تهرانی ها به استقبال مرگ می روند

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با ابراز تاسف از این که تهرانی ها هنوز خطر ویروس کرونا را جدی نگرفته‌اند، از این رفتار آن ها به عنوان «استقبال از مرگ» یاد کرد و در این زمینه به شدت هشدار داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر علیرضا زالیروز سه‌شنبه با اشاره به وضعیت کرونا در تهران افزود: به نظر من رسانه‌ها به اندازه کافی در زمینه کرونا به شکل‌های مختلفی اطلاع‌رسانی کرده‌اند و هشدارهای گروه پزشکی به آحاد مردم منتقل شده است اما هنوز مردم به اندازه کافی شرایط را جدی نگرفته و حساسیت بسیار مهم این بیماری را درک نکرده اند.

وی با بیان این که کرونا یک بیماری مهلک و بسیار جدی است، گفت: هیچکس از این ویروس مصون نیست و نمی‌توان هیچ تضمینی داد که اگر هر فردی امروز به این بیماری مبتلا شد، علامت‌دار باشد، بلکه ممکن است بی علامت باشد.

زالی تاکید کرد: یادمان باشد اگر امروز به ویروس مبتلا شویم ممکن است آن را به فردی در خانواده یا پدر و مادر سالخورده منتقل کنیم که در آن ها شدت بیماری بیشتر خواهد بود.

وی هم چنین گفت: نظرسنجی های ما و آن چه در سطح شهر می‌بینیم، نشان می دهد که متاسفانه همچنان فعالیت‌ها جاری است و شب عید امسال با سال گذشته هیچ تفاوتی ندارد، در حالی که باید توجه کرد که امسال با وجود شیوع ویروس کرونا در ایران عید متفاوتی داریم.

زالی با اشاره به صف‌های تشکیل شده برای خرید آجیل و دیگر مایحتاج از سوی مردم گفت: باید توجه کرد مردمی که در موارد غیر ضروری بیرون رفته و در صف‌های خرید آجیل و شیرینی قرار می گیرند، خودشان را در خطر مرگ قرار می دهند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران افزود: این شهامت نیست، بلکه به استقبال مرگ رفتن است. ما در جامعه با هر اشتباه می توانیم قربانی ویروس کرونا باشیم.

وی افزود: تضمینی نیست که ما قربانی بعدی نباشیم. بنابراین، بحث حیات و جان مطرح است و شوخی ندارد.

وی تاکید کرد: خواهشم از همه شهروندان این است که توجه کنند آمار روزانه در تهران رو به افزایش است و این نشان می‌دهد که مردم در تهران توجه لازم به این بیماری را ندارند.

زالی با بیان این که هر روز آمارها و تعداد بستری ها در تهران رو به افزایش است، اظهار داشت: مردم در داخل شهر تصور نادرستی از کرونا دارند و تصویر واقعی بیمارستان‌های ما را ندارند، در حالی که اگر حجم بیماران بستری و بیماران بدحال را مشاهده کنند، متوجه عمق ماجرا می شوند.

وی افزود: اگر به آگهی های ترحیم در اطراف خودمان توجه کنیم، درخواهیم یافت که خطر ویروس کرونا  جدی است.

بنا به اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون در ایران ۱۶ هزار و ۱۶۹ نفر به این ویروس مبتلا شده اند که از این تعداد، ۵ هزار و ۳۸۹ نفر بهبود یافته و ۹۸۸ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

سهم استان تهران از کل مبتلایان به ویروس کرونا به  ۴ هزار و ۴۷ نفر می رسد که بالاترین رقم در کشور است.

منبع:ايرنا