودشان اختصاص داده‌اند. بعضی از جنگل‌های ایران میلیون‌ها سال عمر دارند و گونه‌های نادر و کمیابی‌اند. جنگل‌های ایران را می‌توانیم با توجه به پراکندگی آن‌ها به پنج ناحیه هیرکانی،‌ مرکزی،‌ زاگرس، خلیج فارس و ارسبارانی تقسیم کنیم. جنگل‌های هیرکانی یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های ایران‌اند که از دوره سوم زمین‌شناسی به‌جا مانده‌اند و همانطور که می‌دانید در تیرماه ۱۳۹۸، با نام میراث طبیعی ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.
سفر رفتن یکی از دوست‌داشتنی‌ترین بخش‌های زندگی است، خصوصا‌ اگر به طبیعت‌گردی علاقه‌مند باشید می‌توانید به راحتی با برپا کردن کمپ و یا با اجاره ویلا جنگلی از طبیعت زیبای اطراف آن‌ها استفاده کنید و از تنفس در هوای پاک لذت ببرید.
به نظرتان زیباترین جنگل‌های ایران کدامند؟ با این که تعداد جنگل‌ها خیلی زیاد است ما در این مطلب درباره بعضی از آن‌ها صحبت می‌کنیم و انتخاب دیدنی‌ترین آن‌ها را به شما می‌سپاریم.

ابر، جنگلی همسایه ابرها

سمنان یکی از استان‌های گرم ‌و ‌کویری است و اگر کسی با طبیعت آن آشنایی نداشته باشد محال است بتواند تصور کند یکی از زیباترین جنگل‌های ایران، به نام ابر، در این منطقه قرار دارد. جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود، در نزدیکی روستایی به نام ابر، قرار گرفته است. درختان این جنگل از درختان هیرکانی‌اند و نزدیک به ۴۰ میلیون سال از عمر آن‌ها می‌گذرد. مساحت آن در حدود ۳۵ هزار هکتار است و درختانی مانند اورس، راش، بلوط، شیردار، توسکا و ممرز افرا در آن دیده می‌شوند.
اگر به این جنگل بروید بوی خوش آویشن به مشامتان می‌رسد و در کنار بوته‌های آویشن، شبدر، چوبک، دم روباهی و نارون دیده می‌شود که از معروف‌ترین گونه‌های گیاهی این منطقه به شمار می‌روند و هم چنین بیش از ۴۰ نوع گیاه دارویی هم در این جنگل شناخته شده‌ است.
شما می توانید برای اجاره سوئیت در شاهرود از طریق سایت هااقدام کنید.

جنگل دالخانی کجاست؟

با اجاره ویلا در رامسر، عروس شهرهای ایران، به دیدن جنگل‌های دالخانی بروید. این جنگل در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر قرار دارد. دالخانی که از جنگل‌های نیمه کوهستانی است در ارتفاع ۸۰۰ متری از سطح دریا و در ارتفاعات کوه البرز و جاده ییلاق جنت‌آباد قرار گرفته است.
طبیعت بکر، هوایی مه آلود، جاده‌ای پیچ‌در‌پیچ و درختان درهم تنیده‌ای که شبیه به دالان شده‌اند شما را به تماشای بهشتی دیدنی روی زمین دعوت می‌کنند. جنگل‌های دالخانی برای پیک‌نیک، کوهنوردی، جنگل‌نوردی و عکاسی یکی از بهترین انتخاب‌ها است. فراموش نکنید در زمان جنگل‌نوردی حتما وسایل ضروری داشته باشید و از حضور یک راهنمای مجرب در طول سفرتان استفاده کنید. قسمت وسیعی از جنگل‌های ایران در استان مازندران و لرستان قرار دارد.

جنگل النگدره گرگان
یکی دیگر از زیباترین جنگل‌های ایران در استان گلستان و در ۵ کیلومتری جنوب غربی گرگان قرار دارد. مساحت این جنگل در حدود ۱۸۵ هکتار می‌باشد و در دامنه کوه جنگل متراکم‌تر است. این جنگل در سال ۲۰۰۴ به عنوان
میراث ملی ثبت شد و امروزه یکی از جاذبه های گردشگری شمال ایران می‌باشد. در داخل پارک جاده‌ای وجود دارد که یک فرصت خوب برای دوچرخه سواری و پیاده روی است.

سیسنگان، آبی دریا و سبزی جنگل

پارک جنگلی سیسنگان یکی از جلوه‌های زیبای طبیعت است که می‌توانید خیلی راحت آن را به تابلویی تماشایی تشبیه کنید. تصور کنید جایی قرار دارید که یک طرفتان دریای خزر است و طرف دیگر جنگلی سرسبز. پارک جنگلی سیسنگان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تفریحی شمال ایران است که در ۲۷ کیلومتری نوشهر قرار گرفته و در حدود ۶۰۲ هکتار مساحت دارد. گیاهان این جنگل را به سه دسته درختی، درختچه‌ای و علفی تقسیم می‌کنند و شمشاد یکی از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی است که در این منطقه رشد می‌کند.
با توجه به امکانات رفاهی این پارک مثل فروشگاه، زمین‌های بازی، محوطه پیک‌نیک، پیست اسب‌سواری، کلوپ‌های قایق‌سواری، زمین‌های بازی‌های ساحلی، رستوران و سرویس‌های بهداشتی می‌توانید ساعت‌ها در این جنگل به تفریح و استراحت بپردازید. برای اقامت در شهرهای شمالی ایران می توانید اجاره ویلا در شمال را امتحان کنید. رزرو سوئیت در نوشهر به شما کمک می کنند تا شب را در چند قدمی جنگل سیسنگان بگذرانید.

جنگل گیسوم نگین سبز گیلان

می‌توانیم به راحتی تالش را به‌عنوان یکی از بهترین‌ شهرهای شمال ایران برای طبیعت‌گردی معرفی کنیم. دشت‌های سرسبز و ییلاق‌های خوش‌ آب‌و‌هوا هرکسی را وسوسه می‌کند تا با رزرو و اجاره روزانه خانه در تالش به دیدن این جاذبه‌ های طبیعی برود.
جنگل گیسوم یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی تالش است که به قطب گردشگری استان گیلان تبدیل شده و در بیشتر روزهای سال گردشگران زیادی از سراسر ایران برای تفریح و طبیعت‌گردی به آن سفر می‌کنند. فاصله کم جنگل با ساحل نقره‌ای‌رنگ دریای خزر باعث محبوبیت این منطقه شده است.
جنگل گیسوم در فاصله ۲۰ کیلومتری تالش قرار دارد و مساحت آن برابر ۸۰ هکتار است. اگر به گیسوم رفتید برای چند دقیقه‌ای چشمانتان را ببندید و به موسیقی طبیعت گوش دهید و روحتان را با صدای بال‌های پرندگان صیقل دهید.

حرا، عجیب‌ترین درخت‌های دنیا در آب

قرار نیست همه جنگل‌های ایران در شمال کشور باشند و آب‌و‌هوایی خنک داشته باشند. شاید تصورش برایتان سخت باشد که یکی از معروف‌ترین جنگل‌های جهان در جنوب ایران و در نوار ساحلی خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته باشد. جنگل‌های حرا را درخت‌هایی تشکیل می‌دهند که ریشه آن‌ها در آب است و توانسته‌اند سازگاری خوبی با آب‌ شور برقرار کنند.
این درخت‌ها آب شور را با ریشه‌هایشان جذب و با دفع نمک آن را به آب شیرین تبدیل می‌کنند. بخش زیادی از این جنگل‌ها در جزیره قشم قرار دارند و به‌عنوان یکی از عجایب هفتگانه این جزیره شناخته می‌شوند. جنگل‌های حرا تحت عنوان ذخیره‌ گاه زیست کره در یونسکو ثبت شده است.

جنگل‌ های دوهزار و سه هزار یعنی مه، طبیعت بکر و درختان
اگر دوست دارید تصور کنید اولین نفری هستید که پا به یک جنگل می‌گذارد و آن را کشف می‌کند به شما پیشنهاد می‌کنیم به جنگل‌های دوهزار و سه هزار تنکابن بروید. فضایی مه آلود و بکر که با صدای بال پرندگان یکی شده ومحبوبیت این جنگل‌ها را چند برابر کرده است. ورودی اصلی این جنگل‌ها در پنج کیلومتری تنکابن و روستای خرم آباد قرار دارد.
بهترین زمان برای سفر به این منطقه از اواسط شهریور تا اواخر آذر است چون هوا رطوبت کمتری دارد و می‌توانید به راحتی از فضای جنگل استفاده کنید. و اگر دنبال روشی مطمئن برای اجاره ویلا در تنکابن هستید بهترین و آسان ترین روش اجاره آنلاین ویلا است.

جنگل‌های انجیلی، زیبایی در مازندران

یکی از جنگل های زیبای ایران به نام جنگل‌های انجیلی در منطقه سوادکوه مازندران قرار دارد. این جنگل‌ها از نظر مسافت به تهران نزدیک است و یکی از بهترین مناطق طبیعی ایران به حساب می‌آید.
درختان انجیلی یا دمبرآغاجی، درختان با چوب بسیار سخت هستند و جزو درختان بومی ایران به حساب می‌آیند. درختان انجیلی به جز در سواحل جنوبی دریای خزر، در آستاری جمهوری آذربایجان و لنکران نیز دیده می‌شوند.
درختان انجیلی ایران تا ارتفاع ۱۵ متر می‌رسند.

جنگل راش، بهشتی در دل سوادکوه

روستای سنگده در شهرستان سوادکوه ، میزبان این جنگل زیبا شده است. راش نام نوعی از درختان کمیاب در جهان است که در این جنگل رشد می کند. این درخت ها می توانند تا ارتفاع ۳۵ متر رشد کنند و قطر تنه آن‌ها به حدود یک و نیم متر هم می رسد. درختان راش می‌تواند ۲۰۰ الی ۲۵۰ سالگی عمر کنند. قدم زدن در میان درختان سر به فلک کشیده جنگل‌راش آرامش محض را برای شما به ارمغان می آورد. شنیدن صدای پرندگان با صدای عبور آب رودخانه از دور هنگام پیاده روی در جنگل راش می تواند یکی از دوست داشتنی‌ترین تفریحات این محدوده باشد. کمی که پیاده روی در این جنگل را ادامه دهید، به آبشار زیبایی به نام اوبن خواهید رسید که از چشمه‌های این کوه سرچشمه می‌گیرد.
در هر فصلی از سال که به جنگل راش سوادکوه سر بزنید، با یک بهشت واقعی مواجه می شوید! فصل پاییز و بهار زیبایی این جنگل چشم‌ها را به‌ خود خیره می‌کند.
سوادکوه از آن دسته از مناطق پرطرفدار برای اقامت در زمان مسافرت است، که شما عزیزان می توانید برای اجاره ویلا در سوادکوه و اقامت در این منطقه از طریق سایت ها اقدام کنید.

جنگل الیمستان، دروازه‌ای روبه کوه دماوند

جاده هراز همان راهی است که شما را به جنگل الیمستان می‌رساند. این جنگل که در روستایی به نام الیمستان در شهر آمل استان مازندران قرار دارد، به چشم طبیعت گردان به عنوان جنگل رویایی و مه‌آلود شناخته می شود. الیما نام گیاهی‌ست که در این جنگل به وفور رشد می کند و به همین دلیل هم این محدوده را با نام الیمستان می‌شناسند. الیمابهترین گیاه محلی است که برای پختن خورشت استفاده می شود. فصل برداشت الیما معمولاً اردیبهشت و خرداد است.
برای ورود به این جنگل باید از مسیر پر پیچ و خمی عبور کنید؛ اما شک نکنید که پیمودن این مسیر حتماً ارزشش را دارد. با رسیدن به جنگل الیمستان منظره زیبا از قله دماوند ،همراه با حجم زیادی از انبوه درختان دشت های پر از گل را می‌بینید. زیبایی‌های جنگل الیمستان آنقدر زیاد است که نمی‌توانید از آن دل بکنید. مطمئن باشید اگر به این جنگل سر بزنید، تا تاریکی شب و آخرین لحظه ممکن سعی می‌کنید در فضای جنگل الیمستان بمانید. چنان چه قصد سفر و گردش به دماوند دارید می توانید به سادگی از طریق سایت ها، اجاره ویلا در دماوند خود را انجام دهید و از اقامت در این طبیعت زیبا لذت ببرید.

جنگل سیاه بیشه، مرموز و پر از مه

سیاه بیشه یکی از روستاهای توابع شهرستان چالوس استان مازندران است که جنگل زیبای سیاه بیشه را در دل خود جای داده. به جرات می‌توان گفت در هر فصلی از سال وارد این جنگل شوید، خودتان را میان ابر غلیظی از مه می‌بینید که اغلب تیره رنگ هم هست. در واقع به همین دلیل هم نام این روستا و جنگل را سیاه بیشه گذاشته‌اند. چند ساعت دور شدن از شهر و آرام گرفتن در این جنگل می تواند شما را تا چند روز سرحال نگه دارد.
روزی که برای سرزدن به این جنگل راهی سیاه بیشه می‌شوید، حتماً خوراکی و لباس گرم همراه خودتان داشته باشید. اگر از راه‌های این جنگل آگاهی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم همراه با یک لیدر محلی وارد جنگل شوید.

جنگل ناهارخوران، از دوران دایناسورها تا امروز!
حالا باید کمی از استان مازندران فاصله بگیریم و به سمت گرگان و گلستان برویم. جنگل ناهارخوران یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری استان گلستان است که به عنوان نماد این استان در تمام ایران شناخته می‌شود. شاید باورتان نشود که قدمت جنگل هیرکانی به ۴۰ میلیون سال پیش و دوران دایناسورها برمی‌گردد! جنگل ناهارخوران ۳۰۰ هکتار وسعت دارد و اصلی‌ترین تفریحگاه شهر گرگان محسوب می‌شود. آلاچیق، رستوران و زمین بازی از جمله امکاناتی است که در این جنگل برای گردشگران در نظر گرفته شده است. در قسمتی از این پارک در بلوار ناهارخوران، ناحیه‌ای به نام پارادایز وجود دارد که امکانات ویژه‌ای برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است. مشهورترین امکانات این جنگل چرخ و فلک بزرگی‌ست که شما را به ارتفاعات بالاتر از درختان جنگل می‌برد! آبشار مصنوعی هم در این پارک جنگلی ساخته شده که سه بخش مجزا دارد. این آبشارها به ترتیب ۱۳ و ۱۵ متر ارتفاع دارند و در طول شب با نور پردازی های ویژه، نمای جذابی به پارک جنگلی ناهارخوران می‌بخشند. اگر برای ماندن در گرگان تمایل دارید و دوست دارید یک شب بیشتر در این محدوده بمانید، بهتر است که قبل از تاریک شدن هوا به فکر یک سقف بالای سرتان باشید! اجاره ویلا و سوئیت در گرگان می‌تواند راهی سریع و آسان برای ماندن در دو قدمی یکی از زیباترین جنگل‌های کشورمان باشد.

دشت برم، بزرگ‌ترین جنگل بلوط ایران
دشت برم یا تفرجگاه میان‌کتل بزرگ‌ترین جنگل بلوط ایران و خاورمیانه است. این جنگل‌ها زیستگاه بیشترین تعداد گوزن زرد ایرانی هستند. دشت برم در ۳۰ کیلومتری شرق کارزون استان فارس قرار گرفته است و کاروانسرای میان کتل که تنها کاروانسرای سنگی ایران به شمار می‌رود، در میان دشت برم جای گرفته است. علاوه بر بلوط، در این منطقه بادام کوهی، کیالک و ارژن نیز یافت می‌شود و در فصل بهار (به خصوص ماه اردیبهشت) این دشت پوشیده از گل‌های وحشی شقایق می‌شود.

جنگل سراوان از قدیمی‌ترین جنگل‌های ایران

این بار سراغ یکی دیگر از جنگل‌های باشکوه ایران در استان گیلان می‌رویم. پارک جنگلی سراوان از قدیمی‌ترین جنگل‌های ایران است که در نزدیکی شهر رشت قرار دارد. در این جنگل علاوه بر انواع و اقسام گیاهان و درختان نادر، جاذبه های گردشگری مختلفی را هم خواهید دید.به عنوان یکی از جذابیت‌های این پارک جنگلی؛ می‌توانیم دریاچه سراوان را به شما معرفی کنیم که یکی از برترین جاذبه‌های گیلان است.
تمام سطح دریاچه سراوان با جلبک‌های سبز رنگ پوشیده شده. کافیست یک سنگ کوچک داخل آب دریاچه بیاندازید، آن وقت است که رقصیدن این جلبک‌ها را با تکان خوردن امواج تماشاگر می‌شوید. برای قایق سواری در این دریاچه می‌توانید سراغ یکی از قایق‌های پدالی که در محوطه این دریاچه اجاره داده می‌شود بروید. موتور چهارچرخ و پینت بال هم از دیگر جاذبه‌های گردشگری این پارک جنگلی است که یه یک بار امتحان کردن می‌ارزد.
گیلان و شهرهای سرسبز و خوش آب و هوایش همیشه مقصد سفر گردشگران بوده؛ به همین دلیل هم برای اقامت مسافران و گردشگران تدارکات زیادی دیده است. برای اجاره ویلا در گیلان گزینه‌های زیادی وجود دارد. شهرهای رشت، تالش، لاهیجان، ماسال و… می‌توانند جای خوبی برای اقامت در گیلان باشند. هر کدام از این شهرها با جنگلی زیبا یا منظره ای از دریا آماده پذیرایی از گردشگران هستند.

جنگل ارسباران، نگین سبز رنگ آذربایجان شرقی

برای آشنایی با دیگر جنگل‌های ایران باید سراغ مناطق شمال غربی ایران برویم. ارسباران به عنوان یکی از مهم ترین جنگل های ایران، بیشتر از ۱۶۰ هزار هکتار از بخش غربی کشورمان را تحت پوشش قرار داده است. این جنگل را نمی‌توان متعلق به یک شهر دانست! در شمال استان آذربایجان شرقی جنگل ارسباران وجه اشتراکی بین شهرستان کلیبر، ورزقان و اهر به شمار می‌رود. طبیعت سرسبز این جنگل یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود.
چشمه، رود، انواع درخت و علفزارهای بزرگ تمام آن چیزی هستند که می‌توان از طبیعت انتظار داشت؛ جنگل‌های ارسباران همه این موارد را در بهترین حالت ممکن در دل خود جای داده‌اند. برای رسیدن به این جنگل باید خودتان را ابتدا به شهر تبریز برسانید و سپس از تبریز به سمت اهر یا کلیبر حرکت کنید. قطعا یک روز ماندن در این محدوده نمی‌تواند شما را از سفرتان راضی کند و به جایی برای اقامت در این اطراف احتیاج پیدا می‌کنید.
اجاره ویلا، سوئیت و خانه در کلیبر می‌تواند بهترین دسترسی به این جنگل را برای شما فراهم کند. به این ترتیب خیالتان را از بابت محل اقامتتان هم راحت است.

جنگل پلنگ دره، جایی برای خنک شدن در تابستان
به هر کدام از شهرهای استان مازندران سربزنید، یک جنگل و یک آبشار در آن پیدا می‌کنید! پلنگ دره نام یکی از زیباترین منطقه‌های سرسبز جنگلی در استان مازندران است عبور یک رودخانه از میان آن جذابیت آن را دوچندان کرده. در این جنگل اگر هم مسیر رودخانه قدم بزنید به یک آبشار زیبا می‌رسید. روزهای گرم تابستان بهترین فرصت برای سر زدن به این جنگل و آبشار زیبایش باشد.
نکته‌ای که باید دقت کنید این است که در زمان سفرتان به جنگل حتماً یک دست لباس اضافی با خود به همراه داشته باشید. به احتمال زیاد لباس یا کفش تان در آب خیس خواهد شد و به یک دست لباس دیگر احتیاج پیدا می‌کنید.

جنگل فندقلو، مرز بین اردبیل و گیلان
علی‌القاعده بیشترشما تا به حال گوزن ها را به غیر از باغ وحش جای دیگری ندیده‌اید. اما اگر بتوانید خودتان را به جنگل فندقلو در استان اردبیل برسانید، به احتمال زیاد می‌توانید گوزن‌های وحشی را از نزدیک ببینید. جنگل فندقلو همان جایی است که دشت‌هایی پر از گل‌های رنگارنگ و خوشبو دارد و شما را به یاد نقاشی‌های کودکی‌تان می‌اندازد. جنگل فندقلو در واقع مرز بین هوای سرد و خشک اردبیل و هوای گرم و مرطوب گیلان است. به همین دلیل هم اکثر اوقات سال این جنگل را با هوای ابری و بارش باران خواهید دید.
همان طور از اسم این جنگل پیداست انبوهی از درختان فندق در آن رشد کرده‌اند. البته به غیر از درخت فندق انواع دیگری از درختان مثل راش، بلوط، بیطدمشک و ممرز در جنگل فندقلو زندگی می‌کنند. در این جنگل هرچه به گردن حیران نزدیکتر شوید حجم درختان پراکنده‌تر می‌شود و دشت‌های پر از بوته گل‌های رنگارنگ بیشتر به چشم می‌خورند. این جنگل خانه حیوانات زیادی از جمله گوزن‌های وحشی، خرس، سمور، عقاب و پرنده‌های مختلف دیگر هم هست.
پیشنهاد ما این است که یک شب هم که شده در یکی از اقامتگاه‌های اردبیل بمانید و زمان بیشتری را برای بازدید از این منطقه بکر صرف کنید. اگر به گل بابونه علاقه‌مند هستید حتماً سفرتان را طوری برنامه ریزی کنید که در فصل بهار یا اوایل تابستان به جنگل فندقلو برسید؛ چون در این زمان جنگل پر از گل‌های بابونه می‌شود. برای رسیدن به این جنگل هم می‌توانید از استان گیلان و گردنه حیران وارد شوید و هم می توانید از شهر نمین دراستان اردبیل کمک بگیرید.

کلام آخر

جنگل‌ها سرمایه ملی‌اند، شاید این جمله کمی کلیشه‌ای باشد اما از اهمیت توجه به آن کم نمی شود. تک تک ما که در سفرهایمان از طبیعت، جنگل و دریا استفاده می‌کنیم وظیفه داریم از آن‌ها به بهترین شکل محافظت کنیم.
همانطور که در این مطلب خواندیم جنگل‌های ایران از نظر تاثیر در طبیعت و زندگی همه موجودات زنده اهمیت زیادی دارند و از بین رفتن آن‌ها برابر با از بین رفتن ما و موجودات زنده دیگر است.
نیاز نیست کار خیلی سختی انجام دهیم فقط وقتی تفریح و سفرمان به پایان رسید کافیست رد پایی از خودمان در طبیعت باقی نگذاریم، مثلا زباله‌هایمان در طبیعت جا نماند ، آتش را خاموش کنیم، شاخه‌های درختان را نشکنیم، گیاهان را نچینیم، روی تنه درختان یادداشت نکنیم و به حیوانات داخل جنگل آسیب نرسانیم.