دره دارانداش

تکه ای ازمن ، تکه ای اززمینمریم سادات موسوی

دره دارانداش که به نام دره گوورچینلیق نیز شناخته می‌شود؛ مقصدی پرهیجان برای طبیعت‌گردان و علاقه‌مندان به سفرهای ماجراجویانه است. با سفر به این دره حیرت‌انگیز، در کنار تفریح و لذت بردن از زیبایی‌های این مکان؛ آدرنالین خونتان بیشتر می‌شود و لحظاتی را پیش رو خواهید داشت که شاید تاکنون در هیچ جای دیگر تجربه نکرده باشید.

پس اگر به‌دنبال یک روز پر هیجان و تکرارنشدنی هستید، با ما در سفر به سرزمین آذربایجان و طبیعت گردی در دره دارانداش همراه باشید.

معرفی دره دارانداش


بیشترین شهرت دره دارانداش به خاطر دالان‌های پرپیچ‌وخم و افسانه‌ای آن است
سفر این بار ما به مکانی است که پیوندگاه آب و صخره‌ها است. جایی که رود آق چای با عبور خود از میان صخره‌ها و سنگ‌های سخت، دره‌ای تماشایی به نام دارانداش را در دل طبیعت زیبای زنوز ایجاد کرده است. این رود با عبور خود، دل صخره‌ها را شکافته است و با ایجاد  دالان‌هایی آب‌رو، موجبات به شهرت درسیدن این مکان را‌ فراهم کرده است. این دالان‌ها مأمن و پناهگاه کبوتران و پرندگان نیز هست.

فاصله صخره‌های دره دارانداش بین دو تا ۱۰ متر است و به هزارتویی افسانه‌ای می‌ماند که آدمی را به یاد صحنه‌های فیلم‌های پر ماجرا می‌اندازد. طول این دره به ۵۰۰ متر می‌رسد و جریان هفت آبشار تماشایی، زیبایی آن را دو چندان کرده است.

چرا این دره دارانداش نام دارد؟
دره تماشایی دارانداش که از جاهای دیدنی استان آذربایجان شرقی به حساب می‌آید، نام‌های مختلفی دارد. دارانداش و داران داش از جمله آن‌ها است که داش در زبان ترکی به‌معنای سنگ است و شاید دلیل به کار بردن این اسم به خاطر وجود صخره‌ها و سنگ‌ها باشد. گاهی از اوقات آن را با نام دره درندشت نیز معرفی می‌کنند که البته این نام از اعتبار کمتری برخوردار است.
گوورچینلیق، گورچینیک دره سی و دره گورچینیک از دیگر نام‌هایی است که محلی‌ها برای دره دارانداش به کار می‌برند. عده‌ای نیز این دره را با نام گوورچینلیک تلفظ می‌کنند. دلیل این نام‌گذاری بی‌ارتباط با وجود کبوتران و پرندگان در دالان‌ها و لابه‌لای صخره‌های دره نیست؛ به‌گونه‌ای که با پیمایش این دره و در طول مسیرتان، آن‌ها را می‌بینید.

دره دارانداش کجاست؟


دره دارانداش یکی از جاهای دیدنی مرند در استان آذربایجان شرقی است که در نزدیکی روستای هریس یا هوروز قرار دارد. البته در این منطقه روستایی به اسم دارانداش وجود دارد؛ اما هریس به مسیر منتهی به دره نزدیک‌تر است. این دره در دامنه‌های جنوب شرقی ارتفاعات کیامکی و دامنه کوه زیدر قرار دارد که یکی از مناطق تحت حفاظت محیط‌زیست این استان است.

آدرس دره دارانداش: استان آذربایجان شرقی، شهرستان مرند، بخش مرکزی، دهستان زنوزق، ۱۳ کیلومتری شمال روستای هریس، ۱۰ کیلومتری شمال غربی روستای دارانداش .
فاصله تبریز تا دارانداش: ۱۴۸ کیلومتر؛ حدود دو ساعت و ۳۰ دقیقه
موقعیت جغرافیایی: N۳۸۴۱ E۴۵۵۶

مسیر دسترسی به دره دارانداش


دارانداش یکی از مقاصد دره نوردی ایران است؛ پس کوله سفر را ببندید و رهسپار شمال غرب کشور شوید. برای رسیدن به این دره، دو مسیر پیش رو دارید که متناسب با حال و احوالتان با طی کردن هر یک از آن‌ها، مکانی شگفت‌انگیز و خارق‌العاده را در برابر چشمانتان خواهید دید.

مسیر اول
اگر به‌همراه خانواده راهی این دره گوورچینلیق می‌شوید و زمان کافی ندارید یا حال و حوصله طی کردن مسیر طولانی و پر فرازونشیب را ندارید، توصیه می‌کنیم این مسیر را در پیش بگیرید:

بعد از رسیدن به استان آذربایجان شرقی از مسیر ارتباطی تبریز به مرند وارد مسیر شهرستان زنوز شوید و سپس از روستاهای زنوزاق و روستای هریس (هوروز) عبور کنید. جاده‌ای که به روستا می‌رسد، بعد از روستای کوهکمر حدود ۶ تا هفت کیلومتر خاکی دارد که این مسیر خاکی مسیر مناسبی حتی برای سواری‌های کوچک است. بعد از رسیدن به روستای هریس،  می‌توانید با گذر از باغات و سرسبزی‌های این روستا به دره گوورچینلیق برسید که طی این مسافت زیبا حدود نیم ساعتی بیشتر زمان نمی برد.

مسیر دوم
از سوی دیگر، اگر اهل ماجراجویی و هیجان هستید و وسایل مناسب سنگ‌نوردی و صخره‌نوردی را هم به‌همراه دارید، مسیر دوم را در پیش بگیرید:

این مسیر طولانی‌تر است و قبلا مسیر دسترسی به روستای هریس بشمارمی رفت وطی کردن آن برای وسایل نقلیه سخت است.

برای پیمودن این راه باید از سه راه دارانداش به‌سمت روستای هریس بروید و از آن جا بعد از دو ساعت و پانزده دقیقه پیاده‌روی و صخره‌نوردی به دره دارانداش یا همان دره گوورچینلیق برسید.

بهترین زمان سفر به دره دارانداش
بدون شک بهار هنگامه سفر به دامان طبیعت، به‌ویژه دره‌نوردی و بهره بردن از هوای مطبوع آن است. پس کوله‌‌بار سفر را در بهار مهیا و برای یک تفریح فوق‌العاده مهیج در دره دارانداش خودراآماده کنید.
بدیهی است که این دره با داشتن آب‌وهوای خنک و دل‌پذیر، مقصدی عالی برای فرار از گرمای تابستان و داشتن یک آب‌تنی فراموش‌نشدنی است پس سفر به گوورچینلیق را در فصل تابستان فراموش نکنید.

در ضمن یادتان باشد با توجه به سردسیر بودن منطقه آذربایجان، در فصل‌های بارندگی از رفتن به این دره خودداری کنید یا حداقل تجهیزات لازم را به‌همراه داشته باشید.

نکات ایمنی و تجهیزات لازم برای بازدید از دره دارانداش
رفتن به طبیعت و دره تماشایی و بکر داران داش شروع سفری ماجراجویانه و البته پرخطر نیز هست بنابراین:

سعی کنید به‌همراه تورهای طبیعت‌گردی حرفه‌ای و تور دارانداش به این دره سفر کنید یا حداقل از راهنمایان و مردمان محلی راهنمایی بگیرید.
برای دره‌نوردی در دارانداش باید مهارت‌های کافی و تکنیک‌های لازم در دره‌نوردی و آمادگی بدنی مناسبی داشته باشید؛ چراکه هم پیاده‌روی طولانی و هم صعود و فرود از صخره‌ها را پیش رو دارید.
برای پیمایش دره دارانداش تجهیزات فرود مانند طناب، کلاه ایمنی و… به‌همراه داشته باشید.

جاهای دیدنی اطراف دره دارانداش
بعد از دره‌نوردی در دارانداش حتما از طبیعت بکر و دل‌نواز این منطقه و سایر جاهای دیدنی زنور هم دیدن کنید. روستای پلکانی زنوزق، روستای هورزو مرند، روستای عیش آباد، روستای اویندین، سد زنوز از دیگر جاذبه‌های این منطقه به شمار می‌روند.

با طبیعت دوست و مهربان باشیم


تصور نکنید حالا که دل به طبیعت زدید و به یک مکان بکر رفته‌اید می‌توانید زباله‌هایتان را رها کنید و مشکلی پیش نخواهد آمد. اگر این‌گونه فکر می‌کنید؛ باید گفت سخت در اشتباه هستید؛ چراکه محیط‌زیست و طبیعت متعلق به همه است و از بین رفتن و نابودی آن برابر است با از بین رفتن و نابودی همه انسان‌ها؛ پس در حفظ آن کوشا باشید. وسفرخوش بگذرد…