دریافت تصاویرتازه ازفضاپیمای هندی

آژانس تحقیقات فضایی هند اعلام کرد ؛ کاوشگر چاندرایان ۳ هندوستان قبل از فرود روی ماه طی چند روز آینده، تصاویر خارق العاده ای از این سیاره ارسال کرده است.

به گزارش اسپیس، فضاپیمای چاندرایان ۳ در ۱۴ جولای ۲۰۲۳ به فضا پرتاب شد تا روی ماه فرود بیاید. این فضاپیما که شامل لندر و کاوشگر است، تاکنون تمام مأموریت‌های در نظر گرفته شده را انجام داده است. این ابزار در ۵ آگوست وارد مدار ماه شد و روز گذشته از ماژول پیشران خود جدا شد.

این کاوشگر در مسیر فعالیت تعیین شده تصاویر زیادی ثبت کرده است. به عنوان مثال ؛چاندارایان ۳ تصویری از ماژول پیشران خود ثبت کرد که سازمان فضایی هندوستان آن را در پلتفرم ایکس منتشر کرد. این پست شامل یک ویدئوی ۳۱ ثانیه‌ای نیز بود که برخی تصاویری که ماژول فرود چاندرایان ۳ ثبت کرده را نشان می‌داد. بیشتر تصاویر از سطح ماه بودند و سازمان فضایی چند دهانه را برچسب زده بود. پس از آن سازمان فضایی هند تصاویر بیشتری از چاندارایان را در یک ویدئو ۱۷ ثانیه‌ای منتشر کرد.

چاندرایان ۳ با بودجه ۶ میلیارد روپیه (حدود ۷۲ میلیون دلار) انجام شده است. در این مأموریت ، فضاپیمایی شامل یک لندر به نام ویکرام و کاوشگری به نام پراگیان به ماه ارسال شده اند.

اگر همه چیز طبق برنامه ریزی ها پیش برود، ابزارهای رباتیک محیط ماه را به مدت یک روز در این سیاره (معادل ۱۴ روز زمینی) بررسی می‌کند. آن ها داده‌های مختلفی را از قبل آغاز شب تاریک و سرد ماه جمع آوری خواهند کرد.