حریرچی: ازدحام مردم در خیابان موجب اوج گرفتن بیماری می‌شود

ایرنا/ معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با شلوغی که امروز در سطح شهر قم مشاهده می‌شود، ممکن است بیماری اوج گرفته و تعدادش بیشتر شود.

ایرج حریرچی که به قم سفر کرده است، روز شنبه درباره آخرین وضعیت بیماری ناشی از ویروس کرونا در قم افزود: در میزان بیماری ناشی از ویروس کرونا در قم ثبات نسبی داریم و در بستری‌ها با کاهش نسبی مواجهیم اگر جداسازی بیماران با افراد عادی و کاهش تماس افراد عادی با یکدیگر و پرهیز از هر گونه اجتماعات دونفره و چندنفره جدی گرفته شود شیوع بیماری تا آخر فروردین کاهش پیدا می کند ولی اگر رفتار مردم مطابق روشهای توصیه شده نباشد متاسفانه میزان ابتلا و شیوع بیماری همچنان ادامه پیدا می کند.

وی ادامه داد: مردم دو نکته مهم جداسازی بیماران و افراد مشکوک به بیماری و حداقل مواجهه افراد با این بیماران را انجام بدهند و همچنین کاهش تماس افراد عادی و معمولی با یکدیگر و پرهیز از اجتماعات را اجرا کنند.

ناظر اجرای طرح ملی مبارزه با ویروس کرونا اظهار کرد: حرکت جدی برای مبارزه با کرونا آغاز شده و مردم باید به سامانه salamat.gov.ir مراجعه کرده و خوداظهاری و علائم خود را ثبت کنند و اگر مشکلی وجود داشته باشد، سامانه اعلام می‌کند که به کدام مرکز مراجعه کنند. اگر افرادی از طریق سامانه وارد نشوند، یا کم سواد هستند بهورزان و مراقبان سلامت تماس می‌گیرند. تا امروز حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر با این سامانه تماس گرفته شده و برای آنها غربالگری هم انجام شده است.

حریرچی گفت: همکاران پزشک و پرستار با فداکاری در بیمارستان‌ها کار می‌کنند و باید از آنها تشکر کرد که دیروز که در رشت بودم با خانواده تعدادی از شهدای پرستاری دیدار داشتم. کار قابل تحسینی هم در بیمارستان فرقانی مشاهده کردم که ۱۵۰ روحانی به صورت داوطلب در این بیمارستان حضور دارند و این نشان می‌دهد که مردم در زمان سختی‌ها به کمک هم می‌آیند و امیدواریم با همت مردم و کاهش تماس با یکدیگر بتوانیم هفته اول فروردین میزان ابتلا به ویروس کرونا را کاهش بدهیم.

به گزارش ایرنا، تاکنون ۱۲ هزار و ۷۲۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و ۶۱۱ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۴ هزار و ۳۳۹ نفر نیز بهبود یافته‌اند.