جشنواره «آیین سخن» در راستای پاسداشت زبان فارسی

شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا، اقدام به برگزاری جشنواره «آیین سخن» در راستای نگهبانی، توسعه و ترویج زبان فارسی کرده است.

معیارپرس – به گزارش جهانی پرس از روابط عمومی نخستین جشنواره آیین سخن، یدالله گودرزی دبیر جشنواره بیان کرد: فراخوان این جشنواره از آغاز اردیبهشت ماه اعلام شد و تا ۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی ادامه یافت.
وی گفت: اصلی‌ترین بخش جشنواره، برنامه‌سازی در حوزه پاسداشت زبان فارسی است که دبیرخانه این جشنواره اقدام به دریافت آثار در قالب‌های مستند، گفت‌و‌گو محور، گفتار محور، مسابقه و برنامه ترکیبی و نمایشی کرد.

بنابر اعلام دبیر جشنواره «آیین سخن» بیش از ۲۵۰ برنامه به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است که با توجه به تخصصی بودن موضوع و فرصت کم، قابل توجه و پرشمار است.

این برنامه‌ها  از شبکه‌های رادیویی معاونت صدا و رادیوهای مراکز استان‌ها به دبیرخانه رسیده است.

گودرزی گفت: هم اکنون هیئت انتخاب، مشغول گزینش آثار برای ارسال به جلسات داوری است.

دبیر این جشنواره درباره ترکیب داوران اظهارداشت: در داوری آثار سعی شده است تا از چهره‌های نامدار رسانه و فرهنگ کشور استفاده شود.

به گونه‌ای که هم از کارشناسان رادیویی و برنامه‌سازی در ترکیب داوران باشد و هم استادان زبان فارسی و ادیبانی که با برنامه‌سازی رادیویی آشنایی دارند.

وی درباره نام داوران گفت: ترکیب داوران درحال نهایی شدن است ولی چهره هایی چون دکتر علیرضا قزوه، دکتر محمدجعفر محمدزاده، دکتر محمدرضا ترکی ، دکتر اسماعیل امینی، برهانی مرند، حسین قرایی، دکتر نادری، موسوی جزایری، داداشی و کمالی در داوری جشنواره آیین سخن حضور دارند.
جشنواره آیین سخن با پشتیبانی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی  برپا خواهد شد و استادان ادبیات و رسانه‌ در آن حضور دارند.

گفتنی است آیین پایانی نخستین جشنواره آیین سخن ویژه پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا،  در روز ” قلم ” در ۱۴ تیر ماه در استودیوی شماره یک معاونت صدا برگزار خواهد شد.