جذب ۱۰۰میلیون دلاربرای ایجادزیرساخت های هوش مصنوعی

بهارسادات موسوی

یک جرعه ازجهان دانش

[گزارش ازپژوهش های تازه]

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، نخستین نشست کارگروه شورای راهبری هوش مصنوعی با حضور روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور و رئیس شورا و اعضای این کارگروه برگزار شد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در آغاز این نشست با بیان این‌که اهمیت و ضرورت هوش مصنوعی بر کسی پوشیده نیست و فرصت محدودی برای حرکت هم‌گام با توسعه روزافزون این حوزه داریم، عنوان کرد: اعضای این کارگروه به اتفاق بر این باور هستند که فناوری هوش مصنوعی در آینده بسیار نزدیک، تحولات جدی را در تمامی عرصه‌های زندگی بشر رقم خواهد زد.

دهقانی ادامه داد: پس از رونمایی تنها یکی از ابزار‌های توسعه یافته هوش مصنوعی یعنی چت جی‌پی‌تی، این اهمیت از سوی مردم بیشتر احساس شد و موجی از توجه بین متخصصان شکل گرفت. آمار‌ها و ارقام نشان می‌دهد که کشور‌های مختلف از جمله کشور‌های همسایه، سرمایه‌گذاری‌های عظیمی را روی توسعه هوش مصنوعی انجام داده‌اند و اقدامات جدی سلبی و ایجابی را در مسیر توسعه این فناوری صورت می‌دهند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر این که بسیاری از افراد صاحب نفوذ، شناخته شده و تاثیرگذار عرصه فناوری و نوآوری، اظهار نظر‌های جدی را در حوزه هوش مصنوعی صورت داده‌اند و مسأله هوش مصنوعی یک موضوع غیرواقعی، انتزاعی، احساسی و دور از دسترس نیست، ادامه داد: تحولات کشور‌ها و تلاش جدی برای کسب فرصت در این حوزه، زمان و فضای دستیابی به موفقیت در این حوزه را بسیار محدودتر می‌کند؛ بنابراین در حوزه هوش مصنوعی، زمان کافی برای اقداماتی از جنس ترویج، تدوین نقشه راه و … نیست و می‌بایست سریعاً گام‌های عملیاتی در این مسیر برداریم.

وی افزود: طی جلساتی با رئیس جمهور، اهمیت موضوع هوش مصنوعی و الزامات حرکت در مسیر تسلط بر این فناوری، مطرح شد و دکتر رئیسی ضمن تاکید بر اهمیت این حوزه با صراحت و جدیت بر ایجاد مجموعه‌ای با مشخصات متناسب این حوزه تاکید کردند که منجر به شکل‌گیری شورای ملی راهبری هوش مصنوعی شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، هدف از شکل‌گیری شورای ملی راهبری هوش مصنوعی را در گام نخست توسعه و پیشبرد هوش مصنوعی در کشور به کمک بخش خصوصی و مردم دانست و افزود: در آغاز مسیر شکل‌گیری این شورا، تصمیم بر این شد که با توجه به نیاز مبرم به سرمایه‌گذاری‌های کلان با استفاده از مدل‌های مشارکتی برای نقش آفرینی مردم و بخش خصوصی، دولت بیشتر به سمت ایجاد زیرساخت برود و بازیگران اصلی این حوزه مردم باشند. مانند تجربه توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور که با توسعه نسل چهارم اینترنت همراه و زیرساخت‌های ارتباطی توسط دولت و در دسترس قرار گرفتن تلفن‌های هوشمند اتفاق افتاد و در واقع مردم، بازیگران اصلی توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور شدند. به طوری که اکنون نزدیک به هفت درصد اقتصاد کشور متعلق به این حوزه است.

دهقانی ادامه داد: جمع بندی این بود که با شکل گیری شورای راهبری هوش مصنوعی، یک سری کار مشخص و زیرساختی در سه کلان حوزه شامل «تامین داده»، «پردازش داده» و «ذخیره‌سازی ابری داده» تعریف شود و یک اپراتور سرویس‌دهنده، خدمات لازم را برای توسعه به مردم ارائه بدهد. وی افزود: این شورا دارای ماهیت کاملاً اجرایی است و قصد تصدی‌گری و تنظیم‌گری در این حوزه را ندارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، هدف از تشکیل مرکز ملی هوش مصنوعی را ایجاد مرکزی برای پیگیری امور و شکل گیری جریان توسعه همه جانبه هوش مصنوعی عنوان کرد و افزود: این مرکز به دنبال تصدی‌گیری در هوش مصنوعی نیست و قرار است با یک ساختار چابک، پویا و هم‌افزا، هماهنگی‌ها و تسهیل‌گری‌ها را در مسیر جریان توسعه هوش مصنوعی صورت دهد.

دهقانی درباره تامین مالی و بودجه پیش‌بینی شده برای این حوزه گفت: با توجه به پیش بینی‌های صورت گرفته برای سال آینده، تلاش می‌کنیم تا با جذب اعتبار پنج هزار میلیارد تومانی معادل ۱۰۰ میلیون دلار، زیرساخت‌های لازم برای اپراتوری هوش مصنوعی و با مشارکت بخش خصوصی و عمومی تامین شود.

گفتنی است در این نشست، اعضای کارگروه شورای ملی راهبری هوش مصنوعی هم به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و مقرر شد سلسله نشست‌های کارگروه با هدف رسیدن به جمع‌بندی و تدوین یک راهبرد جامع برای شکل‌گیری نخستین شورای ملی راهبری هوش مصنوعی به صورت هفتگی و با مشارکت همه دستگاه‌های نقش آفرین و اثرگذار، تشکیل شود.

کشف ۶۳ سازند آتشفشانی پنهان در جنوب مریخ

گروهی از دانشمندان سیاره‌شناسی با استفاده از داده‌های مدارگرد‌های مختلف مریخ، عمق ارتفاعات جنوبی این سیاره موسوم به منطقه اریدانیا (Eridania) را مورد بررسی قرار دادند و ۶۳ سازند آتشفشانی پنهان را در این منطقه کشف کردند. مریخ در تاریخ اولیه تشکیل خود فعالیت آتشفشانی قابل توجهی را تجربه کرده است.

به گزارش آی‌ای، اکنون گروهی از دانشمندان سیاره‌شناس با استفاده از داده‌های مدارگرد‌های مختلف مریخ، عمق ارتفاعات جنوبی مریخ موسوم به منطقه اریدانیا را مورد بررسی قرار دادند، چرا که این منطقه عجیب شبیه به هیچ منطقه دیگری در مریخ نیست و این به دلیل میزبانی از سازند‌های آتشفشانی متنوع و همچنین بقایای مغناطیسی گذشته است که هنوز در بخش‌هایی از پوسته مریخ دیده می‌شوند.

نقشه‌بردار جهانی مریخ، اودیسه مریخ و مدارگرد شناسایی مریخ ، داده‌هایی در مورد مورفولوژی و مواد معدنی این ناحیه از مریخ ارائه کرده‌اند و اکنون این داده‌های گسترده منجر به کشف ۶۳ ساختار آتشفشانی جدید در منطقه اریدانیا شدند.

به گفته کارشناسان، به نظر می‌رسد این سازند‌ها در نتیجه تغییراتی که در زیر پوسته مریخ رخ می‌دهد، به وجود آمده‌ باشند.

دانشمندان سیاره‌شناس این منطقه را به چهار دسته شامل گنبد‌های آتشفشانی، آتشفشان‌های چینه‌ای، سپر‌های آذرآواری و مجتمع‌های کالدرا طبقه‌بندی کرده‌اند.

فعالیت‌های تکتونیکی عمودی در مریخ

مطالعه منطقه اریدانیای مریخ شواهدی از یک فعالیت زمین‌ساختی را نشان داده است که تقریباً ۳.۵ میلیارد سال پیش رخ داده است.

پژوهشگران شواهدی از تغییرات یا اصطلاحا بازیافت پوسته مریخ در این ناحیه کشف کردند، فرآیندی که در آن لایه بیرونی یا پوسته سیاره دستخوش تغییرات پویا می‌شود.

بازیافت پوسته در زمین توسط تکتونیک (زمین‌ساخت) صفحه‌ای ایجاد می‌شود که زمانی اتفاق می‌افتد که یک صفحه تکتونیکی زیر دیگری فرورانش می‌کند. این فعالیت باعث بازیافت مواد سطحی به گوشته می‌شود که بین پوسته زمین و هسته مذاب آن قرار دارند.

تصور می‌شود که این بازیافت پوسته در مریخ ناشی از «تکتونیک عمودی» است که شامل تغییرات سطحی به سمت بالاست که منجر به بالا آمدن سطح و فرونشست می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، این اتفاق پیش از وضعیت فعلی تکتونیک صفحه‌ای روی سیاره زمین بوده است.

تاریخ سطح‌شناسی منطقه اریدانیا به شکل ویژه‌ای جالب است، زیرا گذشته مریخ و مکانیسم‌های قابل مقایسه با مکانیسم‌هایی که باعث حرکت صفحات تکتونیکی روی زمین شده‌اند را روشن می‌کند. در حالی که هیچ سیاره دیگری مانند زمین صفحات تکتونیکی ندارد، تصور می‌شود که سیاره زهره دارای ساختار‌های پوسته‌ای در حال تغییر باشد.

علاوه بر این، کشف فعالیت آتشفشانی زیر آب در منطقه اریدانیا لایه دیگری از رمز و راز را به این موضوع اضافه می‌کند. تصور می‌شود که شرایط مشابه روی زمین، به ویژه دریچه‌های هیدروترمال در بستر دریا، مکان‌هایی مناسب برای پیدایش حیات باشند.

ایلان ماسک می‌خواهد یک میلیون نفر را به مریخ بفرستد

مریخ به عنوان یک مقصد برتر برای تبدیل انسان به موجود میان‌سیاره‌ای ظاهر شده است. اخیرا ایلان ماسک برنامه‌های جسورانه‌ای را برای استعمار مریخ در آینده نزدیک اعلام کرده است.

ماسک اعلام کرد که می‌خواهد یک میلیون نفر را به سیاره سرخ بفرستد. با این حال، این میلیاردر بلندپرواز هیچ جدول زمانی خاصی را برای تحقق این برنامه ذکر نکرد.

سیم‌ مسی با گرافن تقویت شد

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و آزمایشگاه ملی شمال غربی اقیانوس آرام (PNNL) با استفاده از روش پردازش و اکستروژن، کامپوزیت مس/گرافن ساختند که می‌تواند هدایت بهتری نسبت به فلز مس داشته باشد.

این کامپوزیت جدید توانایی بالایی در بهبود انتقال برق داشته و می‌تواند منجر به توزیع کارآمدتر برق در خانه‌ها و مشاغل شود. این تیم درخواست ثبت اختراع برای این فناوری را داده است، که توسط دفتر مواد پیشرفته و دفتر فناوری تولید وزارت انرژی (DOE) پشتیبانی شده است.

کرتی کاپاگانتلا از محققان این پروژه در تحقیقات خود دریافت که گرافن می‌تواند ضریب دمای مقاومت را اصلاح کند، ویژگی ای که توضیح می‌دهد چرا سیم‌های فلزی هنگام عبور جریان الکتریکی از آن‌ها گرم می‌شوند. محققان می‌خواهند ضمن افزایش توانایی فلز در انتقال برق، این مقاومت را کاهش دهند. چندین سال است که آن‌ها با افزودن مواد دیگر به این فلزات، هدایت فلز، به ویژه در دما‌های بالا را، افزایش داده‌اند. اما آیا این کامپوزیت می‌تواند در مقیاس تجاری قابل دوام باشند؟

به گزارش ستاد نانو، این گروه تحقیقاتی نشان داده‌اند که می‌توانند این کار را با پلتفرمی به نام ™ ShAPE انجام دهند. دراین روش با استفاده از گرافن به میزان ۱۸ ppm که به مس اضافه می‌شود می‌توان ضریب دمای مقاومت را بدون کاهش هدایت الکتریکی ۱۱ درصد کاهش داد. این دستاورد برای تولید موتور‌های وسایل نقلیه الکتریکی بسیار مهم است، جایی که افزایش ۱۱ درصدی هدایت الکتریکی سیم‌پیچ سیم مسی به افزایش ۱ درصدی در راندمان حرکتی تبدیل می‌شود.

کاپاگانتلا گفت: «این کشف برخلاف آنچه که معمولاً در مورد رفتار فلزات به عنوان هادی شناخته می‌شود، است. به طور معمول، وارد کردن مواد افزودنی به یک فلز، ضریب مقاومت را افزایش می‌دهد، به این معنی که آن‌ها در همان سطح جریان در مقایسه با فلزات خالص سریع‌تر گرم می‌شوند. ما در حال ارائه ویژگی جدید و هیجان‌انگیزی هستیم که با این کامپوزیت جدید به این ویژگی می‌رسیم.»
آن‌ها نشان دادند که پردازش فاز جامد، منجر به یک ساختار یکنواخت در ریزساختار می‌شود که ممکن است مسوول کاهش ضریب مقاومت کامپوزیت باشد.

چین اولین ماهواره برای آزمایش شبکه ۶G را پرتاب کرد

بزرگترین شرکت مخابراتی چین اولین ماهواره جهان برای آزمایش شبکه ۶G را به مدار زمین پرتاب کرد.
شرکت مخابرات «چاینا موبایل» (China Mobile) که بزرگترین اپراتور مخابراتی چین برای مشترکین تلفن همراه محسوب می‌شود، اولین ماهواره جهان را برای آزمایش کردن «نسل ششم شبکه تلفن همراه» (۶G) با موفقیت پرتاب کرد. این یک نقطه عطف در تلاش‌های چاینا موبایل برای بررسی فناوری ارتباطات یکپارچه فضایی و زمینی است.

به گزارش چاینا دیلی، ماهواره آزمایشی پرتاب شده به مدار پایین زمین، اولین ماهواره‌ای است که از ارتباطات ۶G استفاده می‌کند. این ماهواره به همراه ماهواره دیگری پرتاب شد که با فناوری ۵G شرکت چاینا موبایل کار می‌کند.

این ماهواره آزمایشی میزبان یک ساختار مستقل برای ارتباطات ۶ G است که به طور مشترک توسط شرکت چاینا موبایل و «آکادمی نوآوری ریزماهواره‌ها» (IAMC) وابسته به «آکادمی علوم چین» (CAS) ساخته شد. چاینا موبایل گفت که این سیستم با استفاده از نرم‌افزار و سخت‌افزار داخلی، از فعالیت‌هایی مانند بازسازی نرم‌افزار در مدار، استقرار انعطاف‌پذیر عملکرد‌های شبکه اصلی، مدیریت خودکار، افزایش کارآیی و قابلیت اطمینان عملیات درون مداری شبکه هسته ماهواره‌ای پشتیبانی می‌کند.

این ماهواره‌های آزمایشی که در ارتفاع مداری تقریبا ۵۰۰ کیلومتری قرار دارند، مزایایی مانند تأخیر کم و سرعت بالای انتقال داده را در مقایسه با ماهواره‌های مدار بالای زمین ارائه می‌دهند که در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری حرکت می‌کنند.

براساس گزارش چاینا موبایل، ماهواره‌های مدار پایین زمین که به عنوان یک پلتفرم حیاتی برای شبکه‌های فضایی و زمینی یکپارچه آینده عمل می‌کنند، می‌توانند شکاف‌های پوشش سیگنال مخابراتی را در شبکه‌های زمینی تلفن همراه برطرف سازند و خدمات اینترنت ماهواره‌ای با پهنای باند بالاتر را در سطح جهانی ارائه دهند.

چاینا موبایل گفت که قصد دارد آزمایش‌های مداری را با استفاده از این ماهواره‌های آزمایشی انجام دهد تا توسعه فناوری‌های فضایی را روی زمین سرعت ببخشد.